Nové prostředí Zoner Photo Studia 16 opěvované i nenáviděné. Jak si na něj zvykáte?

Asi nejvíce diskutovanou novinkou nejčerstvější verze Zoner Photo Studia s šestnáctkou na konci je nové sjednocené rozhraní s ovládacím panelem při pravé straně. Byť se to na první pohled může zdát jako malichernost, nový vzhled pracovního prostředí je zároveň změnou největší a také inovací pro mnohé uživatele nejméně příjemnou – musí opustit staré návyky a věnovat pozornost novému prostředí – zpočátku samozřejmě na úkor efektivity práce s programem.

Zoner Photo Studio 16
Nový Zoner Photo Studio 16 jsme vám už na Nikonblogu představili zhruba před 14 dny

Ne, že bych dělal rozsáhlé rešerže, nicméně všimnul jsem si, že názory na nově navržené prostředí ZPS 16 jsou plus-minus shodně kladné i záporné. Jsou lidé, kteří tvrdí, že jim s novou verzí právě díky tomu výrazně stoupla produktivita, jiným naopak nový způsob ovládání „nejde přes prsty“. Já osobně mám po cca 14 dnech pouze drobné výhrady k dílčím problémům, jinak se mi nejzásadnější inovace Zoner Photo Studia líbí hodně. Pouze u jedné funkce bych se klidně vrátil k předchozímu provedení…

Na jednu hromadu

Tou funkcí není nic jiného nežli Hromadný filtr – vychytávka, o které jsem již psal na Nikonblogu v tomto článku. Jde o funkci, kterou využívám velmi často už několik verzí ZPS, ale u šestnáctky jsem začal dělat chyby. Proč? Podívejte se na následující ukázku:

Porovnání rozhraní funkce Hromadný filtr u ZPS 15 a ZPS 16
Porovnání rozhraní funkce Hromadný filtr u ZPS 15 a ZPS 16

Myslím, že mnoho dalších slov k ukázce není třeba – levá verze, tedy ZPS 15, je mnohem přehlednější. Zatímco u šestnáctky máte všechny funkce v pravém panelu – kam se pochopitelně i s „rozbaleným“ nastavením nemusí vejít na jednu obrazovku, v předchozích verzích je vpravo pouze přehledný seznam funkcí, jejichž parametry se pak nastavují uprostřed pod náhledy fotografií.

Osobně mám nastavený jakýsi univerzální Hromadný filtr pro publikování fotografií na webu s tím, že některé jeho funkce v jistých situacích vypínám či modifikuji. Pokud ale všechny nevidím na jedné obrazovce, stane se mi, že zapomenu odrolovat dolů, kde je ukryta další, nyní třeba nechtěná funkce – a ta se samozřejmě stejně nechtěně provede…

Mám tedy pro vývojáře Zoner Photo Studia malý námět na zlepšení: Přidejte prosím do paletky Hromadný filtr (možná nejen do ní) v nové verzi tlačítko „Zabalit („srolovat“ či jinak…) vše“ – aby bylo jasně a na první pohled vidět, které funkce Hromadného filtru jsou aktivní a které ne. Samozřejmě, aniž bych musel ručně jednu po druhé srolovat jako nyní. Pak by to mohlo vypadat třeba takto:

Zoner Photo Studio 16


Sdílej

3 komentáře

  1. Mě to tedy nenadchlo … 16tka je asi po pěti letech první verze, na kterou nebudu upgradovat, protože pro mě nepřináší nic přínosného, naopak na některé věci se prostě zvyká těžko. A já momentálně nemám čas tápat, zkoušet a hledat…

  2. Mám sice ZPS15, ale buď dělám něco špatně, nebo prostě nejsem schopen z RAWu udělat fotku bez přepalů, ačkoli stejná fotka vyfocená rovnou do jpg bez přepalů je.

    Jako příklad vezměme .jpg zde https://img.photographyblog.com/reviews/nikon_1_j2/sample_images/nikon_1_j2_14_thumb.jpg
    a .nef zde https://img.photographyblog.com/reviews/nikon_1_j2/sample_images/nikon_1_j2_05.nef

    U jpg fotky např. pod autem přepaly nejsou, při vytvoření fotky z .nef RAWu tam přepaly jsou dosti masivní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *