Capture Camera Clip – máme volné ruce

Když jsem před časem psal o systému kotviček a popruhů Cuff a Leash od firmy Peak design, slíbil jsem, že se ještě vrátím k dalšímu produktu – a tím je právě Capture Camera Clip. Ostatně pokud vím, tak právě tímto zajímavým držákem fotoaparátů mladí Američané v Peak designu začínali, uspěli při financování přes Kickstarter, a vydobyli si celosvětovou známost.

Pojďme však rovnou k věci – co je to ten Capture Camera Clip? Stativové hlavy s rychloupínacími destičkami každý fotograf zná. Tak si představte, že vezmete horní část hlavy s ližinami pro destičku, a upravíte ji tak, aby šla nasazovat na pásky, řemeny, zkrátka ploché, maximálně 65–70 mm široké popruhy. Jak jednoduché…

Capture Camera Clip

Capture Camera Clip tedy můžete nosit na opasku, na popruhu batohu, na bederním pásu a podobně. Pokud byste si navíc pořídili verzi PRO, zjistíte, že ta má na spodní straně ještě stativový závit, takže tento produkt můžete skutečně použít jako rychloupínací destičku například u starších stativů nebo třeba na monopodu. U „PROčka“ si lze navíc vybrat verzi s destičkou kompatibilní se stativovými hlavami Arca nebo Manfrotto RC2. Mrkněte na video (anglicky).

Ještě k samotnému technickému provedení Capture Camera Clipu: Stejně jako u běžné stativové hlavy je zde pojistka, takže před vyjmutím je třeba zmáčknout červený „čudlík“. I ten má ale pojistku, protože když jej pootočíte o devadesát stupňů, je aretován proti nechtěnému stisknutí. Na protější straně od červené pojistky je navíc fixační kolečko, jehož utažením vymezíte vůli nutnou pro funkci systému. To je dobré, pokud se například pohybujete na delším treku v horách nebo při jiné náročnější aktivitě, kdy přístroj v Capture dotáhnete napevno, aby „nehrkal“.

Rychloupínací destička je čtvercová, čili aparát můžete zasunout do klipu v jakémkoliv ze čtyř úhlů. V případě testované „obyčejné“ verze mám trochu výhradu k mělké drážce stativového šroubu destičky, která trochu znesnadňuje nasazování na fotoaparát. Je zde sice navíc šestihranný otvor pro 4mm inbusový klíč, který výrobce k tomuto produktu dodává, nicméně domnívám se, že utahování libovolnou mincí je prostě univerzálnější. Nějaké drobné máte s sebou stále, inbusový klíč jen, když na to myslíte…

Capture Camera Clip
Balení opět příkladné, vkusné a praktické
Capture Camera Clip v praxi

Já jsem měl na testování „obyčejnou“ verzi tohoto mobilního držáku fotoaparátů, nicméně to mi nebránilo vyzkoušet jej v rozličných podmínkách. Při nejrůznějších outdoorových aktivitách už moc nespoléhám na těžkou zrcadlovku a raději nosím některý z Nikonů 1. Aktuálně jsem testoval výbornou „eS dvojku“ (čtěte recenzi), takže jsem začal s ní.

Capture Camera Clip

S takovýmto malým a lehkým fotoaparátem nemá Capture Camera Clip nejmenší problém. Na opasku jej ani necítíte, byť obecně mohu doporučit používání širokých a pevných pásků, buďto festovních kožených, nebo armádních opasků. To oceníte hlavně, až se na tento klip rozhodnete nasadit zrcadlovku.

Jak vidíte na snímku, na Nikonu 1 S2 jsem měl zároveň navlečenou jednu kotvičku systému Cuff, tento „náramek“ pak na ruce, takže kdykoliv jsem foťák vyjmul z opaskového držáku, nacvaknul jsem jej na ruku. Velmi příjemné…

Capture Camera Clip

Stejně dobře se Capture Camera Clip s malým fotoaparátem chová také na popruhu běžného batohu, v tomto případě se ale musíte mít na pozoru, když batoh sundáváte ze zad, abyste fotoaparátu nepřivodili kontakt se zemí… Já jsem před sundáváním batohu foťák vždy raději z klipu vyjmul.

a se zrcadlovkou…

Nejmenší zrcadlovkou, kterou jsem měl k dispozici v době testování Capture Camera Clipu, byl Nikon D7000. To už je solidní velikost, střední třída, s obyčejnou monofokální čtyřiadvacítkou tato sestava obnáší hmotnost téměř 1 100 gramů.

Capture Camera Clip

Na treku s velkou krosnou jsem klip připevnil na bederní pás batohu. Hmotnost sestavy už byla samozřejmě znát, ale nošení nebylo nepříjemné. V tomto případě je skutečně důležité, že máte volné ruce, například pro použití trekových holí – a to bylo splněno.

S delším a těžším objektivem, typicky světelným zoomem, by už asi situace vypadala hůře, ale i na to hoši z Peak designu mysleli – když si k Capture Camera Clipu dokoupíte ještě podložku PROpad™, můžete takto nosit i dlouhé telezoomy.

Capture Camera Clip
Na pevném opasku je minimalizovaná sestava DSLR také v pohodě
Horko na cenovce

Capture Camera Clip, ať už v „normální“ nebo ve verzi PRO, je výborný produkt – a ani se moc nedivím, že s ním Peak design slaví úspěchy. Stejně jako v případě produktů Cuff a Leash musím bohužel suše konstatovat, že pořizovací cena je nepříznivá až takříkajíc pekelná. Jenže co bychom pro svoje miláčky neudělali, viďte…


Zdroj

OneFive.cz

Doporučené prodejní ceny

Capture Camera Clip: 1 649 Kč
Capture Camera Clip PRO: 2 179 Kč


Sdílej

7 komentáře

  1. To není vůbec špatné,já si udělal takové dva řemínky na ruku a nesl sem na tom cca 17km Nikona 3100 s objektivem 18-105 a taky dobrý.Jen ty trekovky bych už asi nepobral.Jinak dík za pěknej blog,rád tu brouzdám a čerpám inspirace.

  2. Láďo, nechci ti odporovat, ale zkus se mrknout na přesnější výklad slova ližina než je tvoje domnělé lízání ;)

  3. Ližina je „podklad pod břemeno“ (PČP). Ačkoli by se to přímo nabízelo, toto slovo není odvozeno od slova „lyže“, ale od slova „líha“, a proto ho píšeme s měkkým i, tedy ližiny, ližinový, nikoli lyžiny, lyžinový.
    Základem systému jsou ližiny zabudované v bocích zavazadlového prostoru.

  4. Ač je to k nevíře, při vyslovování slova lyžina slyším lyžina a ne ližina (jak mě to učil táta, když si nevím rady a paměťová část hlavy ze ZDŠ neslouží), ale podle Pravidel českého pravopisu z r.1969 to nemá nic společného s lyžema ani s lízáním, ale je tam výslovně napsáno ližina ž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *