Když vyletí mrštný ptáček – Pohyblivá momentka u Nikonu 1

Snad se mohu přiznat k tomu, že význam některých funkcí fotoaparátů mi zpočátku uniká. Není to však časté a naštěstí se obvykle posléze dopracuji k pochopení. Právě takovou zkušenost jsem udělal s funkcí Pohyblivá momentka, kterou jsou vybaveny Nikony 1.

Pro čtenáře, kteří se s touto funkcí ještě nesetkali, případně o ní ani neslyšeli, uvádím vysvětlení: Při stisku spouště Nikon 1 zachytí jednu sekundu trvající Full HD video (bez zvuku), které uloží dvaapůlkrát zpomalené. Zároveň ještě pořídí statickou fotografii s poměrem stran videa, tedy 16 : 9.

Nyní si možná jako já před časem říkáte „K čemu je to dobré?“ Odpověď je překvapivě jednoduchá: Jedna jediná osamocená Pohyblivá momentka je v podstatě k ničemu – síla této funkce však spočívá ve spojení několika (třeba i několika desítek) takto pořízených kratičkých videí do jednoho celku.

Horní polohu voliče režimů Nikonu 1 – Pohyblivou momentku – jsem zprvu tak trochu ignoroval. Dnes již vím, že to byla chyba
Horní polohu voliče režimů Nikonu 1 – Pohyblivou momentku – jsem zprvu tak trochu ignoroval. Dnes již vím, že to byla chyba
Nebojte se střihu

Poslední věta předchozího odstavce jasně naznačila, že tady se bude stříhat video… Ne, návod necháme na jindy. Nyní chci, zejména pro ty čtenáře, kterým právě naskočila husí kůže, uvést, že onen střih je snadnější než běžná úprava fotografií a nebudete k tomu ani potřebovat nový hardware či software. Respektive nějaký střihový program potřebovat budete, ale věřte tomu, že poskládat za sebe několik Pohyblivých momentek zvládne stejně dobře jako jakýkoliv placený software také například Nikon Movie Editor, který je jako součást programu ViewNX 2 zcela zdarma.

O programu Nikon Movie Editor ještě na našem webu řeč bude
O programu Nikon Movie Editor ještě na našem webu řeč bude

Já jsem ukázkový filmeček sestříhal během půl hodiny na iPadu – takže znovu opakuji, nemusíte se bát ani náročnosti na „železo“. Dílčí videa jsou malá, mají do 10 MB – a pokud se jich nechystáte do jedné časové osy naskládat stovky, budete možná překvapeni snadností práce.

Ukázkové video je složené z pouhých čtyř Pohyblivých momentek a jak jste si jistě všimli, ty jsou „proložené“ statickými fotografiemi. To je velmi vhodné – výsledek nemusí být nezbytně nutně celý pohyblivý. Ukázka je také hodně krátká. Zapamatujte si – krátké video je dobré. Pro sdílení na internetu je optimální délka řekněme dvě až tři minuty a ruku na srdce – i kdybyste film pouštěli „neonline“, jste přesvědčeni, že se vaši diváci budou chtít nudit u rozsáhlé ságy plné dlouhých a opakujících se záběrů?

Zůstanu-li na závěr ještě u oné „krátkosti“, pak musím jen suše konstatovat, že Pohyblivá momentka dlouhé filmy sama od sebe svou dvou a půl sekundovou délkou eliminuje. Pro delší filmy byste totiž potřebovali až stovky dílčích momentek. Inspirujte se u následující ukázky, kterou na YouTube objevili naši kolegové spravující facebookovou stránku JSEM NIKON

Jak se můžete dočíst v (poněkud zbytečně rychlých) závěrečných titulcích, tento dvouminutový film z prostředí motokrosových závodů byl sestříhán z 58 dílčích momentek.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *