Tři svatby a… mnoho dalšího na slovenském Nikonblogu

Docela by mě zajímalo, jaké procento českých čtenářů sleduje zároveň i slovenský Nikonblog.sk. A obráceně – kolik Slováků čte také český Nikonblog. Já sleduji oba pravidelně, ale jsem v trochu jiné situaci :-) Podělte se i vy v diskuzi pod článkem, budeme rádi já i Julo Kotus, tvůrce slovenského Nikonblog.sk.

Nicméně nyní si můžete přečíst nepravidelnou upoutávku na vybrané články z Nikonblogu psaného v tom zpěvném jazyku, kterým slovenština bezpochyby je. Obvyklých pět doporučených článků lze rozdělit na dvě skupiny – svatební fotografie a ambasadoři Nikonu.

Svadobní fotografi: Autentické emócie sú najdôležitejšie

Svatba neboli sobáš

Svatba, to je jedna velká hromada emocí. Lidé se na ní smějí, pláčou dojetím, někdy i ze smutku. Není divu, že si dobrý fotograf uvědomuje, jak důležité je emoce na snímcích zachytit. Ale samozřejmě nejen to. První článek o svatební fotografii od Miki Kočana mladšího představuje čtveřici slovenských – jak jinak než svatebních – fotografů. Seznamte se s tvorbou Matúše Vencúrika, Tomáše Pospíchala, Mateje Kmeťa a Františka Peťka – a čtěte článek Svadobní fotografi: Autentické emócie sú najdôležitejšie.

Honorár pod 500 eur neveští nič dobré

Svatební fotografie je věčné téma, a dobrý svatební fotograf patrně nikdy nepřijde o práci. Zvlášť při padesátiprocentní rozvodovosti v Česku. Ale to je jaksi jiná písnička.
Honorár pod 500 eur neveští nič dobré – to je název druhého slibovaného „svatebního“ článku. Ale nebojte se, není jen o penězích. Autor zde čtveřici svatebních fotografů, představených v úvodním článku položil deset otázek. Zajímavé čtení a zajímavé srovnání přístupu jednotlivých autorů.

Svitá na šťastnejšie dni: svetlo vo svadobnej fotografii

Světlo tvoří podstatu fotografie jako takové, takže svatební žánr nemůže být výjimkou. Naopak, práce se světlem zde možná nabývá ještě většího významu než u jiných „disciplín“. I když…
Zanechme úvah a pojďme k článku Svitá na šťastnejšie dni: svetlo vo svadobnej fotografii. V rámci instagramového projektu Pursuit of Light dostalo několik zahraničních fotografů k dispozici Nikony Z6 a Z7 – včetně nových Zetkových objektivů –, aby ukázali, jak oni sami vnímají světlo ve svatební fotografii, a jak s ním dokáží pracovat.

Móda a divoká príroda: noví inšpiratívni autori medzi Nikon ambasádormi

Já ambasador

Ambasadoři Nikonu se rekrutují z různých oblastí fotografie – to ostatně víte i ze stránek našeho Nikonblogu. Platí to nejen v Česku či na Slovensku, ale po celém světě. Julo Kotus ve svém článku představuje dva nové evropské ambasadory – Marsela van Oostena jakožto skvělého fotografa přírody, a Marii Bärsch, fotografku, před jejímž objektivem obvykle pózují krásné ženy, aby se jejich fotografie objevily v magazínech jako je Vogue, Women’s Health, ELLE či Harper’s Bazaar. Čtěte v článku Móda a divoká príroda: noví inšpiratívni autori medzi Nikon ambasádormi.

Fotografia je pre mňa viac nástroj ako cieľ. Tomáš Halász

Jedním ze slovenských ambasadorů Nikonu je výborný reportážní fotograf Tomáš Halász. Já jsem s ním dělal rozhovor před čtyřmi lety (čtěte zde), Julo Kotus nedávno – najdete jej pod názvem Fotografia je pre mňa viac nástroj ako cieľ. Tomáš Halász. Takže můžete porovnávat :-) Nikoliv však rozhovory jako takové, ale to, jak se fotografická tvorba nebo spíše způsob a technika vyjádření Tomáše Halásze lehce proměňuje, a jeho silné sociální a humánní cítění zůstává stále stejné nebo dokonce sílí.


Sdílej

2 komentáře

  1. Sleduji oba blogy již několik let a oba přinášejí skvělé články o fotografii. Často se i tématicky doplňují a na obou je to vždycky příjemné čtení. Díky + vďaka :-)

  2. Přiznám se, že na český Nikonblog kouknu jednou týdně. Na slovenský bohužel zapomínám a tak jsem rád, že ho tady občas připomenete a pak doháním slovenské články zpětně ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *