Pokročilá redukce šumu v Zoner Photo Studiu X

O zimní aktualizaci Zoner Photo Studia X jsem psal před pár dny zde, a zmínil jsem se i o takzvané chytré nebo chcete-li pokročilé redukci šumu – čili o jedné z novinek první aktualizace „iXka“. Protože jde o funkci, která je hezky česky velmi novátorsky pojatá, věnuji jí ještě tento samostatný krátký článek.

Nejprve věcně: Funkce se jmenuje pořád stejně Redukce šumu a využít ji můžete pouze v modulu Vyvolat, tedy při zpracování RAWů. (V modulu Editor ji nenajdete – tam je funkce Odstranit šum, která pracuje jinak.) Výhoda je v tom, že jde o bezztrátovou editaci, jejíž nastavení můžete kdykoliv dodatečně změnit nebo klidně úplně zrušit. A kromě toho v RAWu samozřejmě také máte k dispozici „nejčistší“ obrazová data. Takže jdeme odšumovat…

Ručně stručně

Kromě posuvníků Jas a Barvy zde oproti původní verzi najdete navíc Pokročilé nastavení s rozbalovacím menu Kvalita – kde si samozřejmě nastavte možnost Vysoká.

Pokročilá redukce šumu v Zoner Photo Studiu X

Následně v části Intenzita šumu v obrázku zvolte Nastavit ručně. Opět máte k dispozici dva známé posuvníky Jas a Barvy, ale… níže se pak nachází barevná paleta Lokální korekce podle barvy a šedá škála Lokální korekce podle jasu.

Pokročilá redukce šumu v Zoner Photo Studiu X

Já jsem pro tento test zvolil klasickou scénu pro ukázky šumu fotoaparátů. V modulu Vyvolat ji zvětším na 100 % a zkusím využít nejprve barevnou paletu Lokální korekce podle barvy.

Pokročilá redukce šumu v Zoner Photo Studiu X

Klepnu na pipetu vpravo dole pod barevnou škálou a označím jí modrou kostku na fotografii. Na barevné škále se mi vytvoří kulatá značka se znaménkem plus. Co udělám? Myší ji posunu nahoru… čímž nastavím parametr Síla (posuvník pod barevnou škálou).

Pokročilá redukce šumu v Zoner Photo Studiu X
Na ukázce jsem redukci šumu záměrně přehnal – aby byl vidět rozdíl mezi odšuměnými a filtrem nezasaženými částmi obrazu

A ejhle! Redukce šumu se projevila pouze v modrých částech obrazu. Takže přidám ještě červenou. Opět zvolím pipetu, znovu jí klepnu – tentokrát do červené části obrazu – a ZPS X odšumí i tyto plochy.

Pokročilá redukce šumu v Zoner Photo Studiu X

Jsme-li u samotného workflow, pak pokud máte podobnou fotografii, kde je víceméně zřetelné a takříkajíc pevně ohraničené rozložení barev, nemusíte ani používat zmíněnou pipetu – jednoduše myší popotáhnete křivku přímo v barevné škále.

Jasy separátně i pospolu

Pokročilá redukce šumu v Zoner Photo Studiu X dokáže selektovat nejen barvy, ale i jas zachycené scény. A funkčnost je stejná jako u barevné palety – můžete vybírat jasy pomocí pipety, stejně tak lze selektovat přímým posouváním zalomené křivky v jasové paletě. Obojí, tedy jak barevná, tak i jasová paleta fungují nezávisle na sobě – oba parametry (lépe řečeno skupiny parametrů) tak můžete kombinovat. To zní dobře, co říkáte?

Pokrocila-redukce-sumu_ZPS-X_07

Na závěrečném porovnání před a po tomto malém testu pokročilé redukce šumu v Zoner Photo Studiu X je dobře vidět, jak funkce skutečně pracuje selektivně. Šumu jsou zbaveny pouze červené a modré plochy, plus černá podkladová barva. Žlutých a okrových částí se redukce šumu nedotkla.

Pokročilá redukce šumu v Zoner Photo Studiu X


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.