Padesátka pro „jedničky“

Prozatím nijak obsáhlá rodina objektivů 1 Nikkor pro fotoaparáty systému Nikon 1, které jsme doposud mohli počítat na prstech jedné ruky, má od dnešního dne šestého parťáka. Jak z názvu sami odhalíte, nové sklo 1 Nikkor 18,5 mm F1,8 má nejen vysokou hodnotu světelnosti, ale také pevnou ohniskovou vzdálenost, která po přepočtu na kinofilmové políčko činí rovných 50 mm. Příslibem daných hodnot by měl být příjemný bokeh a také bezproblémové snímání ve zhoršených světelných podmínkách.

1 Nikkor 18,5 mm F1,8 je oproti 10mm „palačince“ této řady evidentně delší, váží však neznatelně méně
Pevná jistota

Jak se zdá, pevná skla jsou alespoň prozatím u kamer systému Nikon 1 a jemu podobných jedinou smysluplnou cestou ke světelným objektivům. Konstrukce „rychlých“ zoomů by si velmi pravděpodobně vyžádala neúnosné zvětšení rozměrů a hmotnosti – tedy to, co v této třídě není žádoucí.

Takže se budeme opět učit fotit monofokálními objektivy – a ne že by to pro nejednoho fotografa nebylo přínosné. Po 10mm pancaku pro Nikon 1, tedy „sedmadvacítce“ po přepočtu na 35mm film, vcelku logicky přichází královna všech ohnisek – padesátka.

1 Nikkor 18,5 mm F1,8

Optická konstrukce nového skla s bajonetem CX obsahuje 8 členů v 6 skupinách, jeden prvek je asférický. Schopnost zaostřit se měří od 20 centimetrů. Ptáte-li se na filtrový závit, jeho průměr je stejně jako u ostatních členů této řady – 40,5 milimetrů. Tak jako pancake 1 Nikkor 10 mm F2,8 a nedávno uvedený objektiv 11–27,5 mm F3,5–5,6 nedisponuje ani novinka optickou stabilizací.

1 Nikkor 18,5 mm 1,8

Objektiv měří 56 × 36 mm a jeho hmotnost je pouze 70 gramů. Bude se prodávat ve třech barevných provedeních, tedy v černé, stříbrné a bílé. K nové „padesátce“ si budete moci pořídit speciální sluneční clonu HB-N104, která je – jak je u podobně konstruovaných objektivů obvyklé – „inverzní“.

Sluneční clona pro 1 Nikkor 18,5 mm F1,8
Podrobné technické parametry najdete zde
Doporučená prodejní cena: 4 590 Kč

Sdílej

5 komentáře

 1. A cena „speciální“ sluneční clony bude určitě také podobně „speciální“ jako u nicotného kroužku kovu k pevné desítce – řádově stovky korun.
  Proboha kdy už Nikon pochopí že sluneční clona by měla být regulérní součástí prodejního balení a ne nějaký placený nadstandard.
  Chvála bohu že je tu HongKong a eBay kde se tyhle drobnosti nechají pořídit za relativně normální peníze.

 2. Vltavíne, tady bych se Nikona zastal, protože Nikon drtivou většinu Nikkor objektivů vybavuje sluneční clonou v ceně objektivu na rozdíl od Canonu, který tradičně prodává tyhle kousky plastu extra. Takže bych asi nepoužil „Proboha kdy už Nikon pochopí“. Nikon to po celou dobu produkce objektivů na rozdíl od Canonu chápe. Proč to nedělá u Nikon 1? Domnívám se, že si Nikon svůj 1 systém spíše zařadil po bok Coolpixů, než po bok DSLR a aplikoval na Nikon 1 řadu pravidel běžných pro Coolpixy místo pro DSLR. Takže vlastně sluneční clona není u Nikon 1 objektivů ze stajného důvodu, proč Nikon zmršil ergonomii ovládání a udělal ji tvrdě point&shot. Ovšem pevné sklo 18.5/1.8 je spíše DSLR-like řešení, než Coolpix-like řešení a patří k němu DSLR-like clona :-)

 3. Tomáši, díky za připomínky ale já v počínání Nikonu logiku opravdu nevidím.
  Koupil jsem J1 v sadě s dvěma skly. 10-30 sluneční clonu v základu nemá a platí se zvlášť, 30-110 má clonu přibalenou. Obě clony jsou plastový výlisek, výrobní náklady nula nula něco. Kdyby cena setu byla o stovku, dvě vyšší, bral bych to.
  Pevná 10/2,8 …..clona dokupovaná zvlášť je skutečně pidiprstýnek z kovu co trochu připomíná step-down filtrovou redukci. Chtít za něj cca 600 Kč je možné opravdu tak v Česku. Na clonu je navíc třeba speciální víčko – placička se závitem…..další pětistovka.
  Preferuji v příslušenství Nikon originály (filtr, BG k DSLR….) ale v tomto konkrétním případě jsem clonu+krytku k 10/2,8 koupil za 15 USD na eBay, poštovné v ceně. Funkčně se neliší a nemíním jen za nápis Nikon zaplatit čtyřnásobně víc, tak bohatý nejsem.

  Nikon 1 beru jako povedenou řadu, výstup je vysoce kvalitní ale drobnosti s příslušenstvím řeší eBay. Čímž se zároveň uživatelé učí nakupovat neorigo příslušenství, zjistí že leccos lze pořídit výrazně levněji, provedením je to shodné a jen chybí nápis Nikon. Opravdu tohle Nikon chce?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *