Akta ZPS X. Nový Zoner Photo Studio je na světě

Je-li nějaká událost, která se už mnoho let koná s železnou pravidelností každé září, pak je to oznámení nové verze tuzemského správce a editoru digitálních fotografií – Zoner Photo Studia. Ani letošní rok není výjimkou, do značné míry je však přelomový. Proč?

Zoner Photo Studio X

Zařiďte si inkaso

Písmeno X místo původního číselného značení Zoner Photo Studia v sobě má jistou symboliku. Tvůrci tvrdí, že ode dneška už nebude žádná jiná verze nežli X. Ano, samozřejmě, že se bude vyvíjet, upgradovat, ale označení bude stále jen X. Byla by to jen taková hříčka, kdyby se ovšem za touto strategií neskrývala také první z velkých změn – licenční politika. Zoner Photo Studio totiž verzí X přechází z původního klasického kupování licence na jeden či více počítačů – na… předplatné.

Ano, to, co udělalo Adobe se svým Photoshopem a dalšími produkty, zavádí také Zoner software. Počínaje verzí X si budete muset zaplatit předplatné na jeden rok – které aktuálně činí 1 118 Kč –, přičemž další rok vás čeká opětovná platba, jinak vám ZPS X po měsíci prodlení přestane pracovat. Je-li to dobře nebo špatně, to nechci v tuto chvíli hodnotit, spíše mě zajímá názor čtenářů. Jen ale ještě dodávám, že bude možné také rozšíření o tzv. Rodinnou licenci (+468 Kč) a Zoner software slibuje také výhodnější podmínky pořízení předplatného pro majitele předchozích verzí ZPS.

Prostředí Správce Zoner Photo Studia X
Prostředí Správce Zoner Photo Studia X
Vrstvy? Konečně!

Snad na každé tiskové konferenci k nové verzi ZPS zazněly dva dotazy: Bude ZPS pro Macy čili počítače Apple s operačním systémem Mac OS? A kdy bude mít ZPS možnost pracovat s „pravými“ vrstvami?
Letos na první ještě ani nevyřčenou otázku odpověděla PR manažerka Zoner software Alena Voráčková s úsměvem tradičně negativně. Platforma Apple je údajně příliš malá na to, aby se vyplatilo ZPS de facto komplet přeprogramovat na Mac OS. My „mekaři“ sice pláčeme, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat.

Ale pozor, plnohodnotné vrstvy už v „iXku“ jsou! Téměř všechno, na co jste zvyklí z „fotošopu“, nyní najdete i v Zoner Photo Studiu. Vrstvy podporují krytí, prolínání i masky, jediné, čím se liší, je „nemožnost“ slučování požadovaných vrstev do skupin. Menším problémem je pak kompatibilita s vnějším světem. Soubory s vrstvami se ukládají do nativního formátu *.ZPS, který bohužel přečte jen Zoner Photo Studio. A jiná možnost není, takže například ve zmíněném Photoshopu dál editovat soubor s vrstvami nemůžete. Já osobně to naprosto chápu – Zoner si chce udržet svoje uživatele „u sebe“, a nutno přiznat, že při výborné kvalitě současného softwaru na to má nesporný nárok.

Vrstvy v Zoner Photo Studiu X
Vrstvy v Zoner Photo Studiu X
Život v oblacích

Dvě zásadní novinky ZPS X máme za sebou. Na co dalšího se můžete těšit? Funkcí, o které jsem si na tiskové konferenci myslel, že je jen kosmetickým vylepšením – dokud jsem ji ke svému nadšení nevyzkoušel v praxi – je sdružení ořezu, otáčení a srovnání linií do jednoho nástroje. Tedy… ony ty nástroje jsou dva, ale pokud si nejprve u nástroje ořez zvolíte poměr stran, bude stejně fungovat i u Srovnání linií, které je nyní řešeno nově, jen pomocí „natahování“ pomocných linek v obraze. Takhle verbálně a navíc ve zkratce se to špatně popisuje, zkusím na toto téma připravit samostatný článek.

Příjemnou vychytávkou je také možnost sdružování snímků do skupin – což oceníte například u dílčích snímků pro tvorbu panorámat nebo HDR ve všech jeho podobách. „Jdeme s dobou“ aneb tak by se dalo nazvat integrování cloudových úložišť do ZPS, kdy – kromě domovské Zoneramy – můžete mít ve stromové struktuře ZPS rychle k mání i váš Facebookový účet, Dropbox, Google Disk nebo Microsoft OneDrive.

Možnost „zgrupování“ náhledů v ZPS X
Možnost „zgrupování“ náhledů v ZPS X

Zoner software zapracoval také na modulu Vyvolat, který stále ještě nenabízí všechny nástroje, dostupné v Editoru, ovšem nově zde najdete již zmíněný ořez kombinovaný se srovnáním linií, potom také upgradovaný nástroj Přechodový filtr a zcela novou funkci Odstranění oparu, jež má potlačit závoj a nízký kontrast na snímcích v mlze či kouři. Veškeré popsané úpravy v modulu Vyvolat jsou samozřejmě bezztrátové…

Kalendář pro maminku

Velmi chválihodná je snaha tvůrců ZPS dostat fotky z virtuálního digitálního světa do fyzické podoby. Nový modul Vytvořit tak nabízí kromě obligátních tiskových sestav, koláží a videí (stále bez podpory rozlišení 4K) také možnost tvorby Fotoobrazů a Fotoknih podle vestavěných šablon. Nespokojíte-li se s uložením v PDF, můžete si tyto produkty nechat vytisknout a potěšit tak nejen sebe, ale i své přátele, známé, rodinné příslušníky…

Pár slov na závěr: ZPS X jsem krátce vyzkoušel v jedné z posledních betaverzí a musím říci, že pracuje citelně svižněji nežli předchozí „osmnáctka“ – ostatně tvůrci programu také avizují zlepšení hardwarové akcelerace. Také prostředí, které se ve zmíněné verzi ZPS 18 rapidně změnilo, mi připadá ještě jednotnější, přehlednější a také obohacené o miniaturní, ale užitečné vychytávky, jako je například nabídka hromadných operací v případě, když ve Správci označíte více snímků najednou. Kde ovšem chybí Hromadný filtr, což je moje nejvyužívanější funkce, a žádám tvůrce programu, ať mi ho tam okamžitě přidají :-). Z mého pohledu je ZPS X krokem správným směrem – to ale ještě ukáže čas a podrobné testování, respektive používání. Osobně však držím palce, děláte to dobře.


Sdílej

11 komentáře

 1. Jsem běžný amatérský fotograf, Zoner mi na úpravy fotografií vyhovuje. Nová cenová politika je pro mne, jako asi bude pro většinu amatérů, nepřijatelná. Pro firmy to chápu, dají roční cenu do nákladů, ale amatér se jim na to vykašle. Tak zůstaneme u verze 17, nebo 18, nebo i starší, kdo jakou má. Kromě vrstev v tom zase tolik převratných změn není. A budeme špatné fotky zahazovat, jako to děláme do teď, na co je odšumovat a nevím co ještě.

 2. Ještě, že jsem si za 499,- koupil v 17 a u té zůstanu, pro amatéra je dostatečná aktualizace tak jednou za 3 roky.

 3. Pokud by byl roční poplatek do 500Kč pro stávající uživatele, tak bych to neviděl tak tragicky.
  Novou verzi jsem si vždy kupoval co dva roky, když byla ve slevě právě za cca 500Kč

 4. Nájemní politika je jiná podoba lichvy, půjčky, úvěry, hypotéky, atd…(jedno, jak se „něco dlužit“ jmenuje) k udržení člověka (a tím jeho peněženky) v neustálém kontaktu se subjektem, kterému dlužíte a tím je dlužník nebo „dlužník“ pod neustálým tlakem se podřizovat, je manipulovatelnej, aniž by mnozí o to stáli (to zde už bylo v jiné podobě před 89 při nespolupráci) a i když dlužník (půjčky, hypotéky) časem (i na sklonku života) dlužnou částku splatí, když není dluhem jiný průser (autonehoda, okradení), tak obvykle něco začne naplno vlastnit, třeba dům.

  Jenže „dlužit“ Zoneru za jejich program X nic nebudete vlastnit ani za 100 let a v tom vidím jinou podobu lichvy, daleko horší podobu v tom, že si budete upravovat fotografie v zaplaceném licenčním nájmu, uložíte je na pozdější doladění a ejhle, nezaplatíš daně, uhlíři a je zle. Dobrá, zaplatíte, za rok znova, znova a kde je oněch +-2000,- za nákup po 5, 10 letech? Jednoduchá matematika jenom sčítání!!
  I když se může zdát, že když mnozí budou používat starší zakoupené verze, že sou vůči politice Zoneru imunní, nejsou. Není problém straším verzím zavřít databanky Zoneru (nebo jak se to jmenuje, nemám, nevím), do aktualizace dát informaci o konci a program se nespustí, stejně jako Microsoft odrovnal OS XP, že ho nebude podporovat, od té doby do něj nikdo nedělá ani free programy a o tom, že spadl po aktualizaci virové databáze ani nemluvím, co naplat, že si vše zákazník koupil!! Prostě není problém tyto verze ukončit.
  Je zde názor, za 500,- není problém, ale je, stačí sčítací matematika.

  Ano, nájmem začaly antiviry a daří se jim, stejně tak se daří TV Skylink s nuceným placením, dokonce i „servisní“ poplatek se „ujal“, ale oboje má svá ale!

  První „dobrovolné“ placení nájmu je založené na strachu z virů, na strachu, že člověk vlastnící připojení na internet a dokonce ovládání bankovního účtu přes něj může o data na PC nebo peníze na účtu přijít, pro ty, co se tím „živí“ asi lehce získají, tak proč neplatit menší zlo a antivir nikdy vlastnit nebudeme, nikdy!!

  Druhý příklad sice TV nepotřebujeme, ale já osobně znám jenom jednoho člověka, co TV v dávných dobách vyhodil oknem a asi ji nemá doteď (nevím, 15 let sem ho neviděl), nicméně drtivá většina lidí TV má, tak bohužel, i zde nám nic jiného nezbývá.

  Ale foto program, je ho potřeba, když existují jiné značky, které si lze zatím koupit? Já čekal na vrstvy, že si ho potom konečně koupím, protože mám rád program kompletně v našem jazyce, i s nápovědou, ale nájem, nikdy!! A nejhorší je, že nájem nezaručuje, že se program bude vyvíjet, je to jenom přání, což neznamená, že se tak dít nebude, to bych křivdil, něco snad dělat budou, ale tok peněz z nájmu, to už je jiná, i s nohama na stole!

  PS: slušelo by se napsat, že slevy pro stávající vlastníky starších verzí budou jenom dva roky (napsali to)
  PS2: je smutné, že dle vašeho článečku vrstvy ještě nejsou ono ve slučování, jako kdyby do Zoneru nepřišel rok velkého třesku, bohužel.

 5. ZPS od verzie 14 som si kupoval každý rok. Každý rok som zaplatil za najnovšiu verziu programu.. Dnes sa licenčná politika mení. Pre mňa to znamená len toľko, že opäť si každý rok zaplatím za ZPS a nemusím nič inštalovať a ani sa zaujímať kedy vyjde atd. Pokiaľ ten poplatok nebude neúmerne vysoký, budem si predplácať ZPS ročne ďalej. Trochu mám, problém s tým, že program mi zanikne ak prestanem platiť. Ostanú mi k dispozícii len predošlé verzie. Ale pevne verím, že Zoner vymyslí zoštíhlenú verziu programu a po nezaplatení mi ho umožní používať ďalej. Nebude predsa strácať verných zákazníkov!!!

 6. Petre, opravdu si myslis, ze je to pro nekomercniho uzivatele (kterych je podle me u ZPS drtiva vetsina) „krok spravnym smerem“? :-)

  1. Pro Zoner je to krok do pekel – alespoň pro český trh, kde je to, myslím, nejrozšířenější program.
   A domnívám se, že ani 90% záporných reakcí je vůbec nezajímá. ☻

 7. Aleš to popsal naprosto přesně. Soudruzi ze Zoneru se zřejmě inspirovali u Adobe, které s touhle lichvářskou politikou začalo u svých produktů (Adobe Creative Suite CC – Photoshop, In Design, ale třeba i Lightroom). Ano, podstata není v tom ročním poplatku, ale v tom, že v okamžiku, kdy člověk přestane platit – ať už z nejrůznějších důvodů, pak má rázem totálně nepřístupné dokumenty, které udělal v těch nájemních (=lichvářských) programech.
  Na štěstí poslední verze Lightroomu „6“ byla ještě k mání v klasické podobě – i když za nehoráznou cenu – nikoli jako upgrade, ale jako nový produkt (inu, nenažranost bossů). Takže jistě naprostá většina uživatelů tohoto jinak vynikajícího programu si vystačí s poslední „normální“ verzí, obdobné, jak je to popsáno v příspěvcích výše, to bude u Zoneru.
  A skoro se divím, že naše drahá a milovaná EU, která byla schopná řešit zahnutí okurek, balení koblih atd. a která – díky bohu – zasahuje proti roamingovým tarifům u mobilů, nezasáhla pro této lichvářské politice Adobe, nyní i Zoneru. Opakuji – nejde o ten roční poplatek, ten je „snesitelný“ ale o to, že při okamžiku,. kdy vystoupíme z vlaku, máme výsledky naší práce nedostupné. Snad se najdou právníci, kteří se do toho pustí.

 8. @Honza, nerozumím názoru „máme výsledky naší práce nedostupné“. Výsledkem práce v Zoneru, Lightroomu a jiných obdobných programech je přece fotografie buď v elektronické nebo papírové podobě. A pokud vím, tak formáty JPEG nebo TIFF jsou docela univerzální a je úplně jedno, jestli jsem je připravil před 10 lety nebo včera (a tedy doufám, že za 10 let to bude také platit). Takže výsledek mi v každém případě zůstává.
  Co mi nemusí zůstat je postup, jak jsem z nějakého RAW vstupu ten výsledek udělal, ale o to můžu přijí i tehdy, když vývojáři příslušného SW udělají podstatnou změnu do kódu, a to bez ohledu na to, jestli platím jednorázově nebo periodicky.
  Moje poznámka, ale v žádném případě neznamená, že bych obhajoval nový business model prodeje Zoner licencí.

 9. Ano, myslel jsem pochopitelně postup nikoli vyexportovaný výsledek v jpg nebo tiff, ale jde také o kolekce, třídění atd. a to je přece také obrovský kus práce, který by nemožnosti dále používat příslušný sofware nebyl dostupný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *