Sám sobě vydavatelem. HD fotoknihy Zoner naživo

Ve fotografických kruzích lze slyšet spousty názorů, mezi nimi například také tuto jednoduchou a stručnou myšlenku: Fotka má být na papíře. Něco na tomto názoru – který vznikl až v době digitální, protože v době filmové byly fotografie na papíře samozřejmostí – popravdě je. Nechci tím ale současnou dobu nijak dehonestovat. Mám ji rád a dokáži ocenit, že digitální technologie přinesly také mnoho zajímavých inovací. Třeba zrovna v oblasti tisku fotografií. Vím, není to žádná letošní novinka – ale takové fotoknihy, to je moc pěkná věc. 

O fotoknihách jsem na Nikonblogu psal naposledy v souvislosti s programem Zoner Photo Studio X, a nyní v tom budu pokračovat. Minule to totiž bylo jen v rovině teoretické, dnes mohu posloužit praktickými poznatky. Jaké jsou HD fotoknihy Zoner?

Tématem minulé výzvy Create Your Light byla Flat lay fotografie, tak jsem si jednu – s lay-flat fotoknihou v záběru – také vyzkoušel :-)
Tématem minulé výzvy Create Your Light byla Flat lay fotografie, tak jsem si jednu – s lay-flat fotoknihou v záběru – také vyzkoušel :-)

Vše na jednom místě

Samotnou fotoknihu vytvoříte v Zoner Photo Studiu X, odkud ji také objednáte a pošlete do výroby. Jinak řečeno, uděláte vše z jednoho místa – což je skvělé. V jednom programu můžete vyvolat RAWy, upravit fotografie, vytvořit vzhled vlastní fotoknihy…

V minulém článku jsem popsal některé postřehy z používání modulu pro vytváření fotoknih v Zoner Photo Studiu X, teď bych měl pár doplnění. Jen vás musím upozornit, že jsem člověk zhýčkaný profesionálními DTP programy jako je Adobe InDesign, takže moje výtky budou možná ne úplně poplatné typu produktu :-) 

Dát na prázdnou stranu dvě fotografie stejné výšky, které jsou přesně zarovnané vůči sobě, je docela nepříjemná práce. Věřím, že raději sáhnete po jedné z předdefinovaných šablon
Dát na prázdnou stranu dvě fotografie stejné výšky, které jsou přesně zarovnané vůči sobě, je docela nepříjemná práce. Věřím, že raději sáhnete po jedné z předdefinovaných šablon

Mám ale v podstatě jen jedinou výtku. Minule jsem chválil možnost vytvoření vlastního layoutu – a u toho zůstávám. Nejste tak omezeni na předdefinované šablony (byť jich ZPS X nabízí požehnaně), což je výborné. Nicméně pro takovou práci v modulu pro vytváření fotoknih – chce se mi napsat zoufale – chybí nástroje, které by ji ulehčily. Tím myslím možnost explicitního nastavení rozměrů a umístění fotografií. A když ne toto, tak alespoň nástroj pro vzájemné zarovnání fotek. A když ne ani to, tak prostě jen pomocné linky, podle kterých by šlo snímky například zarovnat vůči sobě. Anebo jen posouvání pomocí kurzorových šipek či držení vodorovného a svislého směru při posunování myší. Nic z toho zde bohužel není. A já jen doufám, že tuto moji výtku vývojáři softwaru vezmou jako námět na další vylepšení :-)

Čistě technicky

Fotoknihy, které vytvoříte v Zoner Photo Studiu X, mohou nabývat de facto jen dvou rozměrů: A4 nebo čtverec 20 × 20 cm. U formátu A4 si můžete zvolit provedení na výšku nebo na šířku – takže možnosti jsou vlastně tři :-) Mimochodem, bavíme se o rozměrech listů knihy. Celá kniha, tedy její obálka je samozřejmě o fous větší – například A4 na šířku, má míry 31,5 × 21,3 cm. 

Obálku tvoří tuhé, leskle laminované desky. Fotografie na obálce může jít i „na spad“ čili přes okraj
Obálku tvoří tuhé, leskle laminované desky. Fotografie na obálce může jít i „na spad“ čili přes okraj

HD fotokniha, kterou jsem nechával vyrábět já, je vytištěná na lesklém fotopapíru gramáže 250 g/m2. Základní cena je za 24 stran, maximálně můžete mít knihu tlustou na 84 stran. To už je pak, při gramáži fotopapírů, pěkná bichle. Fotopapír není čistě bílý – má lehký barevný nádech. Nicméně poznáte to pouze v kontrastu s bílými stranami předsádky knihy. Tisk v rozlišení 2 400 dpi je ale luxusní! Já jsem měl všechny fotografie v dostatečném rozlišení, pouze u jedné mně ZPS X indikoval menší (nikoliv kriticky malé) rozlišení. Kdybych vám dal knihu do ruky a řekl, abyste určili tuto fotografii, vsadím svoje Vibram Fivefingers, že ji nenajdete.

Pro fotografy je kromě vysoce kvalitního tisku zajímavá také tzv. lay-flat čili plochá vazba. Jednotlivé listy jsou vlepené do knihy tak, aby byl rozevřený dvojlist u hřbetu pokud možno plochý. To je samozřejmě proto, abyste mohli do layoutu umisťovat fotografie i přes hřbet, respektive proto, aby fotky umístěné přes hřbet byly dobře „čitelné“. 

Lay-flat vazba HD fotoknihy
Lay-flat vazba HD fotoknihy
Lay-flat vazba HD fotoknihy
Lay-flat vazba HD fotoknihy

Výše jsem napsal slovní spojení „pokud možno plochý (hřbet)“. To proto, abyste si nemysleli, že stránky rozevřené knihy, jak vidíte výše na fotografiích, jsou v jedné „lajně“. Nějaké to prohnutí u hřbetu je. Ale i tak jde o výborné technické provedení, díky kterému skutečně můžete nechat svoje fotografie vyniknout klidně přes celou dvoustranu, aniž by to uškodilo diváckému prožitku.

Chcete ale vědět, co mě na „testovací“ HD fotoknize od Zoneru potěšilo nejvíce? Je to jednoduché – fotografie vypadají přesně tak, jak jsem chtěl, aby vypadaly. Jinak řečeno: Tak, jak se mně zobrazují na mém skoro deset let starém iMacu, vypadají i vytištěné v knize. Jen černobílé snímky mají lehounce namodralý odstín, ale to je dané tiskovou technologií, nikoliv color managementem. Předpokládám, že každý, kdo zná problematiku shodného vzhledu monitor/výtisk (a který fotograf to nezná?), toto, stejně jako já, náležitě ocení. A mimochodem, není to náhoda. V ZPS X jsem nechával tisknout také fotoobrazy na plátně. A výsledek? Stejně perfektní jako fotokniha.

Do vaší knihovny

Samotná kniha vám po několika dnech od objednání nepřijde od Zonerů, ale z partnerské tiskárny. Zoner je, jak známo, software house, který takto implementuje do svého produktu komplexní službu. Což je chvályhodné. Když se pak ale zvědavě podíváte na web onoho výrobce, zjistíte, že jeho ceny jsou o něco příznivější. Nicméně možnosti jeho online editoru fotoknih jsou o kus za Zoner Photo Studiem X, a to i přes výhrady, které k němu mám. Už jen integrace do prostředí samotného ZPS X, možnost offline tvorby knih, a mohl bych pokračovat dál.

Resumé tedy zní: HD fotoknihy Zoner s flat-lay vazbou, vlastnoručně navržené – jak jinak – v Zoner Photo Studiu X a jím také zprostředkovaně vytištěné, mohu čtenářům Nikonblogu doporučit. Kvalita tisku je vynikající, plochá vazba přímo dělaná pro velké fotografie, integrace modulu pro vytváření knihy do programu výborná, rozhraní… ucházející :-) Zoner software zde má ještě prostor pro zlepšení, nicméně jak tuhle firmu znám, bude to jistě otázkou některé z dalších aktualizací.

Ceny HD fotoknihy Zoner

fotoknihy à 24 stran:
A4 na šířku: 748 Kč
A4 na výšku: 849 Kč
Čtverec 20 × 20 cm: 749 Kč

Každý další list (2 strany) navíc: 20 Kč

Zdroj

Zoner Photo Studio X


 

Sdílej

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *