Plnohodnotné video v ZPS X. A pěkné výročí k tomu

Zoner Photo Studio ve verzi X je na trhu programů pro úpravy a správu digitálních fotografií už dva roky, a tradičně na podzim přichází s „větší než malou“ aktualizací. Nicméně jestliže jsem v předchozí větě napsal slovní spojení „digitálních fotografií“, pak bych se měl opravit, respektive doplnit definici. Největší novinka letošního podzimu se totiž netýká fotek, ale… videa.

Střih videa v novém

Videoeditor v ZPS X není zase taková novinka – tvůrci programu s ním přišli už před rokem. Tehdy ale šlo o vskutku jednoduchou nadstavbu programu, která umožňovala pouze základní střih na jedné časové ose, několik přechodových a Pan&Zoom efektů či vkládání hudby nebo obrázků do videa. Takže rok se s rokem sešel, a letos byl videoeditor ZPS X povýšen na mnohem použitelnější nástroj.

Zoner Photo Studio X

Co je tedy nového? Zásadní je, že přibyla možnost pracovat s více obrazovými i zvukovými stopami. Logicky na to navazuje také jednoduchý titulkovač, který v předchozí verzi chyběl. Nově u jednotlivých klipů funguje také fader – nástroj pro plynulé prolínání obrazu a snižování (či zvyšování) hlasitosti zvuku, samozřejmostí je automatické přitahování klipů k sobě v časové ose při střihu.

Videoeditor podporuje maximální rozlišení 4K a snímkovou frekvenci do 60 sn./s. Při exportu jsou k dispozici dva kodeky – H264 a H265. Novinkou pro uživatele Windows 10 je podpora HEVC kodeku.

Presety kam se podíváš

Druhá novinka či spíše vylepšení se týká presetů – přednastavených akcí pro úpravy fotografií. Nové vydání ZPS X přidává možnost organizování importu a exportu presetů. Uživatel má možnost označit si často používané presety jako oblíbené, případně zvolit svoji strukturu složek a řadit presety například tematicky.

Protože nástroj pro import a export ukládá presety do externího souboru, můžete je například také sdílet s dalšími uživateli ZPS X. A jako bonus byl s vydáním nové verze ZPS X uvolněný k volnému použití i balíček presetů s názvem Lesní presety :-) Stahujte na webu Zoner Photo Studia zde.

Zoner Photo Studio X

Cloud v Katalogu

O Zoner Photo Cloudu jsme vás informovali letos v červenci (čtěte zde), podzimní aktualizace přináší novinku v možnosti integrace tohoto cloudového úložiště do Katalogu Zoner Photo Studia X. Díky tomu tedy můžete fotografie z cloudu prohlížet i offline, stejně jako u jinde umístěných snímků funguje rychlé vyhledávání a třídění podle klíčových slov nebo lokací. Přidání Zoner Photo Cloudu do katalogu najdete v nastavení katalogu i přímo v rozhraní Zoner Photo Cloudu.

Zoner Photo Studio X

Zoner oslavuje

Tvůrce „Zoneru“, jak bývá ZPS uživateli lidově nazýván – brněnská firma Zoner software – také před pár dny oslavila čtvrtstoletí svojí existence. Což je významné výročí a my Zonerákům srdečně gratulujeme! Zoner software v rámci tohoto jubilea zveřejnil na Facebooku také hezký přehled ikonek všech verzí Zoner Photo Studia. Od Zoner Photo Studia 7 až do dnešního ZPS X jich bylo celkem třináct. A na Zoneramě – zde – se můžete také podívat, jak se postupně měnilo uživatelské rozhraní tohoto programu.

ZPS – historie


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *