Snímky v oblacích s logem Nikonu

Webové služby pro úschovu a on-line prezentaci fotografií nejsou žádnou novinkou – každý fotograf jistě zná Flickr, Picasu nebo třeba tuzemské Rajče či Zoneramu. Hlavní význam těchto webů spočívá ve sdílení – budete-li chtít ukázat svým přátelům pár desítek fotografií, nebudete jim je posílat e-mailem, nýbrž pouze zveřejníte odkaz na galerii snímků uložených třeba zrovna právě v jedné ze zmíněných webových služeb.

Také Nikon nechce zůstat pozadu – nabízí svým uživatelům podobný produkt pod vlastním brandem. Nová služba Nikon Image Space je nástupcem již dříve funkčního myPicturetown, jehož vlastnosti zlepšuje a rozšiřuje. (Pokud jste již měli účet a hlavně uložené fotografie na myPicturetown, automaticky se vám převedou na Nikon Image Space.)

Nikon Image Space

Nikon Image Space představuje klasický webový prostor pro sdílení fotografií – a jak se za chvíli dozvíte, také krátkých videí. V základní variantě – otevřené pro jakéhokoliv fotografa, tedy i uživatele aparátů jiné značky či třeba „mobilfotografa“ – jsou po nezbytné registraci k dispozici dva gigabajty prostoru. Nebudete-li jej využívat pro uchovávání fotografií v plném rozlišení, vystačí na spoustu snímků.

Majitelům fotoaparátů značky Nikon však firma pochopitelně nabízí zvýhodnění – je libo 20 GB cloudového prostoru? Kromě desetinásobku místa dostanete také další bonusy, jako je třeba možnost vytváření privátních-zaheslovaných alb, komfortnější nahrávání dat na server či sdílení větších snímků pomocí funkce Blog link (ještě o ní bude řeč). Jen abyste si nemysleli, že „přečůráte“ registraci – onen rozšířený prostor, tzv. Special account, je vázaný na prvotní fyzické připojení fotoaparátu značky Nikon k počítači. Mimochodem, už jste asi poznali, že služba není česky, myslím však, že to zvládnete i tak.

Je důležité doplnit informaci, že Nikon Image Space je dostupný také ze smartphonů nebo tabletů s operačním systémem Android™ nebo Apple iOS. Ke službě můžete přistupovat jak z internetového prohlížeče, kde je k dispozici mobilní verze webu, tak i pomocí vlastní aplikace – tu ale prozatím hledejte ještě pod starým názvem myPicturetown.

Nikon Image Space
myPicturetown Pad v iPadu
RAWy v cloudu

Nikon Image Space dostal do vínku vlastnosti, které jsou pro službu tohoto charakteru obvyklé a samozřejmě také něco navíc. Mezi běžné funkce patří například možnosti hodnocení a tagování fotografií (přiřazení klíčových slov), které je dostupné už při importu. Lze uživatelsky vytvářet alba, která se dají sdružovat do Boxů. Nezbytností je sdílení na Facebook a Twitter, pochopitelně také klasický download ve čtyřech volitelných rozlišeních včetně originální velikosti.

V různých velikostech se pak snímky dají prohlížet, nechybí možnost slideshow i s doprovodnou hudbou, samozřejmé je filtrování podle několika kritérií a částečné přizpůsobení prostředí (v počítači).

Nikon Image Space

Mezi neobvyklé funkce patří možnost ukládání RAWů z fotoaparátů Nikon. Zkusil jsem to největší, co lze – RAWy z Nikonu D800 – a žádný problém… Nikon Image Space je zobrazí stejně jako JPEGy. Pouze nahrávání na web trochu déle trvá, ale to je ale vzhledem k datové velikosti jaksi pochopitelné. Důležitý je fakt, že i u RAWů zde vidíte nejen náhledy, ale i celostránkové zobrazení. Pouze nefunguje 100% zobrazení tak, jak je to možné u JPEGů.

Podobně jako RAWy „zkousne“ Nikon Image Space i videa. Tvůrci této služby je to prezentováno jako možnost vkládat sem pohyblivé momentky z Nikonů řady 1, nicméně služba si poradí třeba i s „AVIčkem“. Na druhou stranu ale jí moc nejde streamování, kvalita při přehrávání také není oslňující a vůbec: I těch 20 GB je na video jako nic. To bych nechal YouTubu nebo Vimeu či jiným specializovaným webům na sdílení videa.

Nikon Image Space

Blogujte s Nikonem

Jestliže mě na novém Nikon Image Space něco velmi zaujalo, tak je to zmíněná možnost sdílení RAWů a pak funkce nazvaná Blog links. Ta umožňuje vkládat snímky uložené zde na Nikon Image Space například na stránky vašich blogů, ale klidně také třeba firemních prezentací. Funkce Blog links má dvě podoby – ukážeme si obě prakticky.

Jednak pomocí ní můžete do jakéhokoliv webu vkládat linky-odkazy na snímky, které se pak zobrazí v novém okně (záložce), nebo je možné vkládat na web rovnou náhledy fotografií. To vše volitelně ve čtyřech velikostech. Tedy přesněji: Uživatelé základního 2GB účtu mohou pracovat s rozlišeními 320 × 240 px nebo 640 × 480 obrazových bodů. Majitelé fotoaparátů Nikon, kteří se zaregistrovali pro využívání rozšířeného účtu, mají k dispozici další dvě rozlišení, a to 1 024 × 768 px a HD 1 920 × 1 080 px (velikosti se mění podle aktuálního poměru stran konkrétní fotografie).

Takto v praxi vypadá vložení odkazu na snímek do webové stránky: Klepněte na tento odkaz.

No a takto vypadá vložení samotného náhledu na fotografii, zde v nejmenší dostupné velikosti.

Provozujete-li například ekonomickou variantu hostingu blogu s omezeným prostorem, může vám funkce Blog links výrazně pomoci. Snímky budou jednoduše ležet na Nikon Image Space, ale zobrazovat se mohou na vašem blogu nebo jiné webové stránce. Vím, nejde o převratný objev století, nicméně je to příjemná vychytávka.

Za zkoušku nic nedáš

Podle naší ankety zrovna moc „data v oblacích“ nepreferujete – je tedy otázkou, zdali to Nikon Image Space alespoň částečně nezmění. Netvrdím, že je čas bavit se o této nové službě coby archivním médiu, pro dočasné zálohy nebo třeba „odložení“ snímků na cestách bych to viděl jednoznačně jako přínos. Význam spočívající v možnosti sdílení fotografií je pak zcela zřejmý, o tom není sporu. Co vy na to? Vyzkoušejte Nikon Image Space, nic to nestojí.


Sdílej

3 komentáře

  1. Mě sice ta služba zaujala a nabídka 20 GB je podle mě dobrá (pominem-li jen nově spuštěný Mega.co.nz, který nabízí 50 GB zdarma) i v širší konkurenci cloudových úložišť. Ale za co rozhodně ode mě získává Nikon palec dolu, je použití Flashe a design, obojí je v roce 2013 dost zastaralé, což je u nově spuštěné služby docela minus, takže si tam asi jen nahraji nějaké fotky, které bych chtěl mít zálohované třeba na třech místech, ale pravidelným uživatelem se určitě nestanu.

  2. Škoda jen, že mě flash v prohlížeči Firefox a IE nepustí dál. Aby byla aplikace použitelná, musel jsem nainstalovat Chrome.

  3. Roman: Děláte něco špatně – funguje to jak ve Firefoxu, tak v IE. Taky v Safari a to i v iOS… Jediné, co jsem nezkoušel, je Opera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *