Volné místo obsazeno. Nikon Z 8 se představuje!

Číslování fullframových mirrorless fotoaparátů Nikonu dodržuje pěknou logiku. Od „nejslabšího“ Nikonu Z 5, po vlajkovou loď Z 9. Jenže mezi sedmičkou a devítkou nějaký čas tak trochu zela díra. Co jiného by ji mělo zaplnit, nežli Nikon Z 8, to dá rozum. Jenže jaký bude? Podobný sedmičce nebo menší příbuzný devítky? Či snad něco mezi tím? Dnes už to víme. Čtěte první informace o Nikonu Z 8.

Nikon Z 8 s objektivem NIKKOR Z 24–70 mm f/2,8 S
Nikon Z 8 s objektivem NIKKOR Z 24–70 mm f/2,8 S

Příbuznější devítce

Už od pohledu je Nikon Z 8 více podobný modelu Z 9 než šestce či sedmičce. A je tomu tak i co do dalších technických parametrů. Nejprve tedy ve zkratce. Co má nový Nikon Z 8 společného s Nikonem Z 9?

 • Rozlišení snímače 45 Mpx
 • Stabilizace snímače až 6 EV
 • Obrazový procesor EXPEED 7
 • Video až 8K/60p (max. 90 minut) nebo 4K/120p
 • Shodný AF (493 bodů, rozpoznání očí, lidí, zvířat, dopravních prostředků; strojové učení)
 • Absence mechanické závěrky (až 1/32 000 s)
 • Sériové snímání až 20 sn./s RAW, 30 sn./s JPEG full, 60 sn./s JPEG DX (19 Mpx), 120 sn./s JPEG 11 Mpx
 • Automatická krytka před snímačem
 • Stejný EVF hledáček
 • Shodný LCD monitor (vč. čtyřosého vyklápění)

 

To je pěkná nálož, co říkáte? Ale sluší se ještě dodat, co je oproti Nikonu Z 9 u Z 8 odlišného, případně úplně nového.

 • Obrazový formát HEIF (10 bit)
 • Dvojitý slot pro paměťové karty – CFexpress/XQD + SD
 • Dva porty USB-C
 • Volitelný vertikální grip

 

A nyní se pojďme na Nikon Z 8 podívat trochu podrobněji. V době vydání tohoto článku jsme ještě neměli podrobné informace o všech funkcích a vlastnostech, takže budu komentovat jen to, co je známé.

Nikon Z 8 | LCD monitor podporuje čtyřosé vyklápění jako u Z 9
Nikon Z 8 | LCD monitor podporuje čtyřosé vyklápění jako u Z 9

Z 9 bez gripu? Ne tak úplně

Z pohledu designu Nikonu Z 8 to skoro vypadá, jako by šlo o Nikon Z 9 bez vertikálního gripu. Lepší zaostření nám ovšem odhalí malé designové rozdíly, a také rozměry neodpovídají pouze „uříznutí gripu“. Nikon Z 8 má totiž kromě menší výšky těla také užší „pas“ – šířka je o XY mm menší. Přesné rozměry Z 8 činí 144 × 118,5 × 83 mm, hmotnost 910 gramů. Tělo je tedy samozřejmě větší než Nikony Z 6 a 7, ale stále je menší než například digitální zrcadlovka Nikon D850. Nikon udává, že je o 30 % menší než Z 9 a o 15 % menší nežli D850.

Nikon Z 8
Nikon Z 8

Pokud máte nakoukanou Zet devítku, všimnete si několika víceméně drobných designových rozdílů. Nikonu Z 8 na přední stěně chybí třetí funkční tlačítko a systémový konektor v levé části (z pohledu fotografa) je pouze jeden. Zadní stěna je oproti tomu v podstatě stejná, i když grip pro pravou ruku je zřetelně subtilnější. Shodné rozmístění ovládacích prvků je i na horní stěně fotoaparátu, pouze s tím rozdílem, že sdružený ovladač vlevo je zapuštěný, a nemá proto prstenec pro funkce typu drive.

Paměťové sloty Nikonu Z 8
Paměťové sloty Nikonu Z 8

Po otevření dvířek paměťových slotů se ukáže, že zde výrobce inspiraci bral u nižších modelů – Nikon Z 8 má možnost dvojice karet CFexpress/XQD + SD. 

Pod gumovými kryty na protější, levé stěně fotoaparátu, sice nenajdete LAN konektor, zato však zde jsou rovnou dva porty USP-C. Spodní je napájecí, horní pak komunikační s tím, že kromě vysokorychlostního přenosu dat podporuje také funkci USB-LAN. Po připojení adaptéru USB-C > Ethernet, tak nepřijdete ani o možnost kabelového připojení do sítě.

Konektory Nikonu Z 8
Konektory Nikonu Z 8

Akumulátor bude stejný, jako u Nikonů Z 6 a Z 7, tedy EN-EL15c, nicméně jisté je, že se pro tento fotoaparát bude prodávat také vertikální grip, který by měl výdrž zhruba zdvojnásobit. Grip nebude jen držákem baterek, nýbrž má i „vertikální“ ovládací prvky čili druhou spoušť, přední a zadní kolečko, tlačítko AF-ON a druhý joystick.

Nikon Z 8 s přídavným gripem
Nikon Z 8 s přídavným gripem

Hi HEIF!

Jako zajímavá se mi zdá podpora 10bitového obrazového formátu (přesněji datového kontejneru) HEIF (High Efficiency Image Format). Je až s podivem, jak ještě žádný nový formát nedokázal vytlačit z jeho pevných pozic historicky až neuvěřitelně starý (31 let) osmibitový JPEG. Dokáže to HEIF, který poskytuje lepší obrazovou kvalitu při minimálně stejném, ale mnohdy i nižším datovém objemu? Uvidíme. Zatím ho nejvíce používá Apple ve svých iPhonech a nějaké vlaštovky se objevily i u konkurenčních mirrorlessů. 

Dobré grafické programy s formátem HEIF pracovat umí, bohužel jej úplně bez problémů (bez dodatečných pluginů či dekodérů) nepodporují webové prohlížeče, což je podle mého názoru největší překážka pro jeho rozšíření. Zatímco fotografii v JPEGu lze ihned publikovat na internetu, HEIF bude asi ještě nějaký čas nutné konvertovat do… JPEG (nebo stále podporovanějšího WebP).

Nikon Z 8 – na pohledu shora se oproti Z 9 nic nemění
Nikon Z 8 – na pohledu shora se oproti Z 9 nic nemění

Video bez kompromisů

Na své by si ale měli přijít zastánci natáčení pohyblivých obrázků se zvukem. Nikon Z 8 by měl natáčet video kromě obligátního 8bitového kodeku H264 také do 10bitového H265, ProRes 422 HQ (s možností SDR, HLG a N-LOG profily) a také do 12bitového N-RAW nebo ProRes RAW. Jak bude video fungovat v rámci různých rozlišení a také zdali bude umožněný zápis například RAWu bez externího rekordéru, to budeme muset ještě upřesnit. Každopádně interní zvuk bude zaznamenávaný ve 24bitové hloubce se vzorkováním 48 kHz.

Utěsnění Nikonu Z 8 proti stékající vodě a prachu
Utěsnění Nikonu Z 8 proti stékající vodě a prachu

Očekávání královského pobočníka

I když tento text píšu „od stolu“ bez toho, aniž bych nový Nikon Z 8 držel v ruce, jsem si téměř jistý, že tento FX mirrorless udělá pěkný vítr mezi bezzrcadlovkami napříč značkami. Nic lepšího než vzít rodinné stříbro z vlajkové lodi Z 9 a dát jej do menšího těla, Nikon totiž udělat nemohl. Teď už jen, aby se výrobní linky rozjely naplno, a možná i s nějakými těmi přesčasy :-)

Doporučené prodejní ceny

Tělo: 112 990 Kč
Set s objektivem NIKKOR Z 24–120 mm f/4: 135 990 Kč

Uvedení na trh

Konec května 2023

Všechna Zetka pohromadě – stav ke dni 10. 5. 2023
Všechna Zetka pohromadě – stav ke dni 10. 5. 2023

Sdílej

2 komentáře

 1. Dobrý deň prajem. Spomínam si na to, keď roky dozadu pán Petr Lindner, vtedy šéfredaktor známeho fotomagazínu, predpovedal bezzrkadlovkám jednoznačnú budúcnosť. Vtedy, v období temer totality zrkadloviek, to bolo na zamyslenie. A dokonca vyhlásil anketu, ako pomenovať tento nový typ fotoaparátov. Odvtedy fototechnika prešla veľkým, dramatickým, ale zákonitým vývojom. Tento kedysi utopický sen sa snažia naplniť všetci výrobcovia, ktorí chcú čosi znamenať. Firma Nikon novým typom Z8 nielen doplnila medzeru vo svojom výrobnom programe, ale aj priniesla na trh nový „foťák“, do ktorého sa asi mnohí zamilujeme na prvý pohľad. Prvé informácie nasvedčujú tomu, že to bude etalón technický, dizajnový, pocitový. To bude radosť fotiť!! Teším sa a iste nielen ja na Váš test novej „zetosmičky“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *