Slide, Clutch a Anchor Links – „kotvičkové“ popruhy na fotoaparáty

Téměř přesně před rokem jsme vám představili zajímavé příslušenství pro fotoaparáty – „kotvičkové“ popruhy Cuff a Leash od firmy Peak Design. Článek si můžete přečíst zde a jako vizuální připomenutí nabízíme jednu z fotografií popruhu Leash.

Popruh Cuff od firmy Peak design

Zrovna u popruhu Leash jsem před rokem trochu žehral na subtilnost provedení tohoto výrobku, které jej předurčuje pro použití spíše s menšími a lehčími fotoaparáty. Zároveň jsem po uzávěrce doplnil informaci, že Peak Design připravuje bytelnější produkty a… jsou tady!

Zapněte si pásy!

Jen aby nedošlo k mýlce – rozhodně netvrdím, že popruh Leash je špatný – naopak. Je to výborné příslušenství například pro Nikony 1 nebo ultrazoomy Coolpix, a klidně i pro malé zrcadlovky typu Nikon D3xxx nebo i nový D5500. „Pořádným“ zrcadlovkám ale přece jenom více sluší – a také jim poskytuje mnohem větší komfort – popruh s názvem Slide.

Popruh Slide

Popruh o šířce 45 mm je podle webu českého dovozce vyroben „z materiálu podobného bezpečnostnímu pásu v autě“, a je to velmi trefná charakteristika. Uprostřed je v délce 33 cm decentně vypolstrován, přičemž jedna strana střední části je navíc opatřena protiskluzovými pásky. Na obou koncích popruhu najdete – jak jinak – rychloupínáky pro kotvičky Anchor Link™. K velmi rychlému „štelování“ délky Slidu slouží dvě plastové přezky s kovovým aretačním poutkem.

V balení najdete kromě samotného popruhu Slide také čtyři kotvičky, rychloupínací destičku (kompatibilní s produkty Capture a stativovými hlavami standardu Arca Swiss), plus látkový pytlík s inbusovým klíčem pro pevné dotažení destičky.

V čem se liší takovýto popruh od standardních produktů tohoto typu, například od běžného popruhu, který je dodáván s fotoaparátem? To nejlépe vysvětlí následující video. Jsou v něm prezentovány i další dva produkty, s nimiž vás v tomto článku seznámíme také.

Popruh Slide jsem otestoval jak na běžných fotovycházkách, tak i na více než dvanáctihodinové akci, kdy jsem měl Nikon D7200 se standardním zoomem de facto nepřetržitě „na sobě“. Nepatřím mezi recenzenty, kteří se na testovaném produktu snaží za každou cenu hledat nějaké mouchy, ostatně v tomto případě bych stejně žádné nenašel. Popruh je pohodlný, velmi dobře rozkládá hmotnost fotografické sestavy a zároveň nepřekáží. Zkrácení na požadovanou délku pomocí přezek je skutečně otázkou okamžiku a je dobré vědět, že i odaretovaná přezka drží nastavenou délku (fotoaparát nesjede dolů). Chcete-li popruh prodloužit, je třeba přezku uchopit za boky a potáhnout dolů.

Popruh Slide od firmy Peak design

„Kotvičkový systém“ je velice variabilní. Kotvičky můžete připevnit jak k dodávané rychloupínací destičce, tak do standardních oček na fotoaparátu. Přístroj lze nosit klasicky na krku, na jednom rameni, šikmo přes hlavu, vpředu na těle, vzadu… Fantazii se meze nekladou ani při jeho využití například k nošení stativů a dalšího příslušenství – jednoduše všeho, na co lze připevnit kotvičky, které mají nosnost 45 90 kg, což by mělo dostačovat pro transport jakékoli běžné fototechniky i libovolného příslušenství.

Po uzávěrce:
Od dovozce produktů Peak Design jsem byl informován, že nové kotvičky a rychloupínáky mají zdvojnásobenou nosnost na 90 kg. Čili unesou v naší branži téměř cokoliv…

Popruh Slide
Využití Slidu je i „nefotografické“, chce to jen správný kelímek :-)

Zpevněná pravačka

Druhý produkt, který v tomto článku představujeme, nese název Clutch (uchopení, sevření). Jde o takzvaný zápěstní popruh, fixující pravou ruku ke gripu zrcadlovky. „Filozofií“ Clutche ale není ruku k fotoaparátu pouze napevno přichytit, nýbrž umožnit uživateli také rychlé a jednoduché povolování (utahování samozřejmě též) a kromě toho i snadnou, a opět samozřejmě rychlou, montáž na přístroj.

Zápěstní popruh Clutch

V tradičně vkusném balení tohoto zápěstního popruhu najdete kromě Clutche ještě dvě kotvičky a stejně jako u Slidu rychloupínací destičku a látkový pytlík s inbusovým klíčem.

Jak se s Clutchem manipuluje, jste mohli vidět na videu výše, já doplním poznatky z praxe. Zhruba první hodinu jsem se s tímto zápěstním popruhem zrovna moc nekamarádil. Ruka mi v něm neseděla, neustále jsem laboroval s utažením a stále to nebylo ono. Vše vyřešila jednoduchá úprava – spodní kotvičku jsem z přední pozice na rychloupínací destičce přesunul do zadního otvoru – a bylo po problémech.

Zápěstní popruh Clutch

Zápěstní popruh se výborně osvědčil zejména při focení na výšku, nejlepší využití však bezpochyby najde v situacích, kdy je nutné fotoaparát pevně fixovat v ruce tak, aby nevyklouzl. Například při snímání z jedoucího terénního vozidla, při focení na lodi a jiných akčních záběrech.


Když ho miluješ…

Vývojáři Peak Designu mysleli i na ty uživatele, kteří jsou závislí na svém originálním popruhu s logem Nikonu (či jiných firem), ale rádi by využívali výhod kotvičkového uchycení. Těm je určena malá krabička s názvem Anchor Links obsahující dva „volně ložené“ rychloupínáky – koncovky pro kotvičky, plus čtyři nezbytné kotvičky. Koncovky jednoduše navléknete na svůj standardní popruh, kotvičky připevníte na fotoaparát a… jak říká moudré přísloví: vlk se nažral a koza zůstala celá.

Sada Anchor Links


Zdroj

OneFive.cz

Doporučené prodejní ceny

Slide: 1 649 Kč
Clutch: 1 099 Kč
Anchor Links: 549 Kč

Na všechny produkty firmy Peak Design se vztahuje doživotní záruka


Sdílej

Jeden komentář

  1. Uvedený systém používám již rok, mohu jen doporučit. Výborně se osvědčuje, pokud máte vícero aparátů – můžete libovolně prohazovat popruhy či úchyty. Jediným nedostatkem je poněkud vysoká cena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *