Přízrak na manětínském rybníce – Martin Fuksa v novém projektu Dana Vojtěcha

Nejste-li na Nikonblogu poprvé, určitě budete znát skvělé projekty ambasadora Nikonu a fotografa Red Bullu Dana Vojtěcha – „Slavík na laně“ a „Vavřinec Hradilek v černé vodě“. Je nám ctí, že nyní můžeme představit třetí „pecku“, fotografie čerstvého juniorského mistra světa v rychlostní kanoistice Martina Fuksy v nezvyklém prostředí – pod noční oblohou.

Martin Fuksa | Foto Dan Vojtěch
Martin Fuksa | Foto Dan Vojtěch

Už z předchozích akcí s bikerem Tomášem Slavíkem a kajakářem Vavřincem Hradilkem je zřejmé, že Dan Vojtěch se jen tak nespokojí s tradičním pojetím sportovní fotografie, a to beze zbytku platí i v případě nejnovější série snímků s Martinem Fuksou. Dan se pokusil skloubit sportovní fotografii s noční hvězdnou oblohou. A pokus se vydařil. Náramně!

Aby bylo možné fotit kanoistu „Fuksiče“ pod hvězdnou oblohou, musel Dan Vojtěch najít místo s co nejmenším světelným smogem. Mezi takové lokace v Česku patří takzvaná Manětínská oblast tmavé oblohy – čtěte na webu, je to velmi zajímavé. Dan Vojtěch zde se svým týmem našel vhodný rybník a jelo se fotit…

Focení v rybářských kalhotách

Na focení noční oblohy je samozřejmě ideální nový Nikon D810A, kterému sekundovaly akumulátorové strobo blesky Fomei S400 DC a S600DC synronizované rádiovým odpalovačem. U snímků s noční oblohou v pozadí se i přes vysoké ISO 1 600 pohybovaly expoziční časy od 15 do 30 sekund, Dan Vojtěch použil objektivy AF Fisheye-Nikkor 16 mm F2,8D a AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8G. Protože se fotilo v rybníce, bylo samozřejmě nutné blesky „izolovat“ od vody, prostředí bylo třeba přizpůsobit také oděv fotografa a celého týmu, sekundoval i potápěč. O tom, že noční fotografování v rybníce nebylo vůbec jednoduché, se můžete přesvědčit v making of videu Dana Vojtěcha a Martina Přívratského.

Výsledky této náročné akce jsou však opět skvělé. Zejména fotografie s noční oblohou mají neskutečnou atmosféru, na některých snímcích jsou naexponovány hvězdy i na těle Martina Fuksy, snové rozmazání vlivem dlouhých časů závěrky přízračný dojem z fotografií jen umocňuje. Co vy na tento projekt Dana Vojtěcha říkáte? Líbí se vám fotografie mladého úspěšného kanoisty?


Sdílej

4 komentáře

  1. Ja sa len sám seba pýtam, je to stále ešte fotografia alebo už výtvarné umenie? A kde je tá hranica? To musí desiatka ľudí asistovať, aby vznikla „fotografia“ ? Nechápte ma zle, len mne sa to zdá málo „natur“.

  2. Re Fotoamatér: Myslím, že dobré vodítko chápání té které fotografie se najde v účelu proč vznikla. Toto není dokument ani reportáž, kde by člověk očekával realistické popsání světa divákovi. Toto je jednak portrét, a protože tyto fotky mají Martina Fuksu také prodávat, je to taky trochu reklamní fotografie, a tím se myslím ledacos vysvětluje ;-)

    Byl jsem nedávno na Danově promítání a skutečně je to jiná dimenze fotografování. Tým spolupracovníků se trochu blíží štábu při natáčení filmu. Sám bych to ani náhodou neuměl, ani mne to neláká, ale obdivuju to nesmírně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *