Profikompakt, kompakt vyšší střední třídy a FX objektiv – tři novinky začátku března

Teď už vážně přestávám počítat nové produkty Nikonu pro rok 2013, stejně je to jen statistika pro milovníky čísel… Dnes tu prostě máme další tři velmi zajímavé produkty. Nový Coolpix P330 se tváří nenápadně, ale je v něm velký potenciál – čtěte dále. Profikompakt nové řady Coolpix A s DX snímačem aspiruje na označení „Bomba jara 2013“ a konečně inovovaný – vlastně celkově přepracovaný – FX objektiv Nikkor 80–400 mm F4,5–5,6 jistě zaujme fotografy, shánějící se po telezoomu pro svou novou fullframovou zrcadlovku.

Nikon Coolpix P330

Neptejte se mě, kam se poděla „třistadvacítka“, kterou Nikon v případě řady „malých Péček“ přeskočil, navíc to ani není důležité a nijak neubírá na zajímavosti Coolpixu P330. Pokud se nyní ptáte, co je zajímavého na upgradu malého kompaktu střední nebo vyšší střední třídy, pak byste měli zbystřit – fotoaparát, který se ze všech tří březnových novinek tváří nejméně inovativně, představuje onu pověstnou tichou vodu, která břehy mele.

Nikon Coolpix P330

Nejdůležitější informace jsou vlastně tři: Coolpix P330 má (oproti předchozímu modelu P310) větší snímač (1/1,7″ vs 1/2,3″), ale menší rozlišení – tedy větší pixely (12 Mpx vs 16 Mpx), a navíc umožňuje obrazová data ukládat kromě obligátního JPEGu také v RAWu.

S tím úzce souvisí přepracovaná optika – zoom je nyní pětinásobný v rozsahu 24–120 mm, světelnost na širokém konci zůstává výborných F1,8, na opačném ohnisku si P330 trochu pohoršil na F5,6. Nicméně vylepšen byl ale modul VR, tedy optická stabilizace, která nyní nabízí také aktivní mód pro používání například z jedoucího vozidla apod.

Ve spojení s objektivem najdete u Coolpixu P330 ještě jednu novinku – vestavěný ND filtr. To je u vysocesvětelné optiky důležité „příslušenství“, umožňující používat malé hodnoty clony i v silném osvětlení. Mohutnost ND filtru zatím neznáme, lze ale předpokládat, že půjde o ztmavení o 4 EV tak, jak to má Coolpix P7700.

Nikon Coolpix P330

Tělo tohoto kapesního kompaktu je prakticky shodné s předchozím modelem P310 – jde tedy o hranatý „funkcionalistický“ design s nezbytnými ovladači na zadní a horní stěně, kde nechybí ani klasický kruhový volič režimů či ovládací kolečka nahoře a vzadu.

Na horní stěně objevíte navíc logo GPS, což je samozřejmě neklamné znamení přítomnosti vestavěné „džípíesky“. Pokukujete-li také po Wi-Fi, pak vás musím – byť jen napůl – zklamat, toto bezdrátové připojení a možnost ovládání pomocí smartphonů nebo tabletů je dostupné až po dokoupení externího modulu WU-1a.

Nikon Coolpix P330
Nikon Coolpix P330 bude dostupný v černém nebo i bílém provedení

Pro příznivce natáčení videa mám informaci o maximální kvalitě 1 080/25p nebo 50i (případně 30p/60i v režimu NSTC). V rozlišení 960 × 540 px je podporován také videoformát iFrame, který by měl umožňovat vkládání pauz při natáčení videa. Tuto informaci ale prozatím, prosím, berte jako neověřenou.

Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix P330 najdete zde.
Doporučená prodejní cena 8 890 Kč

Nikon Coolpix A

Je libo něco úplně nového? Něco, co u Nikonu ještě nebylo? Co třeba profikompakt s velkým snímačem? Prosím, je tu Nikon Coolpix A…

Nikon Coolpix A

Nové „Áčko“ je kompaktním fotoaparátem menším a také lehčím než je tělo Nikonu 1 V1, přesto u něj očekávejte DX snímač (23,6 × 15,6 mm) s rozlišením 16 Mpx. Přesné rozměry a hmotnost jsou 111 × 64 × 40 mm a 300 g.

Po vzoru nedávno ohlášené zrcadlovky D7100 (ale také třeba D800E nebo Nikonu 1 V2 či J3 a S1) snímací čip nemá low-pass filtr. Zdali od toho můžeme očekávat výrazně ostřejší snímky s lepším podáním detailů, to ukážou až praktické testy, Nikon ale slibuje přísně optimalizovanou optiku Coolpixu A, takže se máme na co těšit.

Nikon Coolpix A

Onou optikou Nikonu Coolpix A je „pevné a pevně vestavěné“ ohnisko 18,5 mm, tedy po přepočtu crop faktorem 28 mm se světelností F2,8. Z předchozí věty vyplývá, že optika je nevýměnná – jde skutečně o kompakt se vším všudy, tedy i zasunovacím tubusem objektivu.

Prstenec kolem objektivu ale může fungovat jako klasický ostřicí kroužek, „převod“ však bude s velkou pravděpodobností elektrický. Pro efektivní využívání manuálního ostření najdete na boku přístroje mechanický přepínač ostřicích režimů. Spolu se dvěma tlačítky Fn představují tyto ovládací prvky zřetelnou „zrcadlovkovou inspiraci“. Na fotoaparát lze kvůli možnosti používání filtrů nebo jiných předsádek nasadit volitelný redukční tubus s filtrovým závitem 46 mm.

Nikon Coolpix A

Jak je zřetelně vidět z produktových fotografií, tělo je opláštěné lehkým kovem – přední a zadní stěny využívají hliníku, horní panel je hořčíkový. Coolpix A bude k mání buďto ve „fotografické“ černé barvě těla nebo v efektní stříbrozlaté imitaci titanu.

Hlavním zobrazovačem je třípalcový displej s rozlišením 921 tisíc obrazových bodů, volitelně bude možné dokoupit externí optický hledáček nasazovaný do bleskových sáněk fotoaparátu. Menu Coolpixu A, stejně jako většina funkcí je opět „zrcadlovkové“. Samozřejmostí je možnost zápisu dat ve 14bitovém RAWu, k dispozici je několik stupňů D-Lightingu včetně ADL bracketingu či standardní Picture Control. Video je nahráváno v kvalitě 1 080/30p se stereofonním zvukem. Externí mikrofon podporován není.

Nikon Coolpix A

Malý vyskakovací blesk má směrné číslo GN6, díky sáňkám lze použít externí blesky Nikon Speedlight SB-700, SB-900 nebo SB910. CLS bohužel podporováno není.

Závěrka má nejkratší čas 1/2 000 s, synchronizační čas s bleskem se nám zatím nepodařilo zjistit. Sériové snímání je na průměrných 4 sn./s.

Vestavěný modul GPS nebo připojení Wi-Fi zde neočekávejte – přesněji řečeno obojí je možné, ale pouze pomocí externích zařízení GP-1 a WU-1a, s nimiž je Nikon Coolpix A kompatibilní.

Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix A najdete zde.
Doporučená prodejní cena 24 990 Kč

AF-S Nikkor 80–400 mm F4,5–5,6G ED VR

To, že Nikon systematicky postupně nahrazuje objektivy starší D-konstrukce novými „Géčky“, není nic překvapujícího. Objektivy s konstrukcí autofokusu AF-S a provedením clony typu G zkrátka jasně ukazují výhody oproti starším „Déčkům“. Že se s inovací konstrukce „sveze“ i upgrade optiky, to je pochopitelné a logické. A stalo se tak i v tomto případě.

AF-S Nikkor 80–400 mm F4,5–5,6G ED VR

Nová „osmdesát čtyřstovka“ má přepracovanou optickou konstrukci složenou z dvaceti členů ve dvanácti skupinách, čtyři členy jsou typu ED, jeden Super ED, objektiv má antireflexní úpravy typu Nano Crystal Coat.

Všechny tyto složitosti jsou podřízeny vysoké optické kvalitě, ale zlepšeny byly i další parametry. Například nejkratší zaostřovací vzdálenost se zmenšila z 2,3 na 1,75 metru (v režimu MF lze ostřit až od 1,5 m). Redukce vibrací umožňuje prodloužit expozici z ruky až o 4 EV, to ostatně začíná být u Nikkorů vybavených systémem VR standardem.

AF-S Nikkor 80–400 mm F4,5–5,6G ED VR

Není asi třeba zdůrazňovat, že ostření nového objektivu pohání tichý a rychlý ultrazvukový SWM motorek, pro lovce beze zbraní a další fotografy, kterým nestačí ani 400mm ohnisko, by měla být dobrá zpráva, že i s 1,4× telekonvertorem se „vejdou“ do limitu F8 pro autofokus moderních DSLR.

AF-S Nikkor 80–400 mm F4,5–5,6G ED VR oproti svému „Déčkovému“ předchůdci lehce nabral na objemu i hmotnosti, zejména stavební délka je o 30 mm větší (průměr 95,5 mm, délka 203 mm). Hmotnost se standardně dodávanou otočnou stativovou patkou je 1 570 gramů, pokud se bez ní obejdete, sníží se váha na 1 480 g. Filtrový závit očekávejte o průměru 77 mm.

AF-S Nikkor 80–400 mm F4,5–5,6G ED VR
V krabici s objektivem najdete také vykrajovanou sluneční clonu a polotuhé pouzdro
Podrobné technické parametry objektivu AF-S Nikkor 80–400 mm F3,5–5,6G ED VR najdete zde.
Doporučená prodejní cena 62 990 Kč

Sdílej

13 komentáře

 1. Ten kompakt s APC-S snímačem by byl určitě zajímavý …. kdyby …. kdyby nestál 25 tisíc Kč.
  Šikovný doplněk fotovýbavy pro street foto nebo pro podobné účely. Za 25 tisíc korun. No, třeba Bakalu, Kellnera a Babiše baví fotografovat.
  28mm ohnisko jsem zažil na Nokii N8. Na jediný či hlavní fotoaparát to není. Fotky pouze a jenom z této perspektivy omrzí, ke všemu musíte přijít hodně blízko, což je ne vždy možné.
  Vyslovení labužníci zase budou říkat, že f/2 by bylo lepší, když už dát hodně peněz za kompakt.
  Když už drahé hračky mimo zájem hlavního proudu uživatelů, tak omezené množství pevných skel je lepší nápad.
  Takovéhle nějaké tělo s tímto DX 16 MPx snímačem a k tomu 16/2, 24/1.8, 35/1.4 a 60/1.4.
  Že něco podobného dělá Fuji? A Nikon by se s tím na trh nevešel? Nemělo by to dobrodružný Fuji firmware, takže by si to zájemce našlo. A ten, kdo by si to koupil s 16/2 nebo 24/1.8, by si za rok dokoupil třeba 60/1.4 nebo 35/1.4.

 2. Řekl bych, že tento model je směřován pro náročné fotografy jako třeba doplněk k zrcadlovce. Je vidět, že Nikon nechce přijít s dalším systémem vyměnných objektivů, tak udělal maličký (možná nejmenší) foťák s APSC snímačem. Bude kvalitně zpracovaný a Made In Japan. Líbí se mi, ale nekoupím ho ;)

 3. Tomáši pokud chceš nco s výměnými objektivy tak je tu přece báječný (podle mě) systém Nikon 1. Ano, má menší čip ale má k tomu přizpůsobené objektivy a na „street“ funguje skvěle. Ti tři pánové co si vyjmenoval, pokud fotí tak fotí Leicou, protože hledí na image ;-) ale to je zbytečné tlachání…

 4. Nedá mně to, abych nezareagoval na tohle:
  „Ano, má menší čip ale má k tomu přizpůsobené objektivy.“
  Hlavně světelnost f/3.5-5.6 se hezky přizpůsobila tomu malému snímači. On i ten f=10mm f/2.8 propustí stejně světla a udělá stejnou hloubku ostrosti jako plnoformátový f=27mm f/7.5.
  Jen ta 18,5mm odpovídá alespoň f/4.8 na plnoformátu.

 5. Nádhernej foťáček, už se o něm proslýchalo několik týdnů – má jedinou vadu – nemá optický hledáček, který právě pro street fotku je nezbytný – komponovat „nenapádně“ na displeji a třeba za plného slunce je nemožné či velmi obtížné. Cena je vysoká – opět vyšší než u soudruhů v usa, ale tu bych zkousl, takový foťák bych bral hned, ale bez hledáčku nikoli. Ten nasazovací mi připomíná sovětského Kijeva z 50. let, ten je obrovsky neporaktický – noste takový foťák v kapse…. Škoda, přeškoda…
  Snad jen doufat, že další Ačko bude mít zabudovaný hledáček.

 6. Nikon Coolpix A vypadá skvěle, na streetfoto do kapsy může být super i bez hledáčku (při ohnisku ekv. 28mm se dá se fotit naslepo). Ale hledáček by byl jistě příjemný. Záleží, zda bude dost rychle ostřit. Nastavená cena je ale šílená, tak za 16-18 :-). Jinak souhlas s Davidem Karasem – mám V1 a na street je perfektní, i když zatím nemám 10/2,8, 10/3,5 stačí. Zrcadlovku se mi už ani nechce tahat.

 7. Tak určitě si kupce najde,ale ten hledáček by ho asi prodával líp. A V1 je si myslím dobrá nejen na street,hlavně je pořád po ruce i s pár sklíčky a bez batohu.

 8. Ten objektiv 18/2.8 asi nebude opticky tak moc špatnej:
  https://www.flickr.com/photos/nikonfrance/8529947049/sizes/o/in/set-72157632921362676/
  Ovšem komu chce Nikon vysvětlovat, že za ten foťák chce tolik peněz proto, že takhle dobře kreslící objektiv prostě něco stojí? A tipnul bych si, že to Nikon ani vykřikovat do světa nebude. Takže kdo si toho všimne a kvůli tomu si to koupí? Nikon není Olympus, který umí říkat lidem, že je úplně ve všem nejlepší. Olympus to umí říkat a „dokazovat“ ve svých vědeckých materiálech tak, že mu to mnozí nejen věří, ale ještě cítí potřebu to dál šířit, aby napravili tu křivdu páchanou na Olympusu, křivdu páchanou tím, že mnozí tu exkluzivitu a nadřazenost Olympusu málo uznávají.
  Kdyby ten objektiv bylo Zuiko 18/2, tak je to jasné, musí to stát přes 30 000 Kč. Ale nějakej mainstreamovej Nikkor? :-)

 9. K novému kompaktu – vadí mi tam přesně to, co mi vadilo u posledně testovaného fotoaparátu Leica X2: chybí vestavěný průhledový hledáček, vestavěná GPS – jak to má být kompakt, když k němu mám po kapsách tahat další kabely a serepetičky. Leica je jenom jedna a to, co jí lidé kvůli značce lehce prominou, budou na ostatních tvrdě kritizovat. Občas mívám dojem, že Nikon začíná dělat některé věci ne proto, že je to potřeba, ale proto, aby v tomto segmentu měli zastoupení. Kolik fotografů by asi změnilo značku jenom kvůli tomu, že Nikon nemá APS-C kompakt? Ve svém okolí jsem si nějak nevšiml, že by po tomto typu fotoaprátu byla společenská poptávka – navíc za tu cenu, že. Až Nikon pochopí, že není třeba obsadit úplně vše, tak začne dělat „Nikon“ příslušenství (fotobatohy, fotobrašny, udělátka pro natáčení videa atd.). A myslím, že to nebude dlouho trvat. Trhu s fotoaparáty začíná docházet dech a ještě chvilku a bude mít díky cenové dostupnosti zrcadlovku každý, kdo ji chtěl.

 10. makofoto: četl jsem vaši úvahu a mohu říci, že to vidím velmi podobně. O bojektivu 80-400 4,5-5,6 myslím mnoho lidí uvažovat nebude. Mnohem zajímavější by byl pevný 400mm 4.0 VR . Pevná 300mm 4.0 byla a stále je ještě výborná ovšem nemá VR, což ji dost limituje, zejména na DX tělech.

 11. Ano, pevná 300/4 by byla se stabilizací fajn – není to takové dělo jako 2,8 (rozměry, hmotnost) a ještě by na ní šel nasadit telekonvertor. Zatímco na zoomech telekonvertor způsobuje znatelné zhoršení ostrosti, na pevných sklech je to prý něco jiného. Měl jsem od Nikonu slíbené zapůjčení pevného skla obdobného rozsahu pro otestování telekonventoru TC-20 EIII, ale opět je ticho po pěšině, takže se už ani nebudu snažit a zkusím se domluvit s někým, kdo takový objektiv vlastní, tj. pevné ohnisko od 200 mm výše v provedení AF-S – nejlépe okres Strakonice nebo Písek – pokud byste někdo byl z tohoto okresu, zavolejte – 602379525. Stačí na to pár hodin odpoledne za pěkného počasí. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *