Oživlé makro. Kdo vyhrál 2. kolo soutěže Fotka měsíce Nikonblogu?

S nadsázkou rád tvrdím, že makrofotografie je žánr pro introvertní fotografy, kteří než aby se ukázali lidem, raději polezou po kolenou schovaní ve vysoké trávě někde na louce. Ale znovu opakuji, nemyslím to samozřejmě vážně. Makrofotografie má své kouzlo stejně jako ostatní podoby fotografie. Ostatně soutěžící, kteří svoje makrofotky poslali do únorového kola Fotky měsíce Nikonblogu, to jasně potvrzují.

Už jen to, že pro dobrou makrofotografii potřebujete víceméně speciální výbavu, dělá z tohoto žánru hodně technickou disciplínu. Já ale otevřeně uvádím, že technické finesy jsem při hodnocení vašich fotografií rozhodně nebral jako primární faktor. Mnohem více jsem si všímal vaší tvořivosti, nápaditosti, citu pro kompozici, barevnost obrazu… a to také způsobilo, že vítězem 2. kola roku 2019 soutěže Fotka měsíce Nikonblogu se stává Pavel Chorobík.

Vítězná fotografie 2. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 – téma Makrofotografie | Foto Pavel Chorobík
Vítězná fotografie 2. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2019 – téma Makrofotografie | Foto Pavel Chorobík

Promiňte mi ten výraz, ale Pavel Chorobík se jednoduše vykašlal na honbu za hloubkou ostrosti. Naopak nechal svůj víceméně abstraktní obraz působit prolínáním minima ostrých prvků s neostrými částmi. Nevím, zdali to bylo záměrem, ale dostal tak do statické fotografie iluzi pohybu, byť snímaná rostlina mu evidentně poslušně pózovala. K tomu silně redukovaná barevnost, a skvělá oživlá makrofotografie je na světě. Gratulujeme!

Pavel Chorobík se ostatně nebojí ani extrémního minimalismu. Jeho druhá fotografie, kterou nyní zveřejňujeme, je toho zářným příkladem.

Foto Pavel Chorobík
Foto Pavel Chorobík
Když méně je více

Minimalisticky svůj příspěvek do naší soutěže pojala také Veronika Bartošová – též s „ochmýřeným“ námětem. Černé pozadí makrofotografii sluší, v tomto žánru ale není třeba se vyhýbat ani ryze černobílému ztvárnění. Černobílými snímky jste ale v únorovém kole šetřili, nicméně dvě výborné fotografie musíme ukázat. „Pachatelkami“ jsou opět ženy – Michaela Vozková Razková a Markéta Butalová.

Foto Veronika Bartošová
Foto Veronika Bartošová
Foto Michaela Vozková Razková
Foto Michaela Vozková Razková
Foto Markéta Butalová
Foto Markéta Butalová
Prostě klasika

Mezi výtvarně pojatými makrofotografiemi se ale samozřejmě objevila i „hmyzácká klasika“. Ba co dím, spíše převládala. Vítěz lednového kola Petr Luňák se v „makroúnoru“ zúčastnil dvěma technicky dokonalými snímky, z nichž jeden nyní publikujeme. Srdce technicky založeného fotografa jistě potěší, ale z mého pohledu jsou takové… akademické :-)
Další hmyzí klasiku reprezentuje Barča Matt, jejíž sázka na vyváženou kompozici a jednoduchou barevnost jednoduše vyšla.

Foto Petr Luňák
Foto Petr Luňák
Foto Barča Matt
Foto Barča Matt
Jedeme dál!

Vyhodnocení únorového kola máme za sebou, pokračujeme dál – před námi je ještě celých deset kol naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu. Téma na měsíc březen zní: Z říše zvířat. Bližší podrobnosti o březnovém kole najdete v předchozím článku zde.

Přejeme dobrou mušku na lovu beze zbraní!


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *