Vanguard Sedona 51 – lehký fotobatoh do outdooru (i jinam)

Nejsem ani náhodou příznivcem fotobrašen – tedy pokud jsem nucen v nich nosit více než jedno tělo malé zrcadlovky s jedním (taktéž malým) objektivem. Jakmile je fototechniky více, okamžitě sahám po fotobatohu, a nemusí jít nutně o pěší trek po horách – stačí focení ve městě či a vsi. Ergonomie batohů obecně je zkrátka takříkajíc o něčem jiném. A protože do redakce Nikonblogu zavítal zajímavý outdoorový fotobatoh Vanguard Sedona 51, podíváme se na něj podrobněji.

Vanguard Sedona 51

3× tři Sedony

Na úvod ještě „související informace“: Vanguard Sedona 51, přesněji testovaný typ Sedona 51KG, je největším z modelové řady Sedona. Zjistíte-li, že by vám vyhovoval menší batoh, k dispozici jsou ještě modely Sedona 45 a 41 (více informací na webu dovozce). A ono KG na konci označení? To je barva. V našem případě khaki. Každý z velikostní trojice fotobatohů Sedona si můžete pořídit buďto v této nenápadné barvě, nebo v klasické fotografické černé, případně ještě v modrém provedení.

Největší Sedona 51 představuje s vnějšími rozměry 320 × 225 × 525 mm zavazadlo tak akorát na záda pořádného chlapa. Mně, přiznám se, zprvu připadal poněkud malý – ale, jak se hned dozvíte – mýlil jsem se. Onen dojem „malosti“ je totiž daný poměrně subtilním zpracováním a velmi malou hmotností samotného batohu – 1 320 gramů je velmi pěkná hodnota.

Vanguard Sedona 51

Abych ještě upřesnil pojem „subtilní zpracování“. Vanguard Sedona patří do kategorie kombinovaných fotobatohů, kdy větší část s vyjímatelnou polstrovanou vložkou je určena pro citlivou fototechniku, menší prostor pak můžete využít k transportu příslušenství, oblečení, svačiny, prostě čehokoliv. A navíc… jde o batoh s přístupem k polstrované části od zad. Toto zavazadlo tudíž postrádá jakoukoliv pevnou zádovou konstrukci, která by navyšovala hmotnost.

Prázdný batoh tedy jaksi nedrží tvar, nicméně to není nic, co by negativně ovlivňovalo funkčnost. Zádová „dvířka“ vstupu pro fototechniku, stejně jako ramenní části zadní stěny jsou polstrované, to pochopitelně platí i pro ramenní popruhy. Vše zmíněné je pak zašito v lehké prodyšné umělé textilii, přesněji spíše síťce. Větrání budiž učiněno zadost…

Vanguard Sedona 51

Taktéž ergonomii bylo učiněno zadost v dostatečné míře, a to polohovatelným hrudním popruhem, v jehož oranžové karabině je signální píšťalka, která – jak se dozvíte dále ve druhém pohledu Magdalény (a má pravdu) – zrovna moc nepíská. A také lehkým nepolstrovaným bederním popruhem, jež je však doplněn kompresními pásky. Chválím! Batoh tak sedí na zádech s potřebnou jistotou.

Vanguard Sedona 51

Nebudete trpět nedostatkem

Vraťme se ale k vnitřnímu prostoru fotobatohu Vanguard Sedona 51 KG. Já jsem, jak jste mohli vidět na fotografii výše, do zádového polstrovaného prostoru bez problémů „nacpal“ Nikon D3 se světelným telezoomem AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII (mimochodem čerstvou recenzi tohoto skla můžete číst zde), k tomu Nikon D600 s pevnou pětaosmdesátkou a ještě dvě malá pevná skla navíc. Zádová část je polstrovaná příkladně – žádný výstupek fototechniky jsem na svém hřbetu necítil. Tady ale možnosti naložení Sedony teprve začínají.

Vanguard Sedona 51

Do horní části batohu, přístupné shora pod voděodolným zipem, mi dále vešel systémový blesk, 105mm makroobjektiv, nějaké ty nabíječky a outdoorová kamera GoPro. Přední kapsa pojala 11palcový MacBook Air (vejde se i 13palcový notebook), plus středně velkou powerbanku, čtečku paměťových karet, kabely a další drobnosti. Musím dodat, že přední kapsa je prosta polstrování – citlivou techniku je vhodné do ní vhodné vkládat raději v pouzdře. A ještě jedna informace: ve spodní části batohu najdete složenou pláštěnku, která by měla obsah ochránit v případě nějaké té silnější průtrže mračen.

Magdaléna Staňková o fotobatohu Vanguard Sedona 51

Vanguard Sedona 51 – lehký fotobatoh do outdooru (i jinam) Přestože fotografuji od svých patnácti let, nikdy jsem nebyla v situaci, kdy bych potřebovala zrovna fotobatoh. Nebo možná jsem si to jen myslela. Ale můj názor zásadně změnila výprava do Kazachstánu, kam jsme odjeli natáčet třetí díl dokumentu Ve stopě predátora s Petrem Slavíkem. Věděla jsem, že to bude náročná cesta. Denní putování v horách i nepředvídatelné počasí. Ale protože jsem byla přizvána jakožto backstage fotografka, musela jsem mít techniku neustále při sobě.

Bála jsem se, že mě po pár dnech budou bolet záda, ale byla jsem příjemně překvapena. I když jsem poměrně křehká žena – a v Sedoně jsem nosila celou svoji výbavu –, po třech týdnech na cestách jsem stále chodila vzpřímeně. Zádům ulevily ramenní popruhy, které byly měkké a vypolstrované. To byl první základ úspěchu.

Když jsem si batoh vybírala, kromě váhy a toho, jak mně sedí na zádech, mé zásadní požadavky zněly: Snadný přístup k technice, dostatečný prostor pro bundu, čepici, svačinu, pár dalších blbostí a především – boční kapsy na láhev s vodou. Někomu to přijde směšné, ale já bych bez toho nemohla být. Něco jiného je, pokud si vybíráte batoh do města – ale do hor je pro mě snadný přístup k vodě jasná priorita.

Co se týče vnitřního prostoru pro fototechniku, bez problémů se mně tam vešel Nikon D750, zoom AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8E ED VR, telezoom AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII, a pár drobností jako baterie, nabíječka, věci na čištění objektivu… A když byla nouze a museli jsme se o techniku více podělit, tak i ten širokáč jsem tam nacpala.

K technice se přistupovalo zezadu, takže byla i krásně chráněna při nepříznivém počasí. A vše jistila pláštěnka, která je u outdoorových batohů samozřejmostí.

Pro někoho je možná toto vše málo, nebo má na svůj batoh jiné požadavky, ale na mou cestu to byl skvělý prostředek, který mi ji učinil příjemnější. Sice se mně do něj nevešla pevná čtyřstovka, ale to, myslím, přežiju. A snad jedinou nevýhodou byla oranžová nouzová píšťalka na popruhu, která zrovna dvakrát nepískala :-)

Můžeme tedy přejít k vnějším prostorám fotobatohu Vanguard Sedona 51. Dvě boční kapsy z pružné textilie pojmou zásobu vody pro přechod Údolí smrti. Přeháním, ale 2× 1,5l PETka sem vejde bez problémů, a ještě můžete přibrat třeba monopod nebo trekové hole, připevněné elegantně vymyšlenými úchyty.

Vanguard Sedona 51

Pro uchycení stativu či čehokoliv jiného těžšího – co vzhledem k optimálnímu rozložení hmotnosti není vhodné nosit po straně batohu – slouží na přední stěně dva popruhy s karabinou a dvě, vlastně tři sady pásků, našitých ve „víku“ přední kapsy. Ano, třetí řada popruhů je skrytá pod légou uprostřed víka.

Vanguard Sedona 51

S kladným znaménkem

Vanguard Sedona 51KG mě i přes mírnou počáteční nedůvěru „dostal“. Nerad s sebou nosím zbytečné závaží, a „tara“ čili pohotovostní hmotnost Sedony je více než příznivá. Přesto je velmi variabilní a až překvapivě velký. Polstrování je pohodlné a vzdušné, batoh nepostrádá potřebné prvky jako je hrudní a bederní popruh. Ano, v „bederáku“ bych snesl kapsičky na zip – třeba na klíče a podobné drobnosti –, ale tato maličkost nijak výrazně nesnižuje užitnou hodnotu fotobatohu Vanguard Sedona. Resumé: Doporučuji.

Vanguard Sedona 51


Vanguard Sedona – doporučená prodejní cena

Sedona 41: 3 190 Kč
Sedona 45: 3 590 Kč
Sedona 51: 3 990 Kč

Zdroj

AGORA DMT, a.s.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *