Nový Nikon D3200 – 24 Mpx pro začátečníky

Jestliže sledujete vývoj digitálních zrcadlovek, pak víte, že první letošní inovace v segmentu DSLR u Nikonu proběhly takříkajíc „shora“ – nejdříve byly na trh uvedeny profesionální zrcadlovky Nikon D4 a dvojice Nikon D800/800E. Pokud jste čekali pokračování ve střední třídě, jste na omylu. Nikon, aby zmátl konkurenci, učinil lstivý obchvat, a přeskupil své síly do opačné třídy – k začátečníkům.

Možná, že záměr Nikonu byl úplně jiný, nicméně to, že model D3200 je na světě, je realita. Jde tedy o následníka doposud nejníže pozicované DSLR – D3100 – a my se nyní podíváme na to, co od něj lze očekávat.

Nikon D3200

Nejmenší (zařazením v portfoliu i doslova rozměry) digitální zrcadlovka Nikonu oplývá v této třídě – a nejen v ní – nezvykle velkým rozlišením. Její DX snímač obsahuje 24 Mpx, což představuje obraz o velikosti 6 016 × 4 000 pixelů. Aby si fotoaparát poradil s takto velkými daty, je vybaven obrazovým procesorem Expeed 3, jenž je shodný s „kompjůtrem“ vlajkové lodi, Nikonu D4. Ostatně také Full HD video potřebuje velký výpočetní výkon a buďte si jisti, že jím je zrcadlovka D3200 vybavena také. Velká data potřebují karty o velkém objemu – D3200 podporuje nejvyšší specifikaci SDXC ve standardu UHS-I.
Protože obrazový procesor má na starosti mimo jiné také inteligentní redukci šumu, mohl si výrobce díky tomu dovolit posílit citlivost ISO až na 12 800.

  

Tělo je hodně podobné starší D3100, ale k malým změnám přece jenom došlo. To se týká hlavně ovladačů na horní a zadní stěně. Například tlačítko videospouště bylo v souladu se současným trendem umístěno poblíž hlavní spouště, celkově bylo ovládání zjednodušeno a zpřehledněno.

Fotoaparát D3200 můžete podobně jako jeho předchůdce pořídit buďto v klasickém „fotografickém“ černém provedení nebo v červené barvě těla (spíše světlejší bordó) kombinované s černými doplňky.

Nikon D3200
Nikon D3200

Ve své třídě Nikon D3200 vyniká také třípalcovým displejem s rozlišením 921 tisíc obrazových bodů, což je důležitý parametr pro používání živého náhledu a pořizování videosekvencí. Optický hledáček má standardní zvětšení 0,8×, obrazové pole pokrývá 95 % plochy záběru. V hledáčku vidíte jedenáct podsvícených autofokusových bodů – v tom se D3200 shoduje se svým předchůdcem.

Závěrka testovaná na 100 000 cyklů má nejkratší čas 1/4 000 s., synchronizační čas blesku je 1/200 s. Rychlost sériového snímání činí 4 snímky za sekundu.

Bez drátů do mobilu

U dvou funkcí nové DSLR Nikon D3200 je třeba se na moment zastavit. Předně je to možnost pořizování videosekvencí ve Full HD kvalitě. To samo o sobě není nic objevného, zaujme však možnost připojení externího mikrofonu. V Nikonu se zkrátka rozhodli, že v rámci možnosti pořizovat kvalitnější zvukovou složku videozáznamu bude nejlepší zabudovat konektor pro externí mikrofon i do těla nejnižší třídy.

Nikon D3200 s externím mikrofonem

Velmi zajímavým se jeví také volitelné příslušenství v podobě bezdrátového adaptéru WU-1a. Pomocí něj bude možné posílat fotografie na smartphony nebo tablety s operačním systémem Android, a z těchto zařízení pak snímky „posílat dál“ – typicky sdílet na internetu apod. Komunikace ale bude fungovat i zpětně, díky adaptéru WU-1a budou moci smartphony nebo tablety fungovat jako bezdrátové dálkové ovládání fotoaparátu D3200 v režimu živého náhledu. Cena adaptéru WU-1a pro tuzemský trh zatím není známá, budeme vás o ní informovat na začátku příštího týdne.

WU-1a

Petr Lindner glosuje nový Nikon D3200 s adaptérem WU-1a:

Nikon pochopil velmi důležitou skutečnost – fotoaparáty je třeba propojit se světem sociálních sítí a internetu obecně, jinak pro výrobce fotoaparátů hrozí reálné nebezpečí, že tuto úlohu převezmou smartphony. Nemá cenu si neustále falešně nalhávat, že chytré telefony fotografují hůře než levné digikompakty (někdy i modely střední třídy), není to totiž pravda.

Dlužno dodat, že Nikon se svojí „ofenzivou“ začal velmi chytře. Koho totiž tato problematika nejvíce zajímá? Nejsou to profesionálové, nejsou to ale ani příležitostní uživatelé fotoaparátů (dříve byl pro tuto skupinu vžitý pojem „Jeden film od Vánoc do Vánoc“). Jsou to „koníčkáři“, kteří pro fotografování žijí. Protože jsou ale velmi často mladí, mnohdy studenti, nemohou si dovolit drahé DSLR, takže rádi sáhnou po modelech nižší třídy. Řešení je tedy nasnadě: do „malé zrcadlovky“ se dá vyšší rozlišení, čímž se aparát opticky posune o úroveň výš, a následně se vybaví možností on-line propojení, v tomto případě s pomocí zmiňovaných smartphonů. 

Zdali byl tímto problém vyřešen, to ukáže až čas. Ostatně celé to bude o něco více zapeklitější než je schopna postihnout tato krátká úvaha. Mně se to však minimálně jako začátek cesty pozdává hodně. Co vy na to?


Doporučená prodejní cena

Nikon D3200 (set s obj. AF-S Nikkor 18–55mm F3,5–5,6): 16 290 Kč

Podrobné technické parametry najdete zde.

Sdílej

34 komentáře

 1. Bylo by tak těžké tuto funkci integrovat do těla fotoaparátu? Nový Canon 1DX to tuším umí a tohle řešení s adaptérem mi přijde stejně praktické jako tenkrát přídavné fotoaparáty k mobilním telefonům.

 2. Jestli myslíte WiFi modul, pak vámi zmiňovaný Canon jej také nemá integrovaný. A i kdyby měl, pak musíte uznat, že je to „trochu“ jiná třída. Nicméně vaše poznámka rozhodně není od věci a já věřím, že se takto vybavených fotoaparátů jednou (a to už brzy) dočkáme :)

 3. Hezký článek který jsem dychtivě očekával ale mohl bych se zeptat na cenu ? někde jsem se dočetl že v základním kitu s 18-55 bude stát kolem 16 000,- je to pravda?

 4. Paradoxní je právě to, že k připojení k sociálním sítím se použije snímač s 24 mil. pixelů:) Zatím jsem se nikde nedočetl, jakou velikost snímků bude 3200 do těch mobilů přenášet – jestli to bude plné rozlišení JPG, tak tam budou tahat jeden snímek hodně dlouho. A jestliže to plné rozlišení nebude, pak je 24 mil. bodů leda pro kočku (pro tento účel). Naštěstí nebude tento modulek drahý, jistě se vejde do 1.500,- Kč, když v zahraničí je jeho udávaná cena cca 60 dolarů (přepočtená cena vychází u Nikonu cca 23 Kč za dolar – alespoň u 3200).

  Konstrukčně je připojení vyřešeno skutečně roztomile – při zasunutém wi-fi modulku musí být otevřená dvířka kontaktů – jejich ulomení není tak otázkou zda, nýbrž kdy.

  Nikde jsem zatím nenašel dosah tohoto modulku – kdyby to byly desítky metrů, mohl by to být dobrý fotoaparát pro milovníky přírody, ale tak tomu jistě nebude. Při trvalém přenosu obrazu do telefonu bude muset docházet k podstatně rychlejšímu vybíjení baterie. Není zatím známo, jako často posílá fotoaparát snímky do mobilu v režimu LV, pokud funguje modil jako dálkové ovládání.

  Fotoaparát se bude jistě prodávat stejně jako 3100, tj. pouze v setech se základním objektivem 18-55. Za tu cenu je jistě dobrý objektiv – ale je tak dobrý, aby dokázal dopravit ostrý obraz na snímač s 24 mil. bodů? Pro odpověď se stačí podívat na oficiální snímky, které Nikon uvolnil – je tam i snímek s objektivem 18-55, jistě na ideálním ohnisku a ideální cloně, vyhovující tomuto objektivu – přesto na snímku krajiny detaily chybí. Pro odpovídající výsledky je třeba sáhnout po pevných sklech – ale to cílová skupina uživatelů D3200 patrně houfně dělat nebude.

  Když spočítáme hustotu bodů na DX snímači a přepočteme na plný formát, tak nám vyjde 58 milionů bodů (přepočet z D7000 na D800 takto vyšel). Máme se začít bát?

  Zvyšující se počet pixelů je jistě marketingově účinný pro neznalé zákazníky a je dobrou zprávou pro výrobce paměťových karet a pevných disků. Dnešní mladí lidé fotografie netisknou, nýbrž ukládají v počítačích – a pro prohlížení na displeji notebooku, netbooku či tabletů takové rozlišení skutečně nepotřebují. A navíc, přenos do počítačů není možný. Takže suma sumárum se v tom nějak nemohu vyznat.

  Když 24 Mpx pro začátečníky tak 58 Mpx pro profesionály :)

 5. 2Jaroslav Kortus: Smartphony mají běžně kolem 8 Mpx a taky se na sociálních sítích používají zcela běžně – tohle není argument – důležitá je ona konektivita. Jak to bude fungovat v praxi, to uvidíme, až dostaneme ostré kousky na test. Jinak přepočet na fullframe mně vyšel na necelých 57 Mpx, ale je putna;) Opět chci nejprve vidět demosnímky, které sám pořídím.

 6. Ano, ale 8 Mpx a 24 Mpx je přece jenom pro přenos rozdíl. Jedna věc je přenos z fotoaparátu do smartphonu a druhá přenos z telefonu na sociální síť. Ale dokud nebude k dispozici podrobný manuál, tak se asi více nedozvíme:)

 7. Ledničky.
  Mimochodem, šlo by udělat, abych při vyplňování webové adresy ke komentáři nemusel pokaždé vkládat i „https://“?

  1. Nemusíte vkládat https://… Buďto napíšete http://www.něco.něco, nebo pokud váš web funguje i bez www, stačí něco.něco. Vám to dělá nějaké problémy? Pokud ano, napište mi pls v jakém prohlížeči a na jakém operačním systému. Díky.

 8. Když vložím jen „www.martinkozak.com“, tak mi při pokusu o odeslání příspěvku napíše „Zadejte prosím adresu URL“. To samé bez „www“. Pomůže až dopsání „http ://“. Google Chrome 18

 9. Zjistím, ale na 99,99 % jsem přesvědčen, že WU-1a nebude se staršími modely kompatibilní.

 10. Je to na 100% – jediným fotoaparátem, který je vybaven novým konektorem pro WU-1a je zatím pouze D3200. Domnívám se, že bude i v nástupci modelu D5100, do vyššího segmentu asi zatím nepronikne, tam si budeme muset připlatit za WT.

 11. Papirove to vypada jako hodne zajimavy fotak, ale ty otevrena dvirka nutna pro pouzivani wifi jsou vazne fail. Kdyby byl ten kontektor pro wifi alespon zakryty nejakou gumou, takhle to vazne asi bude rizikove. A jeste lepsi by bylo, kdyby to melo wifi zabudovane v tele, cemuz jiste nebrani nic jineho nez marketing.

 12. Dobrý den, chtěl bych se zeptat: Mám Nikon D3100, budou dopňky k D3200 kompatibilní s mojí zrcadlovkou resp. starší řadou?? (myslím tím např.: externí mikrofon.
  Děkuji za odpověď

 13. Cože??? „Řešení je tedy nasnadě: do „malé zrcadlovky“ se dá vyšší rozlišení, čímž se aparát opticky posune o úroveň výš“?? Prosím vás, čím se aparát posune výš? Rozlišení 24 mpx u APS-C snímače je totální blbost a výsměch. Zvlášť v kombinaci s průměrným setovým objektivem 18-55mm. Jak tady píšou i ostatní, takové rozlišení se nevyužije, jen fotky zabírají více místa a kartě a v PC.

  Jinak blog je sympatický a rád sem občas zajdu… :-)

 14. Petr Matějka: „Opticky posune o úroveň výš…“ znamená něco v tom smyslu, že to pro mnoho uživatelů bude znamenat výrazné vylepšení. Omlouvám se, příště se budu vyjadřovat více exaktněji :)
  Nicméně dál bych už tak kategorický nebyl. Než vynášet soudy od stolu o využití či nevyužití rozlišení tím či oním objektivem, raději si počkám, až budu mít sestavu v ruce. Pak dám vědět, nebojte. A choďte častěji než občas :)

 15. Myslím, že kamera pro začátečníky s 24 Mpx je úlet a pouze tlak na uživatele kupovat nové karty, disky, počítače..Pochybuji, že někdo bude s D3200 pořizovat velké zvětšeniny a používat drahá skla na tomto těle. Nechápu současnou honbu Nikonu za obrovským rozlišením snímače, to se týká i D800. Pro spoustu amatérských a poloprofesionálních fotografů to přináší více komplikací, než skutečných výhod.. :o(

 16. Ono by možná bylo prospěšnější investovat do lepší konstrukce než do 24 megapixelů. Začátečníci obvykle netisknou víc jak A4, což je i při požadavcích na offset „pouhých“ 8 megapixelů. Zato nevydařená ergonomie je cítit stále. Také určitě není na škodu zmínit, že už na D5100 s 16 megapixely má i Nikkor 18-105 poměrně problém, setový objektiv to neukreslí ani náhodou. Takže na D3200 se problém ještě citelně zhorší. Canon snad konečně dostal rozum, ale zase se megapixelového šílenství chytnul Nikon, bohužel.

 17. Je vidět, že se do vývoje snímačů investuje a je ještě co zlepšit. Stejně tak do grafických procesorů. EXPEED3 je opravdu zásadním krokem vpřed. Jen je škoda, že se to nevyužilo ke zlepšení výsledného produktu fotoaparátu, za který, možná naivně, považuji fotografii. Bohužel se to ale zvrhlo v honbu za MPix.
  Škoda, že snímač této kvality, v tandemu s příslušným grafickým procesorem není osazen osmi až dvanácti MPix. Konečně by se dalo osvobodit od strachu z vyššího ISO, které si např. i za slunného dne vyžádá vyšší zaclonění.

 18. A je to v pr….. velebny pane.
  Dalsie kolo megazavodov sa zacina… ked mi oddide moja D90tka, nic ine ako 30mpix uz nebude.
  Som zvedavy, kto z kupujucich noveho nikona si kupi taky objektiv,ktory je schopny preniest dostatocne kvalitny obraz na 24mpix…

  Vivat sony… vivat nikon

  ps: kanon sa tiez bude musiet prisposobit. Sak ked ostatny pouzivaju 50mpix fotaky, kto by chcel tie ich supacke 18mpixy ???

 19. Já stále naivně doufám, že nástupce D5100, nebo D7000 bude mít nějaké rozumné rozlišení okolo 18 MPx. RAW z 24 MPx snímače je pro můj počítač smrt. Takové rozlišení je mnohdy nevyužitelné i pro profesionálního fotografa, natož pro amatéra.
  Nebojí se Nikon odlivu zákazníků z řad zkušenějších a poloprofesionálních fotografů, kteří vědí, že megapixely nejsou zdaleka všechno?
  Toho, že by Nikon neměl objektivy které to vykreslí bych se nebál, ale z těch levnějších jsou to jen pevná skla a zoomy jsou zas už pekelně drahé :-)

 20. A po tom, co jsem si přečetl dnes ráno si i sám odpovím :-)
  „Nebojí se Nikon odlivu zákazníků z řad zkušenějších a poloprofesionálních fotografů, kteří vědí, že megapixely nejsou zdaleka všechno?“
  Asi ani nemusí, dnes jsem četl, že i nový Canon 650D (mimo Evropu T4i) by měl mít 24 MPx, takže za chvíli nebude kam odejít…

 21. Není nad to si pokecat sám se sebou, to aspoň člověku nikdo neodporuje ;) Ale vážně: tyhle „závody ve zbrojení“ nepochybně nebudou jen výsadou Nikonu – oni se postupně přidají všichni. A někdo musel být první…
  Navíc si myslím, že se kolem toho vytváří zbytečná hysterie. Tedy kolem zrcadlovek. Spíš mě překvapuje, proč se nikdo nepozastavuje nad 16Mpx rozlišením u kompaktů s pidičipem? Víte, jaké rozlišení by měla po přepočtu na fyzický rozměr třeba jen DX snímače zrcadovka? Ani se mně to nechce počítat ;)

 22. Akoze sa nik nepozastavuje nad pidicipem s 16Mpix??? A o com je potom tato debata?
  Je jedno,ci je premegapixlovane na kompakte alebo zrkadle.

  Ad. MC… lacne objektivy? Mam nejake pevne skla,ale pouzivam ich vyhradne na portrety. Na vsetko ostatne mam zoomy. Vsetci vravia,ze zoom sa da nahradit nohami. Podla mna v 80% neda ani pri najlepsej voli.
  A tiez…. sada pevnych skiel nieje lacna… potrebujem aj sirocinu,ta uz teda vobec nieje lacna, 35tka 200e, 50tka dalsich 200e. K tomu nejake teliatko ci uz nikkor 85 alebo napr. tamron 90 macro za 400e… este stale ti to pripada lacne? A to sme este stale nepokryva vsetko, ako napr. doubleset 18-55+55-200.
  Podla mojich skusenosti aspon dve tretiny majitelov lowend zrkadla si kupia maximalne jeden dalsi objektiv, vetsinou ziadny iny.
  Stale je tu ale moznost B: nikon najpriek zachovanej cene za objektiv prekope svoje setaky,tak aby dokazali preniest 24mpix :D To by sa mi pacilo…

 23. BoBo2sk:
  k te moznosti B: Nikon pripravuje novy 16-85 zakladak, ktery by mel mit svetelnost f/4 a urcite pocitaji s tim, ze se mnozstvi MPx navyseje a navysovat jeste bude…
  Nepsal jsem, ze pevna skla jsou levna, ale ze jsou levnejsi z tech, ktere si s rozlisenim poradi… 24-70 a 70-200 si s tim asi taky poradi, a oproti nim jsou pevna skla (35,50,85 Gf/1,8) levna.
  A jeste k tem zavodum v MPx, jestli se potvrdi, ze D600 bude „levna vstupni“ FX zrcadlovka s 24 MPx, tak tam uz se mi to prehnane nezda, naopak mi to prijde tak akorat.

 24. MC… musis uznat,ze na nejakych 25mpix dat napr. canon 18-55 je trosku extrem. Ani nikon so svojimi 18-55 ci 18-105 niesu schopne nachovat 25mpix. 16-85 je sice vyborny zakladak… ALE…. nikon 3100+18-105 je v sucastnosti pod 400e. A 16-85tka samotna stoji od 520e. Nastupca bude za kolko? Minimum 650-700e?

  24mpix na FX nieje v sucastnom kontexte ani podla mna nejako premrstena hodnota.
  Ten co si kupuje FX telo vie preco to robi a vie,ze take telo musi dobre krmit kvalitne prefiltrovanym svetlom.
  Ludia nepochopia,ze tie vymenne objektivy su tu preto,ze by sa mali vymienat a ja som doma tiez velmi tazko vysvetloval,ze sice fotak stal 900e,ale fakt som si vybral tu najlacnejsiu este kus kvalitnu sirocinu a za nu 500e fakt nieje vela.

 25. Představa, že dražší objektivy ukreslí 24 Mpix na DX je opravdu naivní. Většina neukreslí, protože ono sklo má jakousi konečnou hustotu a protože to je fakticky polymer, vytváří uvnitř struktury řetězce a mezi nimi se musí foton „proplést“ ke snímači. Rozlišení ve stylu 20 a více mpix už se velmi blíží hranici, kdy prostě budou buňky na snímači hustější, než průchodné kanály ve skle. A to se nebavíme o objektivech za 5 nebo 10 tisíc…

 26. BoBo2sk ….kde najdu D3100+18-105 za cenu pod 400e? Chci si ji poridit jako svoji 1. zrcadlovku…nekdelsne jeste trochu cena D3100 po uvedeni do prodeje D3200?

 27. pod 400 Euro nikde v oficiální distribuci není, myslím, že ani nebyla a ani nebude…
  D3100 se bude doprodávat a chvíli bude na trhu spolu s D3200, ale budou to asi jen desítky kusů, protože spoustu obchodů ji již teď nemá kvůli výpadku v továrnách Nikon.

 28. Hodně nechápu tu zaváděcí cenu, za jakou se má D3200 prodávat. A ještě více nebudu chápat ty, kteří si tento, dle mě Nikoní krok vedle, koupí. Proč? Protože za zhruba stejné peníze je rozhodně prozatím lepší volbou D5100. Než tedy D3200 spadne s cenou na úroveň dnešní D3100.
  V porovnání D3200 vers. D5100, má totiž tato novinka chybějící nebo horší následující věci/funkce:

  – obrazová kvalita – D3200 má zřetelně vyšší šum (již od citlivosti ISO 800), DR je zatím otázkou, ale vzhledem k 12-bit RAW (D5100 má 14-bit RAW) i díky menším buňkám snímače tipuji, že bude také nižší – viz např. https://www.imaging-resource.com/PRODS/nikon-d3200/nikon-d3200A7.HTM
  – nemá výklopný a otočný displej
  – krokování nastavení ISO jen po 1 EV
  – chybí bracketing expozice i bracketing vyvážení bílé !
  – v hledáčku se trvale nezobrazuje nastavení konkrétní hodnoty ISO (zobrazí se pouze AUTO ISO, takže jaká je pak konkrétní citlivost vidět nejde!) nebo-li ISO jde zobrazit pouze po namáčknutí funkčního tlačítka (předtím nutné pro ISO nastavit)
  – chybí možnost nastavení úrovně redukce šumu v JPG
  – nemá režim HDR
  – nemá režim vícenásobné expozice
  – nemá intervalové snímání
  – u funkce Active D-Lighting chybí nastavení úrovní, jde pouze zap./vyp.
  – nemá rychlé menu – výběr vlastních položek
  – chybí možnost přehození indikace expozice (+/-) a otočného voliče
  – nemá možnost předsklopení zrcátka
  – různé efekty a úpravy fotografií (např. selektivní barva) se dají aplikovat pouze na již vyfocené snímky a nikoliv již při jejich pořizování nebo při natáčení videa
  – menší buffer (4 sec po 20 snímcích v JPG vers. 4 sec po 50 snímcích v JPG u D5100)
  – menší výdrž akumulátoru (540 snímků versus 660 sn.)

  A výhody D3200?
  – Využije cílová skupina 24 Mpx? Budou na to nasazovat lepší skla? Budou výstup tisknout na větší než A4? Tipuji, že ani jedno rozhodně ne.
  – Budou k tomu dotyční kupovat externí WiFi adaptér? Za 1700,-Kč? Aby si pak mohli 24 Mpx snímek nahrát přes mobil na Facebook a nebo se přes mobil „dálkově“ vyfotit? Tipuji, že také ne.

 29. Dobrý den.
  Hezký článek. Dobrý foťák pro toho, kdo něco takového hledá. Víc novinek, než velký čip a to co s ním souvisí a bezdrátový adaptér už asi nemá. Přikláním se k těm, kterým vadí externí bezdrátový modul – přece by nebyl problém zabudovat bluetooth do těla. Velký čip? – souhlasím s ostatními – pro běžné focení si vystačím s 5, max 8 MPx – raději bych uvítal čip s větší dynamikou. Třeba jako dělá Fuji. Jsem rád, že Japonci už pochopili, že Češi nemluví anglicky. Možná by si mohli povšimnout, že také mají větší dlaně než Japonci. A jak se vám, přátelé, mačká spoušť na Nikonech? – mě osobně tedy více vyhovují spouště na Canonech a Pentaxech, vlastně i na Sony – jsou trochu více zpředu. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *