S foťákem v oblečku a na vodítku – ochrana fototechniky Lens-protect

Každý fotograf se občas dostane do situace, kdy je nucen pracovat v nepříznivém počasí – v dešti, sněžení, ale třeba také v prašném prostředí. Důvěrně podobné situace znají reportážní fotografové, ale také například „sporťáci“. Velmi živě si vzpomínám, jak jsem před lety fotil motokrosové závody. Bylo parné léto, na trati asi tři centimetry jemného prachu, který se místní dobrovolní hasiči marně snažili kropit. Při každém průjezdu závodníků se tak zvedlo mračno prachu, připomínající miniaturu atomového hřibu, a pomalu si sedalo na všechno a všechny kolem trati. Nemít profesionální techniku, mohl jsem po závodech fotoaparát a objektivy poslat do servisu ke kompletnímu rozebrání a vyčištění. Takhle jsem jen doma přístroje oprášil a „jelo se dál“.

Ne všechny fotoaparáty jsou ale takto odolné. Zatímco těla zrcadlovek Nikon jsou počínaje vyšší střední třídou vůči klimatickým vlivům (a prachu) dostatečně imunní, u objektivů je to horší – zvýšenou odolností se mohou pochlubit jen ta nejdražší profesionální skla. Co si má počít běžný fotoamatér? Zabalit to, a jít domů? Nikoliv. Stačí opatřit techniku takříkajíc dodatečnou ochranou. Nedávno jsem se setkal s tuzemskými produkty tohoto typu s názvem Lens-protect a musím říci, že mě velmi zaujaly.

Lens-protect

Nepromokavá nohavička

Lens-protect je v principu velmi jednoduchá záležitost – jedná se o neoprenové návleky na objektivy (nebo i těla – viz dále), které díky použitému materiálu chrání citlivou techniku nejen před vlhkostí nebo prachem, ale částečně také před mechanickým poškozením. Ještě poznámka: Použitý neopren sice vodou nasákne, ale skze materiál ji nepropustí – to jen abyste se při prvním dešti nezděsili…

U běžných objektivů se ochrana skládá z prosté „nohavičky“, která se navlékne na tubus. V místě bajonetu se ještě přidá tenčí neoprenový prstenec, který po nasazení objektivu na tělo přetáhnete přes bajonet, abyste i tuto část udržovali v suchu a čistotě. Ptáte se, jak se třeba zoomuje? Jako byste na objektivu žádný Lens-protect neměli – jednoduše zoomujete i s ním – materiál po těle objektivu s jemným odporem klouže.

Lens-protect

Omezení je však u objektivů řady D a obecně u všech skel, kterým se při zaostřování otáčí ostřicí kroužek. Motorek autofokusu sice „utáhne“ i nasazený Lens-protect, nicméně měl bych obavy o jeho životnost a osobně použití této ochrany s podobnými objektivy nedoporučuji. S menší disfunkcí se také setkáte u objektivů, které se při zoomování vysunují – neoprenový návlek jaksi „zoomovací“ není.

Lens-protect

Pokud jde o ovládání přepínačů na těle objektivu, stačí při potřebě změny „nohavičku“ poodhrnout, upravit nastavení a zase místo zakrýt. Obecně – a to i u ochrany pro těla (viz dále) – platí mít při práci ve ztížených podmínkách s nasazenou ochranou Lens-protect maximum parametrů nastavených předem. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a také nechtěnému proniknutí vlhkosti či nečistot na citlivá místa.

Lens-protect lze pořídit v několika barevných kombinacích, přičemž vždy jde o podkladovou barvu neoprenu, kombinovanou s potiskem Lens-protect. Pro Nikon je k mání speciální produktová řada s černým neoprenem a žlutým potiskem, můžete mít ale také bílý nebo červený potisk na černém podkladu či jiné kombinace – viz web výrobce.

Ochrana pro běžné objektivy stojí 250 až 300 Kč, pro větší a složitěji tvarovaná skla počítejte s cenou od 700 do 1 600 Kč.

Tělo jako ve vatě

Podobným způsobem jako objektivy můžete ochránit i těla zrcadlovek. Střih neoprenových návleků je v tomto případě samozřejmě o něco složitější. Kromě toho ještě v místě displeje a hledáčku objevíte transparentní fólii. Lens-protect Body obepíná tělo zezadu a po bocích (tedy i shora a zdola), aby materiál částečně překryl i přední stěnu. Nejde tedy o dokonalé utěsnění, byť i tak zastane spoustu práce a opět funguje také jako mechanická ochrana.

Lens-protect
Lens-protect Body jsme vyzkoušeli s Nikonem D7000

Zatímco Lens-protect na objektiv prostě nasadíte a můžete fotit, ochraně těla je třeba před prvním použitím mírně pomoci. Jednak je nutné v transparentní fólii vystřihnout otvor pro hledáček, který posléze překryjete očnicí, další průřezy je třeba udělat pro úchyty popruhu nebo třeba stativový závit – záleží na každém, jak bude fotoaparát s nasazenou ochranou používat. Také je možné vystřihnout otvory pro ovládací rollery (byť v případě Nikonu D7000 to nezbytně nutné nebylo), spoušť lze naopak v pohodě mačkat přes neopren…

Lens-protect Body
Jak vidíte, vzadu vpravo je otvor, který vám umožňuje dostat se k paměťovým kartám i s nasazeným Lens-protect Body, stejně jako lze pracovat s čtyřsměrným voličem a zadním rollerem

S touto ochranou je pochopitelně ztížená práce s vestavěným bleskem, který však po odhrnutí horní části ochrany s menšími komplikacemi používat lze, spíš bych ale doporučil na něj v těchto případech dočasně zapomenout. Budete-li chtít používat blesk externí, musíte také nahoře vystřihnout otvor pro sáňky.

Lens-protect Body je k dispozici ve stejných barvách jako ochrana objektivů a stojí jednotně pro všechna těla Nikonu 1 000 Kč.

Lens-protect Body

Záchranné lano

V nabídce Lens-protectu jsou také ochranné návleky na hlavy externích blesků, na nohy stativů, neoprenová pouzdra na mobily, vysílačky, tablety… Zkrátka je toho víc, nicméně my jsme vyzkoušeli ještě jeden produkt: Lens-protect Loop – popruh, či oficiálním názvem „závěsný systém“ na DSLR. Nechť se na mě výrobce nehněvá, osobně jsem jej přejmenoval – bez jakýchkoliv negativních konotací – na „vodítko na fotoaparát“. Podle vodítka na psa samozřejmě, protože 10 mm silné lano s očkem a karabinkou na konci prostě tuto asociaci navodí snad každému.

Lens-protect Loop

Jak sami vidíte, oproti klasickému popruhu se Lens-protect Loop nenosí na krku, ale šikmo přes hlavu na rameni, kde je opatřen polstrovaným nárameníkem. Uvnitř něj je „špagát“ spojený obyčejným ambulančním uzlem, který – jak praví tábornické příručky – je plochý a netlačí. Potřebujete-li tedy popruh zkrátit, „zasukujete“ jej kousek dál…

Bezešvý nerezový kroužek a karabinka se šroubovací pojistkou jsou zárukou potřebné nosnosti i pro nejtěžší profisestavy. Na očko fotoaparátu se nasazuje krátký kousek popruhu (je součástí systému), který výrobce doporučuje zajistit protisměrným uzlem, nicméně mně se toto řešení nezdálo dostatečně elegantní a ke spojení jsem použil standardní přezku z běžného popruhu.

Lens-protect Loop

Lens-protect Loap hodnotím jako výborný robustní závěsný systém pro ty uživatele, kteří stejně jako já nesnáší bouchání fotoaparátu do břicha neřkuli na solar plexus. Připevnění fotoaparátu na jedno očko navíc částečně eliminuje neustále překážející popruh. Použití bych se bál jen u extrémně těžkých sestav typu Nikonu D4 + AF-S Nikkor 200–400 mm F4G ED VR – při takové hmotnosti by jedno poutko na fotoaparátu nemuselo vydržet zatížení.

Závěsný systém Lens-protect Loop pořídíte za cenu 500 Kč.

Lens-protect Loop

Jděte do toho

Lens-protect hodnotím poměrně hodně vysoko. Jednak jde o výborný nápad (čímž netvrdím, že musí být původní) jak jednoduše, nenáročně, ale poměrně velmi efektivně ochránit fototechniku. Za druhé jde o českého výrobce, čehož si vážím, a na konec jsem spokojen i s příznivými cenami.

Trochu bych se sice přimlouval za zlepšení dílenské kvality – švy u našich vzorků ne vždy seděly přesně na sebe. A také by výrobce ještě mohl zkusit zapřemýšlet nad e-shopem – objednávání zboží e-mailem nepatří zrovna mezi nejmodernější způsoby nakupování.

Zdroj: www.lens-protect.com


Sdílej

6 komentáře

  1. Jednodušší provedení v podobě ochrany těla i objektivu z jediného kusu neoprénu jsem používal už kdysi v dávnověku na D100, tehdy od firmy Zing (např. : https://www.photovideo.com.au/zing-neoprene-camera-covers-c-553.html)
    Dnes jde tento typ ochrany pořídit za dvě, tři stovky v noname verzi z Číny přes eBay, kvalita není znatelně horší. Pro Nikon 1 V1 s objektivem jsem ho nedávno objednával za cca 130 Kč, dorazil do dvou týdnů. K provedení nemám výhrad.
    Sice pro fotografování je třeba aparát „vybalit“ ale jako mechanická ochrana při transportu ať už v tašce, batohu nebo na krku perfektní.

  2. To je sice pěkný, že všude píšou na co to je, ale že by taky napsali, kde se to dá koupit???!!!

  3. Pěkný článek p. Lindner,
    měl bych na Vás ale jednu otázku. Jak se Vám točilo předním rolerem, když přes něj jde stahovací guma? U canonu to je jednoduché, ale zde mě to pro nás nikonisty přijde trochu nedořešené. Děkuji za odpověď. TM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *