Předposlední (!) Fotka měsíce Nikonblogu ve znamení autoportrétu

Nemusíte být zrovna samotáři, vyhýbající se společnosti jiných lidí. Nemusíte být naopak ani exhibicionisté, toužící po pozornosti okolí vždy a všude. A přesto… si můžete vyfotit vlastní autoportrét. Je to tak, tématem listopadového kola Fotky měsíce Nikonblogu je právě autoportrét. Klasický portrét jsme v naší soutěži měli před rokem – to jste ale fotili svoje modely. Nyní je třeba jít na trh doslova s vlastní kůží. Aspoň se lépe poznáme :-)

Autoportrét

Fotograf před svým objektivem

Autoportrét je specifickým typem portrétu, není však záležitostí věku fotografie. Mnoho stovek let před jejím vynálezem sami sebe ztvárňovali – a dělají to stále – malíři. Kdybychom měli rozebírat důvody, proč tomu tak je, proč umělci s oblibou zachycují vlastní portréty, nebylo by to na článek, ale na odbornou knihu. Spokojme se tedy s tím, že autoportréty se zkrátka „dějí“. Pojďte se do tohoto díla také zapojit.

Miloš Nejezchleb | Autoportrét dvojnásobného vítěze soutěže Nikon kalendář
Miloš Nejezchleb | Autoportrét dvojnásobného vítěze soutěže Nikon kalendář

Autoportrét není portrét v autě, a autoportrét není selfie. To první je s prominutím blbost, u druhého se na chvíli zastavím, a vezmu to opačně – co je selfie. Z mého pohledu jednoduše „výcvak“. Fotka pořízená bez hlubšího smyslu, bez myšlenky, skoro se mně chce napsat i bez významu. Sdělení typu „to jsem já tady“. Já vyfocený širokým ohniskem ze vzdálenosti natažené ruky. Já s někým nebo něčím, vyfocený pomocí selfie tyče. Kompozice žádná, světlo žádné, rušivé pozadí, špatná technická kvalita. Opravdu selfíčkáři nevidí, že mají vlastní obličej deformovaný širokým ohniskem? No nic, to by stačilo, pojďme k autoportrétu.

Autoportrét by měla být především dobrá… fotografie. To, co kritizuji na selfie, by se zde nemělo objevovat (čest kreativně využitým výjimkám). Nicméně autoportrét by zároveň neměla být ani „komunální fotka“, fotka na občanku či snímek pro jiné takříkajíc oficiální účely. Kdybych to měl napsat velmi stroze, pak autoportrét je pohled do vlastní duše, do vlastního srdce. Sebeprocítění, sebevyjádření, jakási soukromá psychoanalýza ve fotografii. Nemusí to ale být komplexní pohled na sebe sama. Může jít „jen“ o vyjádření aktuálního rozpoložení, stavu, ve kterém se zrovna nacházíte. Vyhráli jste ve Sportce? Pak to rychle ukažte na autoportrétu :-)

Jan Šmíd právě exponuje noční oblohu. Vzhledem k tomu, že se během celkové 50minutové expozice pohyboval aby neumrzl, není na snímku vidět.

Při pořizování autoportrétu nemusíte být až tak kreativní jako Honza Šmíd na předcházející fotografii, ale vtipu se nebojte. Jen největší morousové a lidé s chronicky zbytnělým egem si ze sebe neumí udělat legraci. Buďte zkrátka tvůrčí. Ukažte nám svoji tvář tak, jak vidíte sami sebe. Ano, může být i (částečně) skrytá, zobrazená v náznaku, ve stínu či naopak v oslňujícím světle. Je to vaše věc, vy se znáte nejlépe. Nastavte si vlastní zrcadlo.

Cítím, že se blíží… listopad

Svoje autoportréty můžete už nyní vkládat do příslušného příspěvku na facebookové stránce Nikonu – zde. Fotografii nebo více snímků označte tagem #nikonblog112019. A jste ve hře nejlepší autoportrét soutěže Fotka měsíce Nikonblogu a o dílčí měsíční cenu od společnosti Nikon, kterou je v 11. kole sada nářadí pro jemnou práci. Pro výherce je to navíc šance na celkové vítězství za rok 2019, kdy nejlepší z účastníků obdrží poukaz na nákup fototechniky Nikon v hodnotě 30 000 Kč.

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu

Čas na to pořídit svůj autoportrét, nebo jej pečlivě vybrat z archivu, máte samozřejmě až do konce listopadu. Nezapomeňte však, že 11. měsíc je zároveň předposledním v roce. A ten, kdo chce soutěžit o hlavní výhru, musí zvítězit v alespoň jednom měsíčním kole. Drama vrcholí, pomalu se dostáváme do finále! Téma autoportrétu je tedy vaše, a my se už nyní těšíme na vaše fotografie.

Že jste zvědaví, jak dopadlo říjnové minimalistické klání? Poslali jste velkou spoustu výborných fotografií, ale která z nich je nejlepší a kdo je jejím autorem, to vám prozradíme až po nastávajícím víkendu, v pondělí 4. listopadu 2019. Vydržte!


Podrobné podmínky soutěže Fotka měsíce Nikonblogu najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.