Ukliď si v záběru a zahoď tu lopatu! Funkce „Vyplnit podle okolí“ Zoner Photo Studia 15

V desítkách fotografických knih a tutorialů se dočtete, že je třeba věnovat pozornost okolí záběru, a pokud to jde, rušivé předměty odstranit. Takže tu plechovku od piva v popředí snímku městské krajiny můžete odhodit do koše nebo alespoň odsunout mimo záběr (pokud tedy nefotíte reportáž o znečištění ulic) a podobně. Všichni to víme, všichni jsme to mnohokrát četli a všichni také často udělali. Stejně tak se nám ale stane, že něco prostě přehlédneme. Jako já. A rovnou lopatu!

Fotografoval jsem koloběžkové závody v Moravské Třebové. Na trati bylo jedno „závodnicky“ zajímavé místo s příčným hrbem, na kterém museli koloběžkáři přizvednout přední kolo, aby si neškrtli stupátkem. Bohužel fotograficky to takový ideál nebyl…

Zoner Photo Studio
Původní snímek

Se záběrem se nic moc dělat nedalo – závodníci přijížděli zleva a pokud jsem je nechtěl mít vyfocené zezadu, musel jsem se holt smířit s modrým plotem v „blízkém pozadí“. Nebyla zde ani možnost odstupu, kdy bych mohl využít dlouhého ohniska. Pravda, mohl jsem ještě o jednu až dvě čísla otevřít clonu, ale zkoušel jsem nový objektiv a nechtěl jsem nic ponechat náhodě. No a v tom „mírném stresu“ jsem si jednoduše nevšiml té do očí bijící lopaty v záběru. Tedy nevšiml, došlo mi to po pár snímcích. Nicméně byla tam…

Inspirace od nejlepších

Zkušený grafik nad přítomností lopaty mávne rukou, aktivuje klonovací razítko nebo retušovací štětec a za pět minut nepoznáte, že v záběru nějaké ruční nářadí překáželo. My si ale na příkladu odstranění lopaty představíme funkci Vyplnit podle okolí, která sice není novinkou patnácté verze, ale je zde už od čtrnáctky (ostatně jestli se nemýlím, tak už brzy bude k mání šestnácté pokračování ZPS), což ale nic nemění na tom, že jde o výborného pomocníka při retušování fotografií.

Pokud znáte funkci Content-Aware Fill (Vyplnit podle obsahu), kterou už také pár verzí nazpět disponuje Adobe Photoshop, pak de facto to stejné má nyní i Zoner Photo Studio jen se změnou posledního slovíčka v názvu. Potřebujete se zbavit nějakého objektu na snímku? „Objeďte“ jej od oka lasem a v menu ZPS klepněte na Výběr | Vyplnit podle okolí (rychleji Shift + Del).

Ve většině případů rušivý element zmizí bez nutnosti další práce. Ukážeme si to na našem případu – tentokrát se ale nebudeme věnovat lopatě, nýbrž osamocenému červenému kuželu v pozadí. Jednoduše jsem jej označil obdélníkovým výběrem a zadal Výběr | Vyplnit podle okolí.

Zoner Photo Studio

Co se stalo? Skoro nic. Tedy kromě toho, že kužel zmizel, jakoby na silnici nikdy nebyl… Toto byl jednoduchý příklad, kdy funkce Vyplnit podle okolí obvykle funguje perfektně. Takovéto situace poznáte jednoduše – rušivý objekt, kterého se chcete zbavit, je osamocen uvnitř víceméně jednolité plochy. Nemusí to být ale hladká plocha, funkce se dobře vypořádá třeba i s texturami typu listoví stromů a podobně.

Horší to ale je, pokud ve vybrané oblasti přechází jedna plocha do druhé, mění se pozadí. Viz naše lopata – nahoře je jednoduchá struktura omítky zdi, její spodní část však končí pásem keramického obkladu. Úplně dole na vozovce je pak takříkajíc flekatý asfalt. Tedy nic, čeho by se obyčejný algoritmus mohl chytit a jednoduše vypočítat chybějící data (vzniklá nahrazením smazané plochy – v našem případě lopaty). Jenže funkce Vyplnit podle okolí není jen tak obyčejná matematika – posuďte sami – nejprve lopatu nahrubo vyselektuji polygonovým lasem a ihned zadám funkci Výběr | Vyplnit podle okolí.

Zoner Photo Studio

Jak jsem avizoval, v jednoduchých texturovaných plochách není problém, toporo lopaty na omítce zdi zmizelo tak, že ji žádný digitální archeolog už nikdy nenajde. Drobné nepřesnosti se vyskytují ve spodní části, musíte však uznat, že i tak je výsledek výborný – samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že jste se vlastně ani nemuseli nijak zvlášť snažit.

Zoner Photo Studio

Ruční retuš na závěr

Nyní už tedy nejen zkušený grafik, ale každý dobrý fotograf doladí nepřesnosti již zmíněným klonovacím razítkem nebo retušovacím štětcem, v nejlepším případě pomocí kombinace obojího. Je to práce na deset minut, a to jsem vám ještě nechal malý náskok. Nyní tedy zbývá jen posoudit rozdíly mezi původní a upravenou fotografií.

Zoner Photo Studio
Porovnání původní a upravené fotografie

Sdílej

2 komentáře

  1. Jen bych dodal , že jde použít také záplata. Je to podobné jako ve Photoshopu.
    Nějakým výběrem (laso) označíme oblast kterou hodláme použít jako záplatu – pak Ctrl+C – následně tuto přetáhnout nad objekt jenž má být odstraněn a Ctrl+V ,pak se objeví transformační výběr který znovu přetáhneme do výběru nad objekt jenž má být odstraněn ( poté můžeme oblast i různě transformovat) a Enter a odznačit – Esc . Pak už stačí lehce doretušovat okraje.
    Je možné využít i voleb: Krytí vrstvy , Prolnutí okrajů , Režim prolnutí .
    Možná je to trochu neohrabaný ,ale po pár vyzkoušeních už mi to jde automaticky .Mnohdy to přináší lepší výsledky než vyplnit podle okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *