Nikon posiluje řadu 1 – na světě je J2. A nový Coolpix L610

Příznivci kompaktních fotoaparátů s výměnnou optikou dnes jistě zbystří – Nikon rozšiřuje řadu 1, kterou do dnešního dne živily pouze dva fotoaparáty: 1 J1 a 1 V1. Nyní k nim přistupuje další zástupce náležející k sérii „menších a levnějších“, Nikon 1 J2. Současně s ním výrobce představil nový objektiv a podvodní pouzdro kompatibilní i s kolegou J1.

Podívejme se ve stručnosti, které vlastnosti Nikon 1 J2 převzal od staršího bratra – pomineme-li skutečnost, že podle vzhledu jsou od sebe takřka nerozeznatelní. Novinka má vysokorychlostní CMOS snímač opět s desetimegapixelovým rozlišením. V kombinaci s výkonným obrazovým procesorem je pak přístroj schopen snímat rychlostí až 60 sn./s.

U nového Nikonu 1 J2 najdeme funkce, které se poprvé v produkci Nikonu objevily právě u „Jedniček“ – také tento model umožňuje tvořit tzv. Pohyblivé momentky či podporuje funkci Inteligentní výběr snímku, nový je Kreativní režim – ten například usnadňuje přístup k expozičním režimům P/A/S/M.

Z konstrukčního hlediska zůstává vše při starém: na modelu J2 opět nenajdete hledáček, zadní stěně vévodí 3“ displej, tentokrát s „dospělým“ rozlišením 921 000 pixelů. Vystačit si musíte s integrovaným bleskem, sáňky na externí variantu nejsou dostupné.

Šestkrát barevné sklo

Jak jsme předeslali na počátku článku, k fotoaparátu výrobce uvádí také nové volitelné příslušenství. Nejprve se pozastavme nad objektivem, jímž je 1 NIKKOR 11–27,5 mm F3,5–5,6 (ohnisková vzdálenost při přepočtu na kinofilm odpovídá rozpětí 30–74 mm). Tento zoom je velice plochý, jeho hloubka je o centimetr menší (30 mm vs 40 mm) a objektiv je o 32 gramů lehčí oproti stájovému kolegovi 10–30 mm F3,5–5,6, což je vykoupeno absencí optické stabilizace. Otočením zoomovacího prstence objektivu je možné zapnout fotoaparát a zpětnou cestou (zasunutím) jej zase vypnout. Objektiv je dostupný v šesti barevných variantách, ve shodě s tělem fotoaparátu.

Příklady setů, ve kterých se bude Nikon 1 J2 prodávat:

Nikon 1 J2 + objektiv 11–27,5 mm (černý): 11 990 Kč
Nikon 1 J2 + objektiv 10–30 mm (černý): 12 490 Kč
Nikon 1 J2 + objektiv 10–30 mm + objektiv 30–110 mm (černý): 16 290 Kč

Šup do mořských vln

Správným „podvodníkům“ je určeno vodotěsné pouzdro WP-N1, které je kompatibilní s modelem J1 a J2 v kombinaci s novým objektivem 11–27,5 mm nebo také starším zoomem 10–30 mm. Akrylátová skořepina je dimenzována na ponor do hlubin až 40 metrů. Stejně jako u každého správného podvodního pouzdra jsou i zde dostupné všechny ovládací prvky fotoaparátu.

Doporučená prodejní cena v této době ještě není známa.

Drobeček dalekáč

A ještě jeden přírůstek k dnešnímu dni do portfolia Nikonu: Coolpix L610, který je sice kompaktních rozměrů, přesto jej však – už vzhledem k osazení ergonomickým gripem pro pohodlné uchopení – jen tak do kapsy nevměstnáte. Optika tohoto ultrazoomu, samozřejmě stabilizovaná, vykazuje 14násobné rozpětí od širokoúhlého ohniska 25 mm po „dalekohled“ 350 mm. Do přístroje umístil výrobce 16Mpx CMOS snímač.

Protože máme co do činění s tzv. rodinným přístrojem, počítejte s nejrůznějšími usnadněními, abyste dokázali pořídit co nejlepší fotografie: ať už hovoříme např. o automatickém výběru scénických režimů, speciálních efektech či přidávání filtrů, které dokreslují atmosféru vašich fotek. Máte-li dotaz na video, pak věřte, že L610 v tomto ohledu nezklame: umí totiž natáčet stereofonní sekvence v kvalitě Full HD.

Ve shodě s ostatním kolegy ze stáje Coolpix L je také tento nový model poháněn AA akumulátory (2 ks). Přístroj se prodává v černé, červené a stříbrné verzi.

Doporučená prodejní cena Coolpixu L610: 4 990 Kč.
Nové produkty ve fotografiích

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *