Všechno, co byste chtěli od pevné třístovky. AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR otestován

Nikdy jsem se netajil tím, že mám raději pevná skla nežli zoomy, a musím říct, že na novou „třístovku“ – AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR – jsem se velmi, převelmi těšil. Nezklamala, to mohu uvést hned na začátku, nicméně pojďme si tento objektiv představit pěkně po pořádku.

Velikosti či spíše „malosti“ nového 300mm Nikkoru jsem se věnoval v prvním pohledu před pár týdny – čtěte zde. V tomto textu jen zopakuji, že jde skutečně o nezvykle malý a lehký objektiv, samozřejmě vzhledem ke svému ohnisku a světelnosti. Poznatek z praxe: Jeden den jsem jej nosil poctivých deset hodin nasazený na Nikonu D600 a vůbec mi nepřipadlo, že bych měl s sebou něco navíc. Podotýkám, že jsem spíše minimalista – netahám s sebou půl skladu Nikonu jen tak pro strýčka Příhodu.

AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR

O rychlosti ostření a optické stabilizaci jsem psal taktéž v prvním pohledu, nyní dodám informaci pro majitele DX zrcadlovek. Objektiv AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR jsem vyzkoušel také na těle nového Nikonu D7200, a to jak na plný formát, tak při cropu 1,3×. Po přepočtu šlo tedy o ohniska 450 mm a 585 mm. Zatímco na fullframovém těle jsem si v pohodě vystačil s „decentnější“ stabilizací v režimu Sport, při fotografování s Nikonem D7200 jsem s povděkem zapnul (i v dobrém osvětlení) mód Normal – obrazové úhly už jsou přece jenom velmi úzké. Obrazová stabilizace VR se ale chovala vzorně, nemám jedinou výhradu.

AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR
Optická konstrukce objektivu AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR
Obrazová kvalita

Zatímco v prvním pohledu jsem se trochu alibisticky držel při zemi a objektiv AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR přiclonil na F5,6, při dalším testování už přišla na řadu také „plná díra“, aby u ní – pokud jsem nefotil na kratší předmětovou vzdálenost – už zůstalo. Jak totiž potvrdily ateliérové testy, toto sklo je i při plně otevřené cloně perfektně ostré. Ano, hnidopichové by mohli poukázat na lehce sníženou ostrost v rozích obrazového pole. To nezpochybňuji, takže budete-li tento objektiv používat například pro technickou či dokumentační fotografii s exaktní vypovídací hodnotou, přicloňte si o jednu až dvě clony. Pro běžné fotografování je ovšem „plná díra“ bez problémů. Ostatně posuďte sami na testovacích snímcích na konci článku.

AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR
MTF křivky objektivu AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR

Nový 300mm Nikkor lze zaclonit až na F32, je však dobré vědět, že cca za F11 se už začíná projevovat difrakce, tzn. hranová ostrost se snižuje. Vrátím-li se ke zmíněnému využití v technické fotografii, pak je třeba dodat, že tento objektiv zaostřuje od 1,4 m, což představuje zvětšení 0,24×. V praxi zachytíte na nejkratší ostřicí vzdálenost objekt o velikosti 13,5 cm (na delší straně obrazového pole).

AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR
Poměrně krátká zaostřovací vzdálenost 1,4 m potěší například „kytičkáře“…

Z pohledu geometrického zkreslení vykazuje nová třístovka nepatrné poduškovité zkreslení –0,67 %. Opět tedy nic, co by vás muselo při běžném fotografování vzrušovat, a pokud byste požadovali zcela nezkreslený obraz, softwarová náprava je otázkou minuty.

Chromatickou vadu budete hledat jen velmi obtížně, zásluhu na tom má podle výrobce technologie PF čili tzv. fázový Fresnelův optický člen (který ale hlavně zajistil malé rozměry a nízkou hmotnost tohoto skla). Taktéž s vinětací si nemusíte dělat starosti. Při plném odclonění objektivu se sice malé – ale pozvolné – ztmavnutí rohů, zejména v exaktních testech, objeví, stačí však zaclonit na F5,6 a není co řešit.

AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR
Vinětace – shora zleva: F4, F5,6, F8, F11

Co se týče bokehu, pak jsou dle mého soudu oblasti obrazu mimo rovinu ostrosti „mírně neklidné“, ale stále se jedná o „nadstandardně příjemné“ rozmazání bez ostrých hran a dalších nešvarů typických zejména pro zoomy. Na čím kratší předmětovou vzdálenost fotíte, tím je bokeh jemnější, což je však běžná vlastnost snad všech objektivů.

Přímé protisvětlo zvládají antireflexní Nano vrstvy Nikonu na jedničku, pouze si dávejte pozor na boční parazitní protisvětlo. Stačí však používat standardně dodávanou kulatou bajonetovou sluneční clonu a potenciální problém je odstraněn. Nikon se netají specifickým chováním tohoto objektivu při zobrazování velmi jasných světel, kdy by vzhledem k použité Fresnelově čočce mělo docházet k jakémusi přezáření, mně se ovšem tento jev nepodařilo nasimulovat.

AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR
Sluneční clona poslouží také jako ochrana přední čočky objektivu
Celkové hodnocení

Jak jsem předeslal na začátku, nová třístovka se světelností F4 mě v žádném případě nezklamala. Kompaktní a lehké tělo, skvělá obrazová kvalita, rychlý autofokus a perfektně fungující stabilizace – co byste potřebovali víc?

Objektiv AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR sice stojí padesát tisíc, nicméně se nebojím tvrdit, že je to cena naprosto odpovídající jeho výborným vlastnostem. Mohu jej vřele doporučit jak majitelům FX těl Nikonu, tak i zastáncům DX formátu, kteří se s ním samozřejmě „dostanou dál“. Já jsem tento objektiv pro účely testu využil skoro výhradně ke snímání klidných zvířat, nicméně pokud například na Nikonu D7100/D7200 použijete crop 1,3×, bude obrazové pole téměř dokonale pokryté ostřicími body, a můžete tudíž bez obav vyrazit třeba na závody Formulí 1 nebo jiné „superakční“ klání.

AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR
Ve standardní výbavě najdete kromě sluneční clony také praktické polotuhé pouzdro s ramenním popruhem

Podrobné technické parametry objektivu AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR najdete zde
Doporučená prodejní cena: 51 990 Kč

Galerie demosnímků pořízených objektivem
AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR
Fotografie z prvního pohledu. Tělo Nikon D600, demosnímky bez úprav

JPEGy v plném rozlišení bez úprav stahujte zde (87 MB).
NEFy stahujte zde (274 MB).

Tělo Nikon D600, demosnímky bez úprav

JPEGy v plném rozlišení bez úprav stahujte zde (155 MB).
NEFy stahujte zde: 1. část (147 MB), 2. část (146 MB), 3. část (143 MB).

Tělo Nikon D7200, demosnímky bez úprav

JPEGy v plném rozlišení bez úprav stahujte zde (70 MB).
NEFy stahujte zde (123 MB).


Sdílej

2 komentáře

  1. Když jsem psal test na tento objektiv, zjistil jsem, že kolem 1/100s nefotí objektiv zcela ostře a doporučil jsem v tomto případě stabilizaci vypnout. Minulý týden se objevilo na stránkách technické podpory Nikonu upozornění, že první kusy objektivů tuto „vlastnost“ skutečně mají. Majitelé objektivů se sériovým číslem 205101 a nižším mohou zdarma zaslat objektiv do servisu na aktualizaci firmwaru objektivu. Závada se projevovala při použití fotoaparátů D800, D800E a D810.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *