HD fotoknihy s plochou vazbou a Neonové presety – květnové novinky Zoner Photo Studia X

Nedávno jsem někde četl, že spousta firem, zejména IT společností, si pochvaluje zvýšení produktivity práce svých zaměstnanců, kteří kvůli opatřením proti koronaviru uvízli doma v home office. A firmy, které svým zaměstnancům poskytují zdarma prémiovou kávu, pak také zaznamenaly výrazné úspory na této režijní položce. Ale to už je jiná písnička. Sice nevím, zda programátoři brněnského Zoner software také pracovali z domu (a jak to mají s kávou :-)), nicméně jisté je, že na začátku května Zoner software ohlásil mimořádnou aktualizaci svého programu pro digitální fotografii – Zoner Photo Studio X. Klíčové slovo pro tento update zní: fotoknihy.

Lay-flat vazba nových fotoknih od Zoneru
Lay-flat vazba nových fotoknih od Zoneru

Pro dvoustranné fotky

Novinkou mimořádné aktualizace ZPS X je možnost objednat si HD fotoknihy s lay-flat vazbou, čili knihy s vazbou, umožňující plné rozevření publikace de facto naplocho. Což samozřejmě dává tvůrcům knih prostor pro umístění velkých dvoustranných fotografií nebo obecně fotek, umístěných přes hřbet knihy. Knihy jsou tištěné na prémiový papír gramáže 250 g/m2 s pevnými deskami, nejde tedy o žádný paperback nýbrž o reprezentativní publikace. Minimální rozsah knih je 24 stran, maximum pak 84 stran. A velikosti? Klasika, tedy A4 na šířku či na výšku, plus čtvercový formát 20 × 20 cm, toť vše.

Tedy popravdě, všechno to není. Vývojáři ZPS X zapracovali také na zlepšení komfortu samotné tvorby fotoknih v prostředí modulu Vytvořit. Já jsem to nepočítal, ale Zoner uvádí až 223 možných layoutů – předdefinovaných rozložení fotografií. Tyto šablony jsou navíc dostatečně „pružné“ tak, abyste je mohli uživatelsky modifikovat, typicky přidávat nebo ubírat fotografie na stránce. O vlastním nastavení rámečků a dalších drobných prvků se samozřejmě není třeba bavit – to je samozřejmost. Ale… pro nejvíce kreativní autory je zde k dispozici i možnost v podstatě volné tvorby vlastního layoutu. Což je za mě super!

Prostředí ZPS X pro tvorbu fotoknih
Prostředí ZPS X pro tvorbu fotoknih

Ukládat netřeba

Super je také provázanost modulu pro vytvoření fotoknihy s ostatními moduly Zoner Photo Studia X. Potřebujete dodatečně cokoliv upravit na některé z fotografií, již jste už vložili do šablony knihy? Žádný problém, stačí se přepnout do Editoru nebo ještě lépe do modulu Vyvolat (protože v něm se úpravy neukládají do souboru, takže se k nim kdykoliv můžete vrátit), a fotku upravit. 

Má to ale malý zádrhel, respektive jednu, vlastně dvě „nevychytanosti“. Jednak musíte mít příslušnou fotografii označenou v pruhu miniatur, ze kterého fotky do šablony knihy přetahujete. Nikoliv tedy označenou přímo v samotné šabloně, jak by bylo nesporně logičtější. A druhý námět pro vylepšení v další aktualizaci programu – jakmile se po upravení fotografie přepnete nazpět do modulu Vytvořit, kniha zmizí. Tedy nezmizí, ale modul je prázdný, přichystaný k tvorbě nové knihy. Vaše rozpracovaná fotokniha se ale samozřejmě neztratila, jen si ji musíte znovu otevřít. Což trochu zdržuje. 

Mimochodem, tlačítko pro ukládání fotoknihy nehledejte – ZPS X ukládá provedené změny automaticky na pozadí. Což je dobré. Ne dobré, výborné!

Lay-flat fotokniha Zoner
Lay-flat fotokniha ZonerZPS X HD Kniha

V záři neonů

O 14 dní později čili minulý týden ještě Zoner software přidal malý bonus k mimořádné aktualizaci – vývojáři doplnili další sadu presetů, které umožňují rychlé specifické úpravy fotografií „na jedno kliknutí“. Tentokrát se jedná o Neonové presety, sadu určenou zejména pro noční fotografie nebo obecně snímky nasvícené umělým světlem.

Neonové presety – a mnoho dalších presetů, které dávají tvůrci tohoto programu svým uživatelům zdarma k dispozici – stáhnete na této stránce, přičemž na konci najdete také  podrobný návod, jak si je do svého Zoner Photo Studia X nainstalovat. 

Neonové presety ZPS X


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *