Vzpomínky na svět Petra Jana Juračky v Nikon Photo Gallery již od čtvrtka

Nikon Photo Gallery uvádí od 16. února 2017 pro veřejnost výstavu českého vědce, fotografa, cestovatele a čerstvého ambasadora značky Nikon Petra Jana Juračky Vzpomínky na svět.

Vzpomínky na svět Petra Jana Juračky v Nikon Photo Gallery již od čtvrtka

Petr Jan Juračka není typem fotografa, o kterém by se dalo říci, že fotí „něco“. Není to ani krajinář, ani fotograf zvířat, či horolezec, byť se všem těmto disciplínám velmi často a rád věnuje. Pokud se ale „něco“ jeho celoživotní tvorbou táhne jako rudá nit, je to jeho zájem o přírodu.

V současné době působí jako vědec na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde se stal doktorem hydrobiologie a kde se plně věnuje fotografii vědy, vědců a zejména dokumentaci mikrosvěta, který je běžnému pohledu beznadějně skryt. Při své práci tak používá speciálních světelných a elektronových mikroskopů, aby mohl mnoha tisíckrát zvětšovat mikroskopické struktury nových, doposud nepopsaných druhů korýšů z celého světa, semínka orchidejí či sotva několik mikrometrů veliké fosilie z druhohor.

Jen co dokončí svou práci ve sklepích akademické půdy, nasazuje mačky a vyráží do hor či skal načerpat zpět nezměrnou touhu po dobrodružství a přírodě.

Vzpomínky na svět Petra Jana Juračky v Nikon Photo Gallery již od čtvrtka
Foto Petr Jan Juračka

„Fotografie pro mě není jen strohým dokumentem reality, ani objektivní výpovědí. Je to cesta, intimní zpověď a způsob života. Bez fotografie, potažmo časosběru a filmu, bych jen těžko mohl dosahovat takového naplnění, jako s hledáčkem u oka“, vysvětluje Petr, jak důležitou roli v jeho životě hraje fotografie.

Petr má za sebou více jak padesát výstavních projektů, je držitelem několika mezinárodních fotografických cen, jeho fotografie se objevují na titulech knih, tuzemských i mezinárodních časopisů. Jakýkoliv výběr jeho fotografií, který by se snažil postihnout široké spektrum jeho prací, by působil nesourodě, výstava se tedy zaměřuje pouze na jednu z disciplín, které se nesou Petrovou cestou napříč světem, krajiny.

Mnohé z vystavených snímků byly pořízeny v situacích, kde nebylo možno použít stativ, na některé bylo jen pár vteřin času. Ať už se jedná o pomíjivé okamžiky v rámci obtížného výstupu na druhou nejvyšší horu světa K2, momentky fotografované z jedoucího auta africkou savanou, večerní nálady grónského treku, anebo společný výlet s dětmi v okolí rodných Pardubic. Přesto, ale možná právě proto, při pohledu na tento výstavní celek dolehne na návštěvníka chuť vydat se ven, a fotit.

Vzpomínky na svět Petra Jana Juračky v Nikon Photo Gallery již od čtvrtka
Foto Petr Jan Juračka

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 16. 2. do 20. 3. 2017


Fotografie Petra Jana Juračky

Čtěte také:

„Z účastníků workshopů se stávají spolupracovníci, přátelé, děláme společné projekty.“ Rozhovor s Petrem Janem Juračkou

Nikony na druhé nejvyšší hoře světa

Petr Jan Juračka o výstupu na K2


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *