Nový Nikon Z 8 vs. „starý“ Z 7II. Vyplatí se upgradovat?

Julo Kotus, kolega ze slovenského Nikonblogu, zveřejnil po uvedení Nikonu Z 8 článek s názvem Nájdi 11 rozdielov: Nikon Z 8 verzus Z 9. Já jsem rozdíly mezi těmito dvěma fotoaparáty krátce, i když možná ne tak detailně, popsal v představení Nikonu Z 8 zde na českém Nikonblogu. Ale pak mi blesklo hlavou: Jistě je mnoho fotografů, kteří vlastní Nikon Z 7 II a přemýšlí, jestli ho vyměnit za nový Z 8. Nestálo by tedy za to, podobným způsobem porovnat nový Nikon Z 8 se služebně starším Nikonem Z 7II? A tak jsem to udělal…

Najdi XY rozdílů

V následujícím srovnání budu psát jen o rozdílech, které jsem mezi Nikonem Z 7II a Z8 našel. To, co je shodné, popisovat nebudu (přesněji tedy kde to bude potřeba, shodu zmíním). Najdete-li další odlišnosti, budu rád, když mi dáte vědět v komentářích pod článkem.

Velikost a hmotnost

Suchá řeč čísel hovoří takto:
Nikon Z 7II: 134 × 100,5 × 69,5 mm; 705 g
Nikon Z 8: 144 × 118,5 × 83 mm; 910 g

Nikon Z 7II vs. Nikon Z 8
Nikon Z 7II vs. Nikon Z 8

To, co říkají čísla, se nejlépe projeví, když oba foťáky fyzicky vezmete do ruky. Nikon Z 7II se najednou zdá malý, mezi ním a Z 8 je podobný rozdíl jako mezi Z 7II a DX mirrorlessem Nikon Z 50. Nicméně větší rozměry přispívají k lepší ergonomii držení fotoaparátu, tudíž je nelze brát jako jednoznačné negativum.

K oběma modelům lze připojit vertikální bateriový grip a je zajímavé, že nový Nikon Z 8 je s gripem ještě větší než vlajková loď, Nikon Z 9.

Z vlajkové lodi, Nikonu Z 9 zdědil nový Z 8 LCD monitor se čtyřosým vyklápěním. Někteří fotografové to milují, jiní přísahají na dříve používanou konstrukci s otočným a výklopným kloubem.

Díky hlubšímu tělu je větší horní monochromatický stavový displej.

Nikon Z 8 – čtyřosé vyklápění LCD monitoru
Nikon Z 8 – čtyřosé vyklápění LCD monitoru

Podsvícená tlačítka na těle

Taktéž od Z 9 pochází podsvícená tlačítka na těle fotoaparátu (ne všechna). Třeba na focení noční oblohy se to hodí náramně.

Snímač (a závěrka) 

Zatímco rozlišení snímačů Nikonu Z 7 II a Z 8 – 45 Mpx (8 256 × 5 504 px) – je u obou modelů shodné, liší se jejich konstrukce. Nikon Z 7II má CMOS snímač typu BSI (se „zadním podsvícením“), Nikon Z 8 disponuje „skládaným“ snímačem typu stacked, stejným jako má Z9.

To sebou nese také absenci mechanické závěrky u Z 8, s čímž souvisí i kratší časy až 1/32 000 s (Nikon Z 7II – 1/8 000 s.). Nikon Z 8 je také ve shodě se Z 9 vybavený automatickou vnitřní krytkou snímače, která může (ale nemusí – záleží na nastavení fotoaparátu) chránit snímač před všudypřítomným prachem při výměně objektivu.

Autofokus

S jiným snímačem vlastně souvisí také automatické zaostřování. Nový Nikon Z 8 má podle všeho ještě o fous lepší autofokus než Z 9, takže logicky také vůči Nikonu Z 7II v tomto ohledu vítězí. Počet AF bodů – 493 – a jejich pokrytí v obrazovém poli jsou shodné, ale Z 8 boduje zapojením umělé inteligence, resp. strojového učení při rozpoznávání různých objektů, od lidských nebo zvířecích očí až po dopravní prostředky.

Technická data navíc hovoří o vyšší citlivosti autofokusu Nikonu Z 8 při nízké hladině světla. Porovnání:

Nikon Z 7II: –3 až +19 EV (AF zaostřování pro nízkou hladinu osvětlení: –4 až +19 EV)
Nikon Z 8: –7 až +19 EV (–9 až +19 EV)

Rychlost snímání

Zde Nikon Z 8 poráží „starý“ Z 7II na hlavu. Rychlost sériového snímání je dvojnásobná, vyrovnávací paměť neomezená.

Nikon Z 7II: 10 sn./s (plný formát NEF + JPEG; max 73 NEF /12 bit/, 200 JPEG)
Nikon Z 8: 20 sn./s (plný formát NEF + JPEG; neomezený buffer)

Nikon Z 8 s přídavným gripem
Nikon Z 8 s přídavným gripem

Formát HEIF

Snad nástupce prastarého JPEGu, možná jen výkřik do tmy. Uvidíme. Malou polemiku k formátu HEIF jsem psal na konci představení Nikonu Z 8. Každopádně Z 8 je první fotoaparát Nikonu, který tento 10bitový obrazový formát podporuje.

Vylepšení portrétu

Funkce, které nemá ani „pan nejvyšší“, Nikon Z 9, je nově v Z 8. Nikon ji na svých stránkách popisuje takto:
Ušetřete čas při postprodukci úpravou nastavení už při snímání. Funkce vyvážení vzhledu portrétu umožňuje jemně doladit odstín a jas. Efekt zjemnění pleti zjemňuje vzhled pokožky a zároveň udržuje oči a vlasy ostré.

Video

Nikon Z 7II umožňuje točit video v maximálním rozlišení 4K UHD/60p, se Z 8 se pak posouváte o třídu výš – 8K UHD/60 p. 4K UHD video zvládá Nikon Z 8 při snímkové frekvenci až 120 sn./s. 

Všechny podporované formáty/kodeky (N-RAW 12 bit, Apple ProRes RAW HQ 12 bit, Apple ProRes 422 HQ 10 bit, H.265/HEVC 8 bit/10 bit, H.264/AVC 8 bit) lze ukládat interně čili na paměťové karty (není nutný externí rekordér). Zvuk je nahrávaný ve 24bitové hloubce se vzorkováním 48 kHz.

Konektivita

Nikon Z 8 má dva USB-C porty, přičemž spodní je napájecí, horní pak komunikační s tím, že kromě vysokorychlostního přenosu dat podporuje také funkci USB-LAN. Po připojení adaptéru USB-C > Ethernet, tak nepřijdete ani o možnost kabelového připojení do sítě.

Příznivce natáčení videa potěší HDMI port „dospělé“ velikosti. V balení s fotoaparátem najdete také plastovou pojistku proti vypadávání kabelů.

Na přední stěně Nikonu Z 8 se nachází desetikolíkový systémový konektor pro kabelovou spoušť MC-30A/MC-36A.

Konektory Nikonu Z 8
Konektory Nikonu Z 8

Cena

V době představení nového Nikonu Z 8 (05/2023) byla stanovená doporučení prodejní cena těla 112 990 Kč. Porovnání nám trochu komplikuje aktuální slevová akce Ušetři s Nikonem, v níž můžete Nikon Z 7II až do 24. 7. 2023 pořídit za 72 990 Kč, byť tedy standardní cena je 85 490 Kč. Nový model je tedy asi o 30 % dražší oproti standardní ceně Nikonu Z 7II a 50% rozdíl to pak dělá u ceny v akci. Jasně, tento článek se nezabývá dilematem, zdali koupit ten či onen model, ale jestli upgradovat z Nikonu Z 7II na Z 8. Jenže ceny nových modelů pochopitelně hýbou i s cenami bazarovými, a většina fotografů by se před koupí nového těla ráda zbavila toho staršího – samozřejmě za nějakou rozumnou částku, která se využije na částečné pokrytí nákladů na nový foťák. Ano, existuje i druhá varianta – nechat obě těla. Pokud to takto zamýšlíte, dělejte, že jste tento odstavec nečetli :-)

Nikon Z 8 s objektivem NIKKOR Z 24–70 mm f/2,8 S
Nikon Z 8 s objektivem NIKKOR Z 24–70 mm f/2,8 S

Koupit či nekoupit? Toť otázka… 

Řekl bych, že upgrade z Nikonu Z 7II má velký smysl zejména pro fotografy, kteří využijí špičkový autofokus a rychlost snímání nové Zet osmičky. A samozřejmě také pro tvůrce, kteří natáčí video. Třeba u takových krajinářů nebo obecně autorů, zabývajících se převážně statickou fotografií, bych Nikon Z 8 neviděl jako velkou „konkurenci“ sice služebně a řekněme vývojově staršího, ovšem nepochybně stále skvělého Nikonu Z 7II. Rozlišení snímače je stejné, u Z 7II může – zrovna v případě zmíněných krajinářů – hrát důležitou roli menší velikost a hmotnost těla. Mimochodem, on i ten autofokus Nikonu Z 7II je výborný. To jenom mezi fotografy jsou i tací, jimž není nikdy nic dostatečně dobré. Ale tak je tomu u všeho, nejen ve fotografii :-)

Nicméně stále platí to, co jsem napsal v představení Nikonu Z 8 – tento fotoaparát je bližší akční Zet devítce nežli spíše poklidné Zet sedmičce. Jenom abyste si nemysleli, že snad chci majitele Nikonů Z 7II odrazovat od koupi nového modelu Z 8. Ani náhodou! Pouze jsem se zamyslel u srovnání těchto dvou fotoaparátů, což mi – vzhledem k tomu, že nestojím před dilematem „koupit či nekoupit“ – šlo docela snadno. Vy už se musíte rozhodnout sami… 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *