Outdoorové kompakty Nikonu I. Coolpix S33 do dětských rukou

Každý ví, že fotoaparáty jsou odjakživa citlivými optomechanickými přístroji, které v moderní době navíc obsahují plno elektroniky. Takovým zařízením nesvědčí vlhko, prach, nárazy ani prudké změny teplot. Foťáky je zkrátka třeba chovat jako v bavlnce, ovšem až na výjimky – outdoorové nebo chcete-li odolné přístroje, které jsou navrženy a vyrobeny tak, aby vydržely mnohem horší zacházení a větší namáhání nežli běžné fotoaparáty.

Nikon má aktuálně ve svém portfoliu celkem tři odolné fotoaparáty, z nichž jeden spadá do kategorie Nikon 1 – model Nikon 1 AW1 (viz test Nikonblogu). My se však v první části tohoto dvojdílného mikroseriálu zaměříme na kompaktní Coolpixy. Vybírat můžete hned ze dvou modelů: Nikon Coolpix S33 a Nikon Coolpix AW130. Začneme levným „eSkem“, označovaným za rodinný či spíše dětský fotoaparát, jenž je vhodný na cesty k vodě a k jiným outdoorovým aktivitám.

Nikon Coolpix S33

Do dětských rukou

Coolpixy řady Sx zařadil Nikon do svojí nabídky poměrně nedávno. První model S30 spatřil světlo světa na počátku roku 2012 a každý následující rok přibyl nový outdoorový následovník. První dva typy byly osazeny 10Mpx CCD snímačem, od modelu S32 se uživatelé mohou těšit z modernějšího čipu CMOS s rozlišením 13 Mpx. Podobnou evolucí prošlo i napájení: první S30 „poháněly“ dvě tužkové baterie, jež byly hned v Coolpixu S31 nahrazeny Li-Ion akumulátorem, nabíjeným přes USB port. Všechny modely pak byly a jsou vybaveny trojnásobným zoomem s rozsahem 30–90 mm a se světelností F3,3–5,9 (První S30 byl o něco málo širší díky většímu snímači). Konec historického exkurzu, pojďme k aktuálnímu modelu Nikon Coolpix S33.

Už samotný design tohoto fotoaparátu naznačuje, že jde nikoli o „obyčejný“ přístroj, nýbrž o jednoduchý foťák, určený (nejen) do dětských rukou, který je však zároveň „zodolněný“ a přizpůsobený například ovládání v rukavicích. Zaoblená plastová skořepina těla bez jakýchkoliv ostrých výstupků s poměrně velkými ovládacími prvky je charakteristická symetrickým designem, kdy jsou objektiv a vestavěný blesk umístěny téměř přesně doprostřed přední stěny, dokonce i nahoře najdete dvě rozměrná souměrně rozmístěná tlačítka spouště (fotospoušť a videospoušť) – každé po jedné straně fotoaparátu.

Nikon Coolpix S33

Přestože je tělo vyrobeno z hladkého plastu, díky zahloubení okolo mírně vystouplého objektivu a malému zdrsnění s výstupkem pro umístění palce na zadní stěně se poměrně dobře drží. Coolpixy Sx mají už od prvního modelu zajímavě navržené ovládání. Zatímco u každého jiného fotoaparátu se musíte k požadované položce v menu „proklikat“ šipkami čtyřsměrného voliče, zde je každému ze čtyř rozměrných bočních tlačítek (umístěných vlevo vedle displeje) přiřazena vždy jedna položka z nabídky. Nejnovější model má o něco více funkcí než jeho předchůdci, takže i přesto je občas nutno „odrolovat“ o obrazovku níž nebo výš, nicméně i tak je ovládání vtipně navržené a jednoduše využitelné.

Dětské menu a dvoutlačítkové mazání snímků, jež bylo avizováno při představení tohoto fotoaparátu v únoru, však u produkčního modelu neočekávejte. V menu nastavení najdete pouze funkci Kompletní menu, v němž je možné aktivovat všechny položky nebo některé, víceméně bezvýznamné (uvítací obrazovka, zvuky, některé efekty…), zakázat. Na druhou stranu, když jsem tento fotoaparát dal do ruky svému sedmiletému synovi, velmi záhy jsem zjistil, že nějaké dětské menu by stejně bylo zbytečné. Dětičky se totiž s naprostou samozřejmostí proberou veškerým nastavením až do morku firmwaru, takže aktivace případného omezujícího menu by stejně musela být řešena hardwarově – nejlépe na klíč…

Jak moc odolný je Nikon Coolpix S33?

Nikon Coolpix S33 Ve specifikacích k tomuto fotoaparátu se dočtete, že Coolpix S33 je odolný proti pádu z výšky 1,5 m, mrazuvzdorný do –10 ˚C, prachutěsný a že se s ním lze potápět až do hloubky 10 m. Tyto strohé parametry je ale dobré prozkoumat podrobněji.

Otevřete-li manuál na straně ix, dozvíte se, že odolnost proti pádu byla testována upuštěním fotoaparátu na 5 cm silnou překližkovou desku podle metodiky MIL-STD 810F, metoda 516.5-Shock, což je standardní testovací postup Ministerstva obrany USA. Neočekávejte tedy stejnou odolnost při pádu na beton či jiné tvrdé povrchy, fotoaparátu by se to nemuselo líbit.

Co se týče prachotěsnosti, Coolpix S33 odpovídá nejvyššímu stupni krytí IP 6x, který představuje úplnou ochranu proti vniknutí cizích předmětů. Voděodolnost zaručuje opět nejvyšší krytí IP x8, které je výrobcem upřesněno na hloubku 10 m a dobu 60 minut ponoření. Je samozřejmě důležité, aby byla v pořádku veškerá těsnění, ale o tom (a také o údržbě těsnění) se v manuálu dočtete také.

Ani pod vodou se neschováte

K ovládání a používání Nikonu Coolpix S33 mám dvě připomínky. Jednak si budete muset zvyknout na poměrně tvrdou spoušť, což je pravděpodobně důsledek utěsnění proti prachu a vodě. Druhá poznámka se týká 2,7palcového displeje. Kromě toho, že má malé rozlišení 230 tisíc obrazových bodů, což však vzhledem k ceně fotoaparátu naprosto chápu, neoplývá nijak účinnými antireflexními vrstvami. Velmi brzy si tedy osvojíte funkci nastavení jasu displeje, protože zejména při focení na sluníčku je třeba „vytáhnout“ jas na nejvyšší hodnotu, abyste přes displej mohli dobře komponovat záběr. Při běžném osvětlení, nebo když je zataženo, je naopak lepší jas mírně stáhnout, jinak se totiž snímky na displeji zdají přeexponované, což svádí ke zbytečnému korigování expozice do minusových hodnot – viz například fotografie kostela v galerii demosnímků na konci článku. Jsme-li u otázky správného nastavení expozice, pak musím tento aparát velmi pochválit. V drtivé většině situací exponuje naprosto správně bez nutnosti korekce.

Nikon Coolpix S33
Nikon Coolpix S33 bude jakožto fotoaparát pro aktivní uživatele nabízen v pestrých barvách – modré, žluté, růžové nebo v uměřenějším bílém provedení

Nikon Coolpix S33 je klasický automat s nezbytnými motivovými programy, mezi nimiž nechybí režimy poplatné outdoorovému provedení, tedy například módy Fotit pod vodou nebo Detekce tváře pod vodou, v němž fotoaparát automaticky snímá, jakmile se v záběru objeví obličej. Ve funkční výbavě fotoaparátu nově najdete intervalové snímání nebo časosběrné video s efektem miniatury. Videosekvence se stereofonním zvukem lze nahrávat v kvalitě 1 080/30p s možností elektronické stabilizace.

Obrazová kvalita a celkové hodnocení

Kdybych se měl vyjádřit diplomaticky, tak napíšu, že obrazová kvalita odpovídá ceně fotoaparátu, která činí 2 690 Kč. Od snímače velikosti 1/3,1“ s rozlišením 13 Mpx (4 160 × 3 120 px) nelze očekávat křišťálově čistý obraz s obrovským dynamickým rozsahem. Na snímcích nelze přehlédnout šum už při základním ISO 100, kvalita ale více trpí poněkud silnější kompresí JPEGu. Osobně doporučuji aktivovat v menu zaznamenávání snímků ve střední velikosti o rozlišení 4 Mpx, kdy jsou uvedené nectnosti citelně potlačeny. Mezi námi – vážně potřebujete třináctimegapixelové fotografie, když stejně většina z nich skončí na Fejsbůku? Na druhou stranu se mi velice líbí barevné podání snímků, výborné automatické vyvážení bílé a spolehlivé nastavení expozice. Stejně tak jsem spokojen s kvalitou videa, ať už pořízeného na souši nebo pod vodou.

Přestože má Nikon Coolpix S33 svoje mouchy, dle mého soudu u něj převažují pozitiva. Fotoaparát se dobře ovládá, ale hlavně je dostatečně odolný na to, abych jej mohl svěřit dětem v bazénu, u moře nebo třeba na sjezdovce. Nemusím se bát poslat jej bez dohledu s dětmi na školu v přírodě, protože je to levný přístroj, který pokud se i přes outdoorové provedení rozbije nebo ho junior zapomene u zmrzlinového stánku na Karlštejně, nezruinuje rodinný rozpočet. Můj mladší syn si s Coolpixem S33 vyhrál při testování mnohem více než já, takže jsem, poté co odputoval k dalšímu testerovi, ani minutu neváhal, „šel“ do e-shopu a koupil mu právě tento fotoaparát ke květnovým narozeninám. Jestli chcete, můžete to brát jako referenci…


Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix S33: 2 690 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Fotogalerie demosnímků z Nikonu Coolpix S33

Demosnímky bez úprav si můžete stáhnout zde (69 MB). Polovina fotografií je pořízena v plném rozlišení, druhá byla ukládána ve střední velikosti 4 Mpx.


Sdílej

2 komentáře

  1. Dobrý den, koupil jsem tento fotoaparát – předchozí model- pro obě děti, jsou s ním spokojené( 6 s 9 let- starší už chce zrcadlovku – jako táta :-). Chci se zeptat na maličkost, ale myslím důležitou- mohla by firma NIKON k fotoaparátu dodávat i popruh k tomuto ale asi i jiným typům na uchycení na krk, když už dělá na samotných přístrojích úchyty na obou stranách ? U předešlého modelu jsou taky a myslím že v balení byl popruh jen jednostranný -do ruky – což pro děti moc není.
    Event. poradíte co místo něj ? /chyty na popruh jsou trošku titěrné a v obchodech jsem zatím nic na krk na tyto aparáty nenašel. Děkuji za odpověď.
    PS su z Brna a víte-li o popruhu v nějakém obchodě, zajdu hned pro dva . Pavel

  2. Dobrý den, na Coolpix bude sedět popruh z Coolpixu AW100-130 – ten má na koncích tenkou šňůrku jako u poutek. Zeptejte se u Jecha (Antikfoto) nebo dole na Pekařské v DV foto či jak se to jmenuje :) Jinak je to tento typ: https://e-prodejna.eu/detail/21731

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *