Otočení na čtyřikrát. A blesková minianketa…

Jistě znáte známý výrok Járy Cimrmana „Podlez, ale hned se zase narovnej.“ Podlézat čtenářům rozhodně nechci ani nebudu, takže se rovnou přiznám k vlastní chybě – ostatně už jsem to udělal u článku Capture NX 2 – minitipy pro Browser – aneb neotevírejte soubory zbytečně z minulého týdne.

Zmíněný článek totiž původně přinesl menší dezinformaci, která vznikla mojí chybou, nebo chcete-li neznalostí. Když se v nějakém oboru pohybujete mnoho let, nabudete velmi mnoho cenných zkušeností, zároveň si ale nechtě vytvoříte občas nějaký ten zlozvyk či něco, čemu já říkám „mozkové zatmění“. Znáte to přísloví o zvyku a železné košili, nebo v tomto případě možná přesnější pořekadlo, které říká, že někdo „Přes stromy nevidí na les“? Ano, přes nové a novější fotoaparáty, praktičtější a využitelnější funkce jsem si já za ty roky nestačil všimnout, že když je fotografie pořízená na výšku na displeji otočená o 90 stupňů, ještě neznamená, že musí mít snímek takovouto stranovou orientaci také v počítači…

Není otočení jako otočení

Mohl jsem si říct: „Jsem blbej, příště si dám větší pozor…“, omluvit se čtenářům a jít dál. Ale pak mi vrtalo v hlavě: „Co když nejsem sám, kdo takto hloupě žije v omylu?“ Však to znáte – uživatelé fotoaparátů (a nejen oni) manuály nečtou a informace, které jim nevnutíte, přehlédnou, ani neví jak – ostatně o tom je také naše aktuální minianketa na konci článku. Takže jsem se rozhodl o otáčení fotografií napsat…

Jak naprosto správně podotklo několik čtenářů, jsou dva druhy otáčení fotografií: Otočení pouze pro zobrazení na displeji fotoaparátu a otočení „napevno“, které je zapsané v hlavičce souboru a akceptují jej i programy pro zpracování snímků v počítači. Každé z nich se chová jinak a obě se nacházejí na odlišných místech menu fotoaparátů. (Podotýkám, že nyní se bavíme hlavně o zrcadlovkách a Nikonech 1.)

Více vidět

I přes to, že se displej fotoaparátu za deset let zvětšil několikanásobně, stále jde o malý zobrazovač, u kterého je lepší mít snímek vykreslený přes celou jeho plochu, ať jste jej pořídili na šířku nebo na výšku. Tedy pokud displej používáte k okamžitému rámcovému posouzení pořízeného snímku. Tím jsem uvedl problematiku v předmětném článku, abych žil v omylu, že to tak musí být i v počítači. Nemusí. Otáčení při prohlížení – nebo v našem případě spíše „neotáčení“ (chcete-li mít fotografii přes celý displej) – je záležitost funkce Otočení na výšku, která se nachází v menu Přehrávání. Hned teď musím uvést, že jde o záležitost, která zajišťuje jen a pouze zobrazení na displeji fotoaparátu – nic jiného – v počítači tedy snímek budete muset manuálně natočit o 90 stupňů.

Otočení fotografie na displeji
Otočení fotografie na displeji – DSLR (D700) a Nikon 1 (V1)

Ale pozor! V dalším menu, tentokrát Nastavení, se nachází položka Automatické otočení snímku. Rozdíl oproti předchozímu Otočení na výšku je v tom, že tato funkce se již nestará o vykreslení na displeji, nýbrž zajišťuje otočení v počítači…

Otočení fotografie v počítači
Otočení fotografie v počítači – DSLR (D7000) a Nikon 1 (V1)

Sečteno a podtrženo můžete pomocí kombinace těchto dvou funkcí dosáhnout čtyř stavů:
1. Otočený snímek na displeji i v počítači
2. Otočený snímek na displeji, ale v počítači ne
3. Neotočený snímek na displeji, ale v počítači ano
4. Snímek neotočený ani na displeji, ani v počítači

Informace, které málokdo čte

Protože jsem na začátku nakousnul téma čtení/nečtení manuálů, pojďme si nyní dát slíbenou minianketu. Zapomeňte na funkce otáčení snímků a sáhněte si do svědomí takříkajíc globálně. Co vy a návody k použití obecně? Označte jednu odpověď v bleskové minianketě – tentokrát jsou jen tři odpovědi:


anketa

Hlasování v anketě bylo ukončeno


Virtuální knihovna Nikonu

Na úplný závěr mám pro vás ještě bonusovou informaci. Možná to víte, možná ale také ne – manuály (v češtině samozřejmě) si můžete stáhnout v PDF na webu technické podpory Nikonu. Pokud tedy „knížku“ k vašemu aparátu nemůžete najít, nebo třeba si jen chcete ověřit nějakou funkci přístroje, který si chcete koupit, sáhněte do archivu Nikonu.

Technická podpora Nikonu


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

3 komentáře

  1. Ještě bych do ankety udělal jedno hlasovací tlačítko, kam se podle mého názoru řadí většina lidí, stejně jako já, proto nevím, co mám z vaší nabídky odklepnout, ani jedno mi nesedí.

    Zmíněné navrhované „tlačítko“ (nebo nějak jinak napsané, ale se stejným duchem):

    Manuál čtu vždy, ale jenom základní část, zbytek informací čtu podle potřeby.

  2. Ctu, a to dokonce uz pred nakupem „zarizeni“. Metyka se to jen fotoaparatu, ale v podstate temer vseho co nejaky navod ma.

  3. Já mám ve foťáku obě možnosti zapnuté na „on“ a po vyfocení se mi náhled pro kontrolu zobrazí přes celou obrazovku, teprve po zmizení náhledu a stisknutí tlačíta prohlížení se zobrazuje fotka otočená.
    Stačí nastavit dostatečně dlouhý čas pro náhled. Takhle mi to vyhovuje :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *