Nový Zoner Photo Studio X poprvé aktualizován

Ani ne tři měsíce po uvedení nového fotografického programu Zoner Photo Studio X přichází brněnský softwarový dům s první aktualizací. Tak to ostatně bylo přislíbeno při ohlášení tohoto správce a editoru digitálních fotografií, tudíž se pojďme podívat na nejčerstvější novinky v ZPS X.

Cesta k dokonalosti vrstev

Jak sami tvůrci programu na tiskové konferenci přiznali, některé funkce v době uvedení Zoner Photo Studia X nestihli naprogramovat, což ale napravuje tato aktualizace. Týká se to zejména drobných, ale užitečných vylepšení práce s vrstvami a maskami. Vrstvy tak mají nyní živé náhledy, jejichž velikost si můžete zvolit ve třech krocích, v této paletce také přibyla možnost přidání efektů vrstev jako jsou stíny, záře, obrysy a podobná „vylepšovátka“.

Nový Zoner Photo Studio X poprvé aktualizován

Až nyní jsem si vlastně uvědomil, že pro ZPS X je už samotná fotografie vrstvou, což je rozdíl například oproti Photoshopu, kde snímek po otevření není vrstvou, ale pozadím.

Taktéž masky mají nyní náhledy a také u nich je možné volit ze tří způsobů zobrazení (Normální, Inverzní a Pouze maska). Masky lze také ručně upravovat pomocí černého a bílého štětce.

Buďte chytří!

Editor programu ZPS X dostal několik vylepšení stávajících funkcí, další nové přibyly (některé z nich jen „hlásí návrat“ z předchozích verzí). Mezi nejzajímavější vylepšení patří Chytré doostření a Chytré rozmazání. Obě funkce hledejte v rozbalovacích menu u příslušných filtrů, tedy u filtrů Doostřit a Rozmazat. V čem spočívá ona chytrost? Jak doostření, tak i rozmazání dostaly navíc položku Detekce hran, která je uživatelsky nastavitelná v rozmezí 0–100 %. Logicky u doostřování pak detekci hran využíváte k lepšímu zacílení funkce na ostré přechody, u rozmazání pak opačně chcete, aby hrany nebyly vyhlazeny.

Nový Zoner Photo Studio X poprvé aktualizován
Chytré ostření ZPS X
Nový Zoner Photo Studio X poprvé aktualizován
Chytré rozmazání ZPS X

V Editoru přibyly také nástroje typu dodge a burn čili štětce pro lokální zesvětlení nebo ztmavení částí fotografie. „Vráceny“ byly nástroje Vložit čáru a Vložit tvar – čili vektorové nástroje, které pochopitelně nyní pracují ve vrstvách, což zajišťuje jejich snadnou dodatečnou editaci. V Zoner Photo Studiu X také opět najdete nástroje Deformační mřížka a Volná deformace (hledejte pod ikonou Efektové nástroje v řádku nástrojů).

Exkluzivně pro RAWy

Aby novinek nebylo málo, dvě velmi zajímavé funkce přibyly do modulu Vyvolat – čili do modulu určeného ke zpracování RAWů. Jen podotýkám, že tyto funkce najdete opravdu jen ve Vyvolat – nejsou obsaženy v modulu Editor. Tvůrci softwaru to zdůvodňují jednak logikou workflow práce s fotografiemi, druhak potom snahou o maximální kvalitu výstupu při práci s RAWem.

Začněme redukcí šumu. Zde přibylo pokročilé nastavení, které kromě obvyklých nástrojů přidává dvě – z mého pohledu velmi inovativní – vychytávky. Redukci šumu totiž můžete omezit jen na určitý rozsah barev fotografie nebo/a na určitý rozsah jasů. K tomu slouží dvě přehledně nastavitelné paletky.

Nový Zoner Photo Studio X poprvé aktualizován
Redukce šumu podle rozsahu barev a jasů v modulu Vyvolat

Druhou „RAWovou“ funkcí je Kruhový filtr. Zcela správně jej najdete v nástrojovém řádku vedle Přechodového filtru, ovšem zde jednoduché srovnání končí. Zatímco Přechodový filtr představuje de facto globální (nebo spíše „globálně-selektivní“) úpravu snímků, Kruhový filtr je v podstatě nástrojem pro selektivní úpravy. Selekci v tomto případě představuje kruh či ovál uživatelské velikosti a natočení, navíc s možností nastavení prolnutí okrajů. Po nastavení výběru pak můžete ovlivňovat expozici, kontrast, světla, stíny apod.

Přiznám se, že když jsem Kruhový filtr poprvé uviděl, ihned mě napadla paralela se skvělými tzv. U-pointy u softwaru Capture NX-2 (či ve filtrech firmy NIK Software). Ano, podobnost zde je, ale U-pointy oproti Kruhovému filtru – který selektuje skutečně jen kruh či ovál s více či méně prolnutými okraji – pracují jinak. Škoda, tohle by byla bomba :-)

Nový Zoner Photo Studio X poprvé aktualizován
Kruhový filtr v modulu Vyvolat
Pohlednice kreativněji

Přesuneme-li se do posledního modulu ZPS X – Vytvořit –, pak zde byla vylepšena tvorba pohlednic. Nově nabízí více možností rozložení koláží v případě použití několika fotografií na lícové straně pohlednice. V nabídce je slušná řádka přednastavených layoutů, které navíc můžete uživatelsky tažením myší upravovat. Z původních pohlednic bohužel zůstala nabídka nevkusných fontů, kdy jen poslední z nich je „normální“.

Nový Zoner Photo Studio X poprvé aktualizován

Pohroma se nekoná

Ať už vývojáři Zoner Photo Studia X v této zimní aktualizaci doháněli zameškané úkoly nebo ne, jisté je, že odvedli kus výborné práce. My jsme se na tiskové konferenci ale zajímali také o předběžné výsledky změněného obchodního modelu – kdy se ZPS X nově distribuuje formou ročního předplatného. Zástupci společnosti Zoner software uvedli, že prodej ZPS X je nyní zhruba na 98 % oproti předchozímu ZPS 18. Což je sice určitý pokles, nicméně vzhledem k převaze negativních ohlasů na licenci v podobě předplatného, to lze spíše považovat za úspěch. Uvidíme, jak se Zoneru bude s tímto obchodním modelem dařit dál…


Související články

Akta ZPS X. Nový Zoner Photo Studio je na světě


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.