Prohlížeč a správce fotografií ViewNX-i – první seznámení

Už nějaký ten měsíc je ke stažení dostupná nová verze prohlížeče a správce digitálních fotografií Nikonu – ViewNX-i. Pojďme si ji tedy představit a hlavně se zaměřit na novinky, které přináší oproti staršímu ViewNX 2.

Předně je třeba uvést, že – podobně jako například v případě Capture NX-D – jde o free software čili program, který je zdarma ke stažení na webu Nikonu. ViewNX-i komunikuje v angličtině nebo v některém z dalších světových jazyků, do češtiny lokalizován není. Podporovány jsou platformy Windows a Mac OX. Tento software je spolu Capture NX-D vždy při uvedení nového fotoaparátu značky Nikon okamžitě aktualizován, takže máte ihned k dispozici nástroj pro – v případě ViewNX-i prohlížení, u Capture NX-D editaci – „nejčerstvějších“ RAWů.

ViewNX-i

Prstem po mapě

Prostředí ViewNX-i je velmi podobné starším verzím, vlevo nahoře však kromě Browse (prohlížení) přibyly záložky Map a Web. Vlastníte-li fotoaparát vybavený přijímačem GPS, který do hlavičky snímků ukládá zeměpisné souřadnice, můžete využít záložku Map k zobrazení místa pořízení fotografií na mapách Googlu. Polohu je také možné opravovat nebo ji přidávat k obrazovým souborům, které byly pořízeny bez použití GPS.

ViewNX-i
Zobrazení místa pořízení snímků na mapě. Vpravo Track Log

Kromě toho je možné v prostředí Map zobrazovat také tzv. Track Logy, tedy protokol trasy, který umí zaznamenat například outdoorový Nikon Coolpix AW130, ale i další fotoaparáty Nikonu.

Druhá, přesněji třetí záložka Web propojuje vaše fotografie a videa se sociálními sítěmi. Podporována je firemní obrázková sociální síť Nikon Image Space, nesmí chybět Facebook a videa lze uploadovat přímo na YouTube.

ViewNX-i
ViewNX-i po přihlášení „vidí“ a umí spravovat fotografický obsah vašeho Facebooku
Centrální uzel

Po rychlé exkurzi do mapového a webového prostředí ViewNX-i se ale vraťme nazpět do browseru čili prohlížeče, protože v něm velmi pravděpodobně při práci se svými fotografiemi strávíte nejvíce času. Na tomto místě je třeba připomenout, že ViewNX-i je skutečně jen prohlížeč s některými organizačními funkcemi. Lze z něj ovšem v případě potřeby editace „volat“ další programy, v našem případě Capture NX-D (nebo jiný registrovaný software) či ViewNX-Movie Editor. Abych byl přesný: ViewNX-i umí také vyvolat RAWy, nicméně děje se to bez možnosti jakéhokoliv uživatelského nastavení; program pouze konvertuje soubor podle nastavení fotoaparátu. Také je podporováno základní otáčení snímků o 90 či 180 stupňů.

Z nových funkcí browseru mě osobně zaujaly zejména tyto dvě: Show Images from Subfolders neboli zobrazování snímků v podsložkách a Photo Tray čili odkládací schránka nebo zásobník na fotografie. První zmiňovaná funkce má jednoduchý úkol – zajistí zobrazení nejen fotografií v aktuálně otevřené složce, nýbrž i snímků, které jsou uloženy v případných podadresářích této složky. Netvrdím, že jde o vychytávku, která spasí svět, ovšem osobně ji využiji docela často.

Ještě dál jde zásobník Photo Tray, do nějž si můžete odložit fotografie z de facto jakéhokoliv umístění v počítači. To je výhodné například v případě, že chcete své výtvory prezentovat v uceleném souboru, byť samotné fotografie máte uložené na různých místech, nejen v odlišných složkách, ale třeba i na discích či jiných úložištích.

ViewNX-i
Photo Tray

Photo Tray lze samozřejmě využít také při nahrávání na sociální sítě, ke zobrazování na mapě, k exportu fotografií či vytvoření slideshow a k dalším úkonům. Je důležité vědět, že snímky nejsou v této odkládací schránce uloženy „fyzicky“, jedná se pouze o odkaz na původní umístění, takže po smazání z Photo Traye o své výtvory samozřejmě nepřijdete.

3, 2, 1, Play!

Kromě obvyklého zobrazování fotografií v režimech Miniatury/Náhledy s „filmovým pásem“/Celoobrazovkový náhled disponuje ViewNX-i také módem porovnání dvou snímků, kdy u obou vždy zachovává stejné zvětšení a výřez. Můžete si zapnout také sdružené zobrazení NEF/NRW + JPEG a kromě toho seskupovat do jedné miniatury snímky pořízené pomocí sériového snímání. Samozřejmostí je indikace přepalů nebo podexpozice či zobrazení ostřicího bodu.

ViewNX-i
Zobrazení přepalů

Fotografie lze prohlížet také v režimu Auto Play, což je de facto celoobrazovkové slideshow s možnostmi tagování snímků (štítky 0–9, plus hvězdičky 1–5), vložení do Photo Tray a také zobrazení histogramu a základního EXIFu. ViewNX-i má ale též funkci tzv. pravého Slideshow, jíž „obsluhuje“ nadstavbová aplikace ViewNX-Movie Editor. Tento program umožňuje kromě obligátního promítání přidat ke slideshow hudbu a hlavně celou prezentaci uložit jako video (MOV), které pak můžete sdílet na You Tube.

ViewNX-i
Režim Auto Play

ViewNX-i v poslední verzi 1.0.1 je prohlížeč poměrně svižný, subjektivně se mi pro základní správu fotografií zdá rychlejší nežli Capture NX-D, který menší část shodných funkcí obsahuje také.


Stáhněte si zdarma ViewNX-i zde

Sdílej

2 komentáře

  1. Jde nějak v programu ViewNX-1 nastavit to, aby se např. zápis klíčových slov (keywords) či souřadnic GPS nedělal do externího souboru ve složce NKSC_PARAM, ale přímo do NEF souboru, tak jak tomu bylo u starého ViewNX2?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *