Pestrobarevné 6. kolo Fotky Nikonblogu 2021 zná své vítěze

Tak, jako s příchodem nového roku skončilo vše loňské, kromě jiného byla také uzavřená soutěž Fotka Nikonblogu. Tedy přesněji její ročník 2021, a ještě přesněji její šesté a poslední kolo. Stále nás totiž čekají dvě události s ročníkem 2021 spojené: Vyhodnocení onoho 6. kola a poté velkolepé finále – určení a zveřejnění absolutního vítěze ročníku 2021. Se třemi vítězi posledního kola vás seznámíme za chvíli v tomto článku. Kvůli vyhodnocení nejlepšího z nejlepších se pak sejde porota, složená ze zástupců českého zastoupení společnosti Nikon, abychom výsledek oznámili nejpozději do konce ledna. Napětí vrcholí! :-)

Na barevné škále

Abych vás zbytečně nenapínal, dříve, než se dopustím celkového hodnocení nebo shrnutí posledního kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021 s tématem Barva ve fotografii, vyhlásím hned teď nejlepší tři autory. Takže fanfáry a… třemi vítězi 6. kola se stávají: Jana Kupčáková, Bob Gajdoš a Pavel Krasomil Svozil.

Vítězná fotografie 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021 na téma Barva ve fotografii | Foto Jana Kupčáková
Vítězná fotografie 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021 na téma Barva ve fotografii | Foto Jana Kupčáková
Vítězná fotografie 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021 na téma Barva ve fotografii | Foto Bob Gajdoš
Vítězná fotografie 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021 na téma Barva ve fotografii | Foto Bob Gajdoš
Vítězná fotografie 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021 na téma Barva ve fotografii | Foto Pavel Krasomil Svozil
Vítězná fotografie 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021 na téma Barva ve fotografii | Foto Pavel Krasomil Svozil

Jak při vyhlášení posledního kola, tak i v článku Barva ve fotografii – jak na ni kreativně, jsem uvedl, že s barvou v roli hlavního výrazového prvku fotografie lze pracovat několika různými způsoby. Nebudu to opakovat, věřím, že jste všichni tyto články četli, respektive, že jste to už dávno věděli :-) No a krásným důkazem různého přístupu ke zvýraznění barvy ve fotografii je právě trojice nejlepších autorů 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu. 

Jana Kupčáková potkala na svých cestách vysloveně učebnicovou scénu pro jednoduchou, ale velmi účinnou kombinaci dvou barev na snímku. Je to ukázka jednak až skoro neuvěřitelné náhody, tak samozřejmě dobrého vnímání a postřehu fotografa. Do toho zívající tvář znuděného nebo možná jen unaveného trhovce – a jedna z vítězných fotografií je na světě než bys řekl švec.

Snímek Boba Gajdoše využívá dominantní monochromatičnosti siluet lidí, focených proti světlé obloze, aby ji doplnil sytě barevným, zezadu prosvětleným drakem v rukou malého chlapce. Bylo by možná působivější, kdyby dráček letěl, umístěný někde ve zlatém oku snímku, ale takový okamžik Boba Gajdoše zřejmě nepotkal. I tak jde o výbornou fotografii, která si svoje místo ve vítězné trojici právem zasluhuje.

No a konečně Pavel Krasomil Svozil přistoupil k barvě ve fotografii metodou tón v tónu. Ve svém aranžovaném snímku spojil přirozenou barevnost duhovky lidského oka a pleťových odstínů se stejně laděnou barvou podzimního listu stromu. Čtvercové rámování s využitím odspoda se rozbíhajících žilek listu, plus směrové světlo dopadající na oko, pak fotografii dodává ten správný šmrnc.

Gratuluji nejlepším fotografům 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu 2021! Poslední šanci k postupu do celoročního finále jste využili skvěle :-)

Skvělé snímky a nevyžádaná pomoc

Na začátku jsem slíbil souhrnné hodnocení posledního kola Fotky Nikonblogu 2021 s tématem Barva ve fotografii, tak pojďme na to. A ukažme si také některé z dalších výborných fotografií, s nimiž jste soutěžili.

Foto Lucka Mojžíšová
Foto Lucka Mojžíšová

Budu se opakovat, ale musím napsat, že na soutěžních fotografií je skutečně vidět ona pestrost přístupů, s jakými lze s barvou ve fotografii pracovat. Například Lucka Mojžíšová využila barevný akcent, který, dlužno dodat, nabývá na síle také díky velkému celkovému kontrastu.

Druhá fotografie Jany Kupčákové, shodou okolností ze stejného nebo podobného městského prostředí jako snímek Lucky Mojžíšové, doplňuje účinnou kombinaci dvou barev geometrickými motivy, výborně „rozbitými“ a zjemněnými texturou padajícího sněhu.

Foto Jana Kupčáková
Foto Jana Kupčáková

Radana Kuchařová za svým snímkem cestovala nejspíš hodně daleko, ovšem odměnou jí byl záběr, využívající odlišnou barevnou sytost. Nově natřená žlutá spodní část (asi) lodi výborně kontrastuje s dominantní zkorodovanou částí, potažmo pak pracujícími dělníky.

Foto Radana Kuchařová
Foto Radana Kuchařová

Kdybych měl shrnout 6. kolo Fotky Nikonblogu 2021 celkově, pak musím konstatovat, že z vašich fotografií je jasně vidět, jak moc vás toto téma bavilo. S barvou jste si doslova hráli – a tak to jednoduše má být. I kdyby „pouhé“ potěšení z tvorby bylo jediné, co fotografie jejímu autorovi přináší, je to největší odměna. Není třeba za své snímky dostávat hromady peněz, není nutné vystavovat v prestižních galeriích, ani mít své jméno v exkluzivní fotografické knize. To, že se autor fotografií baví, je jednoduše… nejvíc :-)

Abych ale jenom nechválil, neodpustím si před závěrem drobnou kritiku. Někteří ze soutěžících se barvu snažili, abych tak řekl… „znásilňovat“. Kromě toho, že se mezi snímky objevily fotografie, zneužívající „odsaturovací klišé“ (viz článek), pár autorů také barvám hodně necitelně „pomáhalo“ ve fotoeditoru. Aby bylo jasno – nemám nic proti dobře udělané práci s barvou ve „fotošopu“ – téměř každé fotografii prospěje drobná úpravu jasu, kontrastu a/nebo barevného nasycení. Ale když někdo „napálí“ saturaci tak, že se veškerá kresba slije do ostře ohraničeného barevného fleku, často doprovázeného zřetelnou posterizací jen proto, aby zvýraznil barevný akcent, tak to není správná cesta. A už vůbec se nebavím o barevném posunu, kdy se autor snaží nevhodné odstíny „natlačit“ do dominantní barvy ve snímku. 

Vítězné fotografie, ale spousta dalších snímků posledního kola naší soutěže (vlastně většina z nich) jasně ukazují, že s barvou ve fotografii lze pracovat velmi přirozeně – bez toho, aniž by bylo nutné dělat zbytečná a nesmyslná „kouzla“ ve fotoeditoru. To, že je dnes fotografie digitální, ještě neznačí nutnost její obsah nezbytně uměle měnit. 

Nový ročník na spadnutí!

Na začátku tohoto článku jsem psal o tom, co nám chybí k uzavření Fotky Nikonblogu ročníku 2021. Nyní se už ale v kalendáři píše rok 2022, tudíž nám schází ještě jedna událost – vyhlásit nový ročník naší soutěže – protože Fotka Nikonblogu pokračuje dál! Aktuálně ladíme poslední detaily, abychom příští týden mohli vyhlásit pravidla nového ročníku. Jdete do toho zase? Věřím, že ano! Zůstaňte „naladěni“ na Nikonblog.cz, vše se už brzy dozvíte. 

Všechny fotografie 6. kola soutěže Fotka Nikonblogu
si můžete prohlédnout zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *