Vidět dál. Nový „kapesní“ 500mm Nikkor (a kolimátor navíc)

Minulý týden byl zcela ve znamení nových fullframových mirrorless fotoaparátů a objektivů nového konceptu Z, nicméně Nikon představil ještě jednu, vlastně dvě novinky. „Kapesní“ 500mm teleobjektiv a nezvyklé příslušenství v podobě kolimátoru. Pojďme se na oba produkty podívat podrobněji.

Minipětistovka

Před více než třemi lety představil Nikon „kapesní třístovku“ – AF-S Nikkor 300 mm f/4E PF ED VR – a sklidil, respektive stále s ní sklízí velké úspěchy. Bodejť také ne, 300mm teleobjektiv velikosti a hmotnosti základního zoomu, to je jednoduše výzva. Mimo jiné také výzva k pokračování vývoje dlouhých skel, kvůli kterým s sebou nemusíte na výpravách za skvělými fotografiemi brát nosiče. Takže vznikla pětistovka…

Seznamte se s objektivem AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR.

AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR
AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR

Průměr 106 mm (filtrový závit 95 mm), délka 237 mm, hmotnost 1 460 g – toť základní míry nového 500mm Nikkoru. Pokud vám tato čísla nedají dostatečnou představu o „malosti“ tohoto objektivu, stačí dodat, že předchozí verze pětistovky (byť tedy se světelností f/4) má průměr 140 mm, délku 387 mm a hmotnost prostě… dvojnásobnou. Takže nový AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR lze přirovnat zhruba k „sedmdesát dvoustovce“ se světelností f/2,8. To jde, ne?

Mimochodem myslím, že nejsem daleko od pravdy, když prohlásím, že nový 500mm teleobjektiv bude díky svým kompaktním rozměrům velmi slušet také novým mirrorlesům řady Z. Což ostatně platí i pro mírně starší třístovku…

AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR
AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR

Radikálního zmenšení rozměrů i hmotnosti dosáhli vývojáři Nikonu, stejně jako u výše jmenovaného 300mm objektivu, díky použití fázového Fresnelova optického členu (PF) v optické konstrukci. Ta se pak celkově skládá z 19 čoček v 11 skupinách, včetně 3 optických členů ze skla ED a onoho Fresnelova členu. Optika je samozřejmě opatřená antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat, přední člen chrání fluorová vrstva.

Optická konstrukce objektivu AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR
Optická konstrukce objektivu AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR

Zaostřování obstarává dnes již klasický ultrazvukový SWM motorek, objektiv je vybavený optickou stabilizací VR s účinností 4 EV (dva režimy – Normal a Sport), a podle označení E za světelností, také devítilamelovou elektromagnetickou clonou.

Jelikož se jedná o profesionální nářadí, je AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR samozřejmě utěsněný proti stékající vodě a prachu. Na tubus lze nasadit otočnou stativovou patku. V základní výbavě najdete kulatou bajonetovou sluneční clonu a polotuhé pouzdro.

AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR

Doporučená prodejní cena objektivu AF-S Nikkor 500 mm f/5,6E PF ED VR

96 990 Kč


Abych tě lépe… zaměřila!

Nikon také představí kolimátor DF-M1, příslušenství, které je velmi užitečné při fotografování s extrémně dlouhou ohniskovou vzdáleností, a je plně kompatibilní také například s nedávno ohlášeným fotoaparátem Nikon Coolpix P1000.

Kolimátor Nikon DF-M1
Kolimátor Nikon DF-M1

Při fotografování s extrémně dlouhou ohniskovou vzdáleností zobrazuje hledáček pouze velmi úzké zorné pole, fotografovaný objekt se tak může snadno ztratit. Kolimátor, který se nasazuje do bleskových sáněk fotoaparátu pomáhá objekt sledovat, i když se náhle pohne.

Tento kompaktní kolimátor je praktický pro fotografování teleobjektivy, kdy umožňuje umístit záměrný bod na objekt bez nutnosti jeho sledování pomocí hledáčku fotoaparátu. Můžete tak sledovat například rychle letící ptáky nečekaně měnící směr pohybu s oběma otevřenýma očima a snadno udržet každý objekt ve středu obrazového pole.

Kolimátor Nikon DF-M1
Kolimátor Nikon DF-M1
Doporučená prodejní cena kolimátoru Nikon DF-M1

5 419 Kč


Sdílej

3 komentáře

 1. Dobrý den.
  1)Nešlo by prosím nějak popsat lépe tu funkci?
  Spolupracuje to s foťákem, nebo je to nezávislé zařízení nasaditelné na jakýkoliv fotoaparát jakékoliv značky který má sáňky pro blesk?
  2)Jak přesné je zaměření?
  3)Má to nějakou elektroniku a co to vlastně dělá? “
  4)Pozná to“ na jakou ohniskovou vzdálenost se fotografuje nebo je to prostě jen širokoúhlý hledáček s možností označit si polohu vzdáleného objektu při snímání teleobjektivem plus nějak v hledáčku označený ořez?
  Informace že „je plně kompatibilní také například s nedávno ohlášeným fotoaparátem Nikon Coolpix P1000“ mnoho neříká, prostě reklamní slogan.
  Takhle se mi to zdá drahé neumí-li to nic než funkci hledáčku anebo naopak příliš levné, je-li to k něčemu dobré :-)

 2. Karle, ten kolimátor je nápadně podobný hledáčku EE-1. Vygůgli si k němu videa a uvidíš. Skoro bych vsadil boty, že to bude umět minimálně to samé. Z tvého hlediska pak bude Nikon DF-M1 příliš levný :-)

 3. Dík, asi to není k zahození. K té ceně a mému pohledu: krytka na objektiv stojí snad okolo pětikila, Kdysi jsem si ulomil packu u držáku filmu scaneru 2000. Prostě jsem do toho drcnul. Fungovalo to i bez toho držáku a ty packy to mělo dvě a držák držel i na té jedné. Říkal jsem si, že Nikon má drahé díly, tak jsem ten kousek plastu tipoval do 200,-Kč.a objednal jsem si to, Stálo to 1200,-Kč. Plastový výlisek cca 10×3 cm. Proto mi ta cena přijde docela příznivá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *