Nikon D800/D800E – jsem velký obraz

První digitální zrcadlovka Nikonu, model D1 z roku 1999, měla rozlišení 2,6 Mpx. Nikon D1X měl o dva roky později již 5,3 Mpx a v roce 2002 přišla na svět legendární 6Mpx „Dé stovka“. Uplynulo deset let a rozlišení je šestkrát větší. Také jste si mysleli, že více než třicet megapixelů bude doménou výhradně středoformátových datových stěn? Realita je jiná – plnoformátová digitální zrcadlovka Nikon D800/D800E disponuje 36,3 megapixely.

Kdo jsou fotografové, jež využijí takováto obrovská data? Krajináři se už nebudou muset vláčet po kopcích se středoformátem, a přesto dokáží zachytit ty nejjemnější detaily. Velké rozlišení ale ocení také módní fotografové, specialisté na produktové snímky, architekturu, zkrátka všichni, kteří ke své práci potřebují maximální kvalitu.

Všichni, kterým nebude stačit ani model D800, pak mohou sáhnout po Nikonu D800E s upraveným low-pass filtrem, což zajišťuje ještě o něco více detailů v obraze.

Na své si ale přijdou i filmaři – Full HD video s hloubkou ostrosti fullframové zrcadlovky a Hi-Fi zvukem je velké lákadlo pro náročné tvůrce.

Úvod

Nikon D800


Klíčové vlastnosti Nikonu D800/800E
FX snímač s rozlišením 36,3 Mpx

CMOS snímač o rozměrech kinofilmového políčka zaznamenává fotografie úctyhodné velikosti 7 360 × 4 912 pixelů.

Unikátní snímač modelu D800E

Nikon D800E má upravený low-pass filtr snímače pro ještě vyšší ostrost obrazu.

Vysoká citlivost ISO

V základní konfiguraci má Nikon D800/800E citlivost ISO 100–6 400, v rozšířeném módu pak ISO 50–25 600.

Rychlá závěrka a sériové snímání

Závěrka má životnost 200 000 cyklů, nejkratší expoziční čas je 1/8 000 s. V módu sériového snímání Nikon D800/800E dokáže pořídit až 5 sn./s (při použití formátů 1,2×/DX. V FX formátu 4 sn./s).

Záznam Full HD videa

Záznam videosekvencí Full HD (1 080p) ve formátech FX a DX.

Nejlepší autofokus ve své třídě

51bodový AF modul Multi-CAM3500FX: individuálně nastavitelný pro činnost 9, 21 nebo 51 zaostřovacích polí.

Nový modul měření expozice, vyvážení bílé, a.j.

RGB snímač 3D Color Matrix III s 91 000 pixely (AE a AF) s detekcí tváří v reálném čase.

100% hledáček a LCD s vysokým rozlišením

Jasný optický hledáček zobrazuje 100 % obrazu a tři volitelné výřezy: 5 : 4, 1,2× a formát DX. LCD monitor s úhlopříčkou 8 cm (3,2″) má rozlišení 921 000 obrazových bodů.

Dva sloty pro paměťové karty

Jeden slot pro rychlé paměťové karty CF (UDMA 7) a jeden slot pro paměťové karty SD–SDXC (UHS-I).

Nikon D800

Podrobná technická data Nikonu D800 a D800E
Doporučená prodejní cena Nikonu D800

67 990 Kč

Doporučená prodejní cena Nikonu D800E

74 990 Kč

Rozdíly mezi D800 a D800E

Jak jsme již uvedli na začátku, z vnějšího pohledu – pomineme-li jiné označení – jsou oba přístroje shodné.

Zásadní rozdíl je v konstrukci snímače, resp. optických prvků, které mu předcházejí. Než světlo dopadne na snímací čip, musí kromě jiného projít také přes tzv. low-pass (antialiasingový) filtr. Ten, velmi zjednodušeně vysvětleno, obraz rozmazává – a můžete si být jisti, že se tomu tak děje de facto u všech digitálních fotoaparátů všech značek. Zdá se vám to nelogické? Proč se provádí umělé rozostření obrazu ještě před tím, než se vůbec dotkne snímače? Za vším stojí čtvercová geometrická matice buněk snímače.

Velmi dobře to znají tiskaři (pracující obvykle se čtvercovým, navíc ještě vzájemně pootáčeným rastrem) nebo třeba televizní kameramani. Když se totiž takováto pravidelná struktura „potká“ s podobně opakujícím se vzorem, dochází k vzájemné interferenci – vzniká nechtěné moaré. Nemusí nutně jít o mřížku, problém představují také třeba opakující se proužky. Moaré ale není jen problémem čistě geometrických vzorů, může vznikat třeba i na vodní hladině a jiných přírodních texturách. Proto je moaré – právě pomocí rozmazání obrazu low-pass filtrem – odstraňováno naprosto standardně.
Snímek je samozřejmě po digitalizaci zase firmwarem doostřen. Nicméně kdybychom antialiasingový filtr upravili, byla by fotografie „fyzicky“ ještě ostřejší. A jsme u Nikonu D800E…

Rozmazat a zase zaostřit

Standardní low-pass filtr se v případě Nikonu D800 skládá ze dvou, resp. ze tří až čtyř vrstev, kdy první vrstva low-pass filtru obraz „rozdvojí“ v horizontálním směru. Následný vlnový (či spíše polarizační) filtr světlo kruhově polarizuje, aby se následně odfiltrovalo infračervené spektrum a poté se ve druhé vrstvě low-pass filtru obraz opět rozdělil na poloviny, tentokrát však vertikální. Místo, aby byl paprsek směřován co možná nejpříměji, je v úrovni snímače rozptýlen – rozmazán.

Low-pass filtr snímače Nikonu D800

Jak jsme již uvedli, tento postup je naprosto normální a existují k tomu dobré důvody. Nicméně vývojáři Nikonu D800E se rozhodli, že funkci low-pass filtru eliminují na nezbytné minimum, aby dosáhli co možná maximální ostrosti snímků. Low-pass filtr jako takový nebyl zcela odstraněn, ale modifikován. Podívejte se na následující schéma:

Low-pass filtr snímače Nikonu D800E

Změna nastává hned na první vrstvě low-pass filtru, který obraz zdvojuje nikoliv v horizontálním, ale ve vertikálním směru. Následný vlnový-polarizační filtr je nahrazen optickým sklem, infračervený filtr za ním zůstává. Druhá vrstva low-pass filtru pak místo toho, aby obraz opět rozdvojila, paprsky rozdělené prvním filtrem naopak zase spojí do jednoho.

Pokud se vám zdá, že stejného účinku by se dosáhlo úplným odstraněním obou vrstev low-pass filtru, přiznáváme vám hodně logiky. Jenže jak už jsme uvedli, vývojáři Nikonu nechtěli efekt low-pass filtru odstranit úplně, ale pouze efektivně eliminovat. Měli byste tedy vědět, že ve hře je takzvaný dvojlom (birefrigence) na jednotlivých vrstvách low-pass filtru, který zajistí ono potřebné minimální rozostření světelných paprsků. To je však menší než v případě neupraveného antialiasingového filtru.

Něco za něco

Úprava low-pass filtru Nikonu D800E má svoje přínosy i negativa. Přínosem je lepší využití rozlišení snímací soustavy, jinak řečeno větší ostrost obrazu. Přestože reálné testy máme v době, kdy vychází tento článek, teprve rozpracované, již nyní můžeme konstatovat, že snímky pořízené Nikonem D800E skutečně vykazují vyšší ostrost než fotografie zachycené modelem D800. Nejde ale o flagrantní rozdíl – odlišnost spatříte většinou až ve 100% zobrazení, což v případě 36Mpx rozlišení znamená poměrně velký extrém.

Negativem je pak vyšší náchylnost ke tvorbě nechtěného moaré. Nikon je samozřejmě na tento problém připraven. Software Capture NX2 – který je s Nikonem D800E standardně dodáván – má implementovány účinné korekce tohoto negativního jevu, vznikajícího interferencí opakujících se vzorů. My v každém případě testujeme i „druhou stránku věci“, takže se na našem novém webu Nikonblog.cz brzy můžete těšit na exaktní srovnání obou modelů „v dobrém i ve zlém“.

Posledním rozdílem je pak vyšší cena modelu D800E. Ta je způsobena hlavně předpokládaným nižším zájmem o „Éčko“ a tedy i nižší efektivitou výroby v menších sériích.

Konstrukce a ovládání

Oba Nikony řady D800 mají zcela shodnou konstrukci. Typově jde o klasickou DSLR středních, spíše větších rozměrů a hmotnosti – to se u stroje s FX, tedy plnoformátovým snímačem, předpokládá.

Nikon D800Nikon D800

Příslušnost k vyšší třídě naznačuje mimo jiné velké množství tlačítek a dalších ovladačů přímého přístupu k funkcím. To potvrzuje také absence kruhového voliče režimů a rozměrný monochromatický stavový displej v pravé části horní stěny.

Nikon D800

Základ těla tvoří kostra z lehké, ale pevné hořčíkové slitiny, všechny spoje jsou utěsněny proti stékající vodě a prachu – to jsou typické znaky vyšší třídy DSLR.

Nikon D800Nikon D800

Jak si můžete všimnout na předcházejících fotografiích, hořčíkovou kostru a utěsnění má také volitelný vertikální grip MB-D12. Ten je zároveň vybaven předním a zadním rollerem, joystickem, tlačítkem aktivace autofokusu a samozřejmě vertikální spouští s možností deaktivace ovládacích prvků na gripu.

Nikon D800

Volitelný vertikální grip také plní funkci přídavného zdroje energie. Můžete jej „nabít“ jak standardním akumulátorem, pohánějícím fotoaparát, tak i osmi tužkovými bateriemi/akumulátory.

Nikon D800Nikon D800
Komunikace

Protože jsou Nikony D800/D800E digitálními zrcadlovkami s největším rozlišením na světě, což s sebou přináší i velké datové toky (viz kapitolu Obrazová kvalita, demosnímky), o velikosti dat Full HD videa ani nemluvě, vybavili je tvůrci nejmodernějším rozhraním USB 3.0 s konektorem Micro-B.

Nikon D800Nikon D800

Kromě tohoto konektoru najdete pod dvířky na levé straně těla HDMI konektor a dva 3,5mm „jacky“ – jeden pro připojení externího mikrofonu, druhý pro sluchátka. Kvalitu kontaktního zvuku videonahrávky tedy můžete posuzovat při nahrávání ve sluchátkách. Systémový konektor pro příslušenství a zásuvku pro kabelové připojení blesků X-konektorem najdete klasicky vlevo na přední stěně pod gumovými krytkami.

Pod plastovými dvířky na pravé straně těla jsou dva paměťové sloty – jeden pro rychlé paměťové karty CF (UDMA 7) a druhý slot pro paměťové karty SD–SDXC (UHS-I). V menu si pak můžete vybrat, jak s nimi v případě vložení obou karet naložíte. K dispozici máte tři možnosti: Buďto se data ukládají nejprve na jednu kartu a po jejím zaplnění se začne používat karta druhá. Nebo jsou fotografie a video ukládány na obě karty současně (záloha dat). Třetí možnost pak představuje ukládání JPEGů na jednu kartu a RAWů na druhé paměťové médium (při fotografování do RAW+JPEG).

Funkce a vlastnosti

Funkčně jsou Nikony D800/D800E vybaveny téměř identicky se „supersportem“ D4. De facto jediný zásadnější rozdíl je v mechanismu závěrky a zrcátka, který je pomalejší a má menší životnost. Připadá vám ale i tak 200 000 garantovaných cyklů málo?

Nikon D800
Modul vratného zrcátka a závěrky Nikonu D800/800E

Naprosto luxusní v této třídě je autofokus – ten je s Nikonem D4 (a několika dalšími DSLR Nikonu) naprosto shodný. Jde tedy o ostřicí systém, jehož srdce tvoří 51bodový modul AF Multi-CAM3500FX a nezbývá, než zopakovat to, co již bylo uvedeno u Nikonu D4:
Z celkového počtu bodů je patnáct prostředních křížových, s citlivostí pro světelnost F5,6 a lepší. Devět středových křížových bodů v matici 3 × 3, plus pět bodů vlevo a vpravo od středového mají citlivost F8 až F5,6 a lepší. A konečně pět bodů vlevo a vpravo od středového, plus po jednom nahoru a dolů mají citlivost F8.

Nikon D800
AF body s citlivostí F5,6
Nikon D800
AF body s citlivostí F5,6 až F8
Nikon D800
AF body s citlivostí F8

Nechcete-li pracovat s plnou nabídkou 51 bodů, můžete je v menu zredukovat na 11 zaostřovacích políček, zde ale možnosti autofokusu nekončí. V režimu kontinuálního autofokusu lze body sdružovat do skupin po devíti nebo 21 bodech, vždy je samozřejmě možné pracovat s „plnou palbou“ – automatickým výběrem ze všech AF bodů. Opět shodně s dalšími DSLR Nikonu můžete počítat s 3D-trackingem –automatickým sledováním pohybujícího se objektu.

Novinkou – stejně jako u D4 – je Face detection čili rozpoznávání obličeje v hledáčku. Opět se nebavíme o Živém náhledu, nýbrž o fotografování přes optický hledáček. Zvolíte-li automatický výběr ostřicích bodů, přístroj v rámci tohoto režimu aktivuje i rozpoznávání tváří. Budete-li mít v záběru lidský obličej(e), fotoaparát zaostří na něj, i když se v bližší vzdálenosti před ním budou nacházet jiné objekty.

Rozpoznávání obličejů má na starosti nový RGB senzor 3D Color Matrix III s 91tisíci pixely, který se kromě toho stará také o měření expozice, vyvážení bílé či nastavení aktivního D-Lightingu. To vše jak pro foto, tak i pro video.

3D RGB senzor
RGB senzor 3D Color Matrix III
Poloprofi s bleskem

Byť jsou jejich vlastnosti ve velké většině na úrovni profesionálních strojů, jsou Nikony D800/800E pozicovány do poloprofesionální třídy. Jedním ze znaků této příslušnosti je také vestavěný výklopný blesk.

Nikon D800

Kromě „funkcí obvyklých“ umožňuje vestavěný blesk Nikonů D800/800E se směrným číslem GN12 pracovat také jako řídící jednotka bezdrátového odpalování až dvou skupin externích blesků. Samozřejmostí je detailní nastavení řízených blesků z menu fotoaparátu.

Opět ve shodě s modelem D4 jsou i Nikony D800/800E vybaveny možností nahrávání Full HD videa. Videosekvence je možné pořizovat se snímkovou frekvencí 30, 25 nebo 24 sn/s. Kromě konektoru pro externí mikrofon máte možnost odposlechu kontaktního zvuku díky konektoru pro sluchátka (viz předchozí kapitolu). Nikony D800/800E používají kodek H.264, videa se ukládají do kontejneru MOV.

Nikon D800
Nikon D800 s nasazeným externím mikrofonem Nikon ME-1

Obrazová kvalita, demosnímky

Třicet šest megapixelů představuje obrovský obraz. Srovnáte-li Nikon D800/800E s vyšším modelem D4, který má ale menší rozlišení (kvůli rychlosti a šumu), zjistíte, že „osmistovky“ mají na kratší straně v podstatě stejný počet pixelů jako Nikon D4 na delší straně snímače. Necháváme otevřenou otázku, zdali při tomto rozlišení je ještě smysluplné hodnotit obraz ve 100% zvětšení, nicméně pro tentokrát se budeme držet zavedených zvyklostí.

Nikon D800
Snímač fotoaparátu Nikon D800

Připravili jsme proto čtyři fotografie, z nichž jsme udělali vždy dva výřezy právě ve velikosti 1 : 1. Posuďte sami výsledky.

Nikon D800E
Fotografie, ze které byly pořízeny následující 100% výřezy
Nikon D800ENikon D800E

Nikon D800E
Fotografie, ze které byly pořízeny následující 100% výřezy
Nikon D800ENikon D800E

Nikon D800E
Fotografie, ze které byly pořízeny následující 100% výřezy
Nikon D800ENikon D800E

Nikon D800E
Fotografie, ze které byly pořízeny následující 100% výřezy
Nikon D800ENikon D800E

Zůstaneme-li ještě u rozlišení Nikonu D800/D800E, pak je třeba si uvědomit, že 36 milionů obrazových bodů klade nároky také na paměťový prostor. Oba modely mají naštěstí dva sloty pro paměťové karty, takže nedostatkem byste trpět neměli. Jen pro informaci ale udáváme, že fotografie pořízené do JPEGu mají průměrnou velikost 20–25 MB, RAWy zhruba dvojnásobek.

A co šum?

Při takto obrovském rozlišení se vcelku logicky nabízí otázka, zdali Nikony D800/D800E nebudou nadměrně šumět. Vezmete-li však do ruky kalkulačku a spočítáte velikost obrazových bodů snímače, dojdete ke zjištění, že pixely 36,3Mpx FX snímače svojí velikostí odpovídají obrazovým bodům 16Mpx DX čipu, který je použit například u Nikonu D7000.

Dalo by se tedy říci, že D800/D800E šumí podobně jako nejlepší zrcadlovky se snímačem DX, ale ani to není úplná pravda. Ve hře je ještě takříkajíc „přebytek“ rozlišení, kdy pro většinu běžných aplikací budete mít k dispozici dvoj- i vícenásobek pixelů, což samo o sobě míru šumu ještě sníží.

Nikon D800E
Z této fotografie jsme pořídili následující výřezy ve 100% zvětšení
Nikon D800 – ISO 400
Nikon D800 – ISO 400
Nikon D800 – ISO 800
Nikon D800 – ISO 800
Nikon D800 – ISO 1 600
Nikon D800 – ISO 1 600
Nikon D800 – ISO 3 200
Nikon D800 – ISO 3 200
Nikon D800 – ISO 6 400
Nikon D800 – ISO 6 400
Nikon D800 – ISO 12 800
Nikon D800 – ISO 12 800
Nikon D800 – ISO 25 600
Nikon D800 – ISO 25 600
 

Zdrojové fotografie testu šumu si stáhněte zde (velikost 80 MB).

S éčkem nebo bez něj?

Porovnání D800 vs D800E očekávejte na našem webu nejpozději do týdne, jak jsme již uvedli, jemnější zachycení detailů modelem D800E máme potvrzené už nyní. Provedeme také test moaré, které se nám zatím při běžném fotografování „vyrobit“ nepovedlo. Posuďte sami – následující demosnímky jsou pořízené právě modelem D800E.

Galerie demosnímků Nikon D800E

(všechny fotografie byly pořízeny s objektivem AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8G ED)

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení
1. část (60 MB)
2. část (49 MB)
3. část (54 MB)

Sdílej

11 komentáře

 1. Škoda, že není k sehnání a jak to tak vypadá, tak nastala krásná premiéra ale bez hlavního aktéra. D800 zmizel ze scény a další dodávky jsou v nedohlednu :-(

 2. O fotoaparát Nikon D800 je po celé Evropě (potažmo na světě) tak enormní zájem, že nejsme schopni uspokojit všechny zájemce najdnou. Prosíme proto o trpělivost. Koncem dubna by měla dorazit další zásilka těchto skvělých strojů do ČR.

 3. Prečo spoločnosť Nikon nepresunie časť výroby do Európy, keďže má takmer každoročné problémy s povodňami. Aj teraz navyšuje ceny z dôvodu minuloročných záplav v Ázii. Je veká pravdepodobnosť, že povodne budú iba pribúdať.

 4. Nad povodněmi bych nepozastavoval. Zarážející je něco jiného a to, že Nikon se diví, jak velký zájem je o D800. A hlavně, že se na to nepřipravil. Čtyři nebo pět let je na trhu D700, od té doby v tomto segmentu není jiné tělo. To, že po nové zrcadlovce v segmentu poloprofi FX bude neskutečný hlad, bylo před jejím uvedením nejen pravděpodobné, ale stoprocentně jisté. Navíc pokud je to tělo s takovými parametry, po kterém si myslím rádi sáhnout i profíci, kteří jinak fotí s D3. Nikon se měl na premiéru řádně připravit. Ale na na druhou stranu je třeba uznat, že Nikon musel s uvedením pospíchat, protože Canon vyrazil se svými novinkami dříve.

 5. Nevím, jak blog funguje – asi zatím moc ne. A tak píšu svůj příspěvek ještě jednou.
  Ač nejsem přiznivcem videa u DSLR, když už tu možnost mám (patřím mezi ty šťastné, na něž se dostalo v první vlně dodávky D 800), tak ho zkouším. Je hezké plné rozlišení a spousta možností por rozlišení a rychlost snímání, ale když chci při videování udělat fotku, tak se videozáznam ukončí. Sice se video soubor uloží, a fotka také, ale k pokračováníá videozáznamu je nutné znovu stisknout tlačítko LV a tlačítko REC. To mně připadá dosti, ale dosti nešikovné. Vždyť i docela levné videokamery umožňují pořídit v průběhu videozáznamu fotografii aniž by se videozáznam přerušil. Takže – buď jsem něco blbě pochopil anebo to „soudruzi v Japonsku“ nezládli. Pokud něco dělám blbě a pořídit fotku v průběhu (nikoli jako tečku za záznamem) videozáznamu a videozáznam pokračuje, tak prosím o radu a „soudruhům v Japonsku“ se omlouvám. Jestli se skutečně fotkou záznam ukončuje a je nutné udělat kroky, o nichž píšu výše, pak doufám, že bude zjednána náprava při nejbližší aktualizaci firmware – nebo nějakým zásahem v servisu. V této podobě považuji video u D800 za absurdní.
  Jinak ovšem – D800 je super – pořídil jsme is ji na fotky a ne na video, ale když už, tak už…
  Honza

 6. Milý Honzo, jednak si stěžujete na něco, co vám Nikon neslíbil a naopak jasně říká, že to tak má být (vámi popsaný jev najdete na str 62 manuálu k této DSLR). Jsem navíc přesvědčen, že „soudruzi v Japonsku“ dělali co mohli. Ono totiž srovnávat 36Mpx obraz s „do 10 Mpx“ rozlišením levných videokamer není úplně košer. Jako fotograf jistě víte, že datový objem narůstá geometrickou řadou a určitě také chápete, jaké nároky to klade na výpočetní výkon fotoaparátu.

 7. Díky za vysvětlení – tedy jsem se nemýlil. Nechci tu rozvíjet zbytečnou diskusi – jen ještě malou poznámku – souhlasím, že objem dat je obrovský, jak píšete… ale přece lze snímat video v menším (úsporném) rozlišení a případnou fotku snímat rovněž v menším formátu a nižším rozlišení – pak už by datový tok nebyl tak obrovský, ale byl by na úrovni tech levných 10 Mpx kamer. Může být situace kdy to prostě postačuje. Při snímání Full Hd bych porstě tuto možnost neměl. A samozřejmě jsem nenapsal, že Nikon něco takového sliboval, a že já sám po videu v DSLR netoužím, ale pokud už tam je, mohlo umět to, co jsem popsal. To je všechno.
  V každém případě držím palce ostatním čekatelům na D800, aby nečekali dlouho, je to foťák, o kterém se nám ještě před kratičkou dobou ani nezdálo a „soudruhům z Japonska“ se povedl (s výhradou, o které jsem psal).
  Honza

 8. Stále je možnost uložit z již natočeného videa snímek přímo ve fotoaparátu, v max. kvalitě FULL HD, tj. 1920×1080 bodů, který rozlišení postačuje např. pro www. Samozřejmě je třeba natáčet takovým časem, který poskytne „mrtvolku“ dostatečně ostrou (což jde pouze v plně manuálním režimu). Jsou jiné věci na D800, které nejsou dotažené a předpokládám, že to aktualizace firmware v dohledné době vyřeší (HDR v JPG, funkce ISO AUTO atd.). Při použití kvalitních objektivů jsou výstupy z D800 excelentní – parodií je, že ještě většímu prodeji D800 brání příliš vysoké rozlišení, které generuje datové soubory nejpříjemných velikostí. Samotné video je dosti kvalitní a po dokoupení doplňkového vybavení můžete nekompriované video zaznamenat přes HDMI kabel na externí záznamové zařízení. Bohužel pro alespoň poloprofesionální práci si bude muset uživatel dokoupit vybavení, jehož cena přesáhne cenu samotného fotoaparátu.

 9. D800 je pro me obrovským zklamáním. Vlastním D700 a D7000 a radu FX objektivu. Moc jsem se tesil na nastupce ktery by nabidl rozumne navyseni Mpix a jeste lepsi a rychlejsi autofocus ci hodnotu sumu pri vyssich iso. Koupit si D800 je pro mě a myslím 50% fotografů naprostý nesmysl. Pochopitelně fotím do RAWu, tedy velikost souboru je šílená a výhoda 3 x většího rozlišení je minimální a velice sporná. Samozřejmě kdo fotí ateliér nebo krajinu zajásá, to bohužel není můj případ. To samé když jsem si osobně porovnal nikon D3s vs. D4 tak pro D4 argumenty chybí… novou generací fotoaparátů pro mě Nikon klesl… D800 a jeho nesmyslne rozliseni (oportunisticky zduvodnovane opakem toho cim se ohrazovali proti Canonu 5D Mk II a D4 kterou vydali asi jen proto aby bylo prostě něco nového, posun oproti D3s téměř nulový)

  uz jen aby nikon zacal delat na kazdy fotak jinou nekompatibilni patici na blesk… a vratim se zase ke Canonu…

 10. Lze s Nikonem D800 na JEDNO stisknutí spouště nafotit sérii RAW snímků s expozičním posunem a s tím, aby zrcadlo nelítalo nahoru dolů, tak jako to jde snadno a normálně u Canonů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *