Nikon Coolpix AW120 – zrozen pro dobrodružství. Test s demosnímky a videem

Třetí model outdoorové řady Coolpixů s označením AW (All Weather – do každého počasí) byl uveden na trh po roce od předchozího typu AW110. V čem se od sebe liší a co mají společné? To si v článku povíme, nicméně této řadě kompaktů jsme se na Nikonblogu věnovali zatím jen zevrubně a to je škoda. Pojďme to nyní napravit – Nikon Coolpix AW120 stojí za bližší pozornost – zvláště, pokud potřebujete fotoaparát, se kterým není třeba zacházet jako v rukavičkách.

Nikon Coolpix AW120


Klíčové vlastnosti Nikonu Coolpix AW120
Nový zoom s širším začátkem

Pětinásobný stabilizovaný objektiv o rozsahu 24–120 mm F2,8–4,9 je nyní také na širokém konci světelnější. Optika je doplněna novým dvojnásobným digitálním prodloužením Digital Fine Zoom s překvapivou kvalitou výstupu.

Pětiosá hybridní stabilizace obrazu

Možnost kombinovat optickou stabilizaci VR s elektronickým uklidněním obrazu, což přináší překvapivě výborné výsledky zejména při natáčení videa nebo třeba fotografování makrosnímků.

16 Mpx CMOS snímač

Snímač o rozlišení šestnáct megapixelů (4 608 × 3 456 obrazových bodů) má úhlopříčku 1/2,3″.

Video Full HD 1 080p

Full HD video (1 080/30p) se stereofonním zvukem umožňuje nyní – podobně jako u videokamer – používat pauzu při natáčení.

Odolné provedení ve čtyřech barvách

Nikon Coolpix AW120 odolá pádu z výšky až dva metry, je vodotěsný do hloubky 18 metrů a snese mráz až –10 ˚C. Pořídit si jej můžete s maskovacím, oranžovým, modrým nebo černým provedením předního krytu.

Třipalcový (7,5 cm) OLED displej

Displej má rozlišení 921 tisíc obrazových bodů, je vybaven velmi účinnými antireflexními vrstvami a pětinásobnou regulací jasu.

Vestavěný modul GPS a Wi-Fi

Zatímco GPS vám nedá zabloudit po celém světě – mapu máte s sebou ve fotoaparátu (a to není zdaleka všechno), Wi-Fi zajišťuje propojení se zařízeními s Androidem™ nebo iOS.


Podrobné technické parametry najdete zde
Doporučená prodejní cena: 8 990 Kč

Slušivý i v silikonu

Nikon Coolpix AW120 je o něco větší kompakt nežli většina současných stylových miniatur (mimo profikompakty řady P7XXX), stále ale představuje víceméně „placaté“ tělo, ze kterého nic nevyčnívá – v případě AW120 ani po zapnutí – objektiv je zcela zapouzdřený uvnitř těla. Exaktní rozměry jsou 110 × 66 × 26 mm (bez výstupků), hmotnost činí 213 gramů včetně baterie a karty. Stále jde tedy o aparát, který lze nosit v kapse. Díky odolnému provedení těla na něj nemusíte mít ani pouzdro, prostě AW120 hodíte do horní kapsy batohu a vyrazíte do terénu. Mně osobně ale trochu vadí jedna věc – absence jakékoliv krytky objektivu. Ano, ploché krycí sklíčko je vyrobeno z odolného skla a nemělo by se jen tak poškrábat, nicméně kdo má pořád leštit ty daktyloskopické stopy z objektivu? Dlužno však dodat, že tento problém mají snad všechny takto koncipované fotoaparáty bez rozdílu značky…

Nikon Coolpix AW120
Nikon Coolpix AW120 si můžete vybrat ze čtyř barevných provedení přední stěny

Coolpix AW120 je kromě vodotěsnosti do 18 metrů odolný vůči pádu z výšky dva metry. Měli byste ale vědět, že jde o výdrž podle testovací metodiky pro pád na 5 cm silnou překližkovou desku. Upadne-li vám tento fotoaparát displejem na „šutr“ třeba jen z metru, pravděpodobně to zobrazovač nepřežije. Chcete-li však zejména mechanickou odolnost ještě více zvýšit, lze k AW120 zakoupit silikonový obal CF-CP001, dodávaný v setu s ochrannou fólií na displej.

Nikon Coolpix AW120
Silikonový obal CF-CP001 bude k mání volitelně ve stejném barevném provedení jako Coolpix AW120, pouze maskovací provedení je nahrazeno khaki barvou. Doporučená prodejní cena 690 Kč

Když už jsme u příslušenství, pak novinkou u Nikonu AW120 je také hrudní pás AN-SCM, který ve spolupráci se standardně dodávaným popruhem na fotoaparát fixuje přístroj na těle fotografa – či spíše kameramana – osobně vidím nejlepší využití tohoto doplňku pro natáčení akčních videí při sportování a podobně.

Nikon Coolpix AW120
Hrudní popruh AN-SCM v akci
Před upotřebením protřepat

Zůstaňme ještě chvíli u konstrukce a hlavně ovládacích prvků. Ty jsou při pohledu na zadní stranu sice na kompakt takříkajíc obvyklé, na outdoorový fotoaparát, u kterého lze předpokládat „zvýšený výskyt“ ovládání v rukavicích, jsou ale „čudlíky“ poměrně malé. Nevadí, částečně tento problém řeší takzvané akční ovládání, kdy po stisknutí bočního tlačítka lze přepínat provozní režimy či prohlížet snímky pouhým zatřesením přístrojem v kombinaci se dvěma tlačítky. Já bych k tomu ještě přidal ovládání korekce expozice a bylo by to pro tento expoziční automat dokonalé.

Nikon Coolpix AW120

Hlavně neztratit hlavu

Jakožto správný outdoorový zápisník je Nikon Coolpix AW120 vybaven přijímačem GPS a dalšími vychytávkami s tím souvisejícími. Na začátek se sluší doplnit, že kromě amerického satelitního systému GPS podporuje AW120 také kombinovaný příjem s ruskými satelity navigačního systému Glonass, což umožňuje přesnější a rychlejší lokalizaci. Z praxe musím jen potvrdit, že „dží pí eska“ Coolpixu AW120 pracuje skutečně velmi přesně například i v zalesněném terénu, kde není ideální přímý výhled na oblohu (a foťák je v horní kapse batohu) a také rychle nalézá prvotní polohu. Co je také neméně důležité – nemá velkou spotřebu energie – na rozdíl od starších modelů se není třeba s využíváním GPS příliš omezovat.

Přítomnost GPS přijímače ve fotoaparátu automaticky znamená možnost zápisu zeměpisných souřadnic do EXIFu snímků, tím však u AW120 nekončíme. Outdoorový kompakt Nikonu také umožňuje zapisovat tracklog – trasu, kterou jste šli nebo jeli, letěli, pluli… Zápis bodů lze nastavit volitelně po 5, 10, 15, 30 nebo 60 sekundách, trasu si můžete prohlédnout na displeji, po stažení do počítače s ní pak pracovat dále – viz např. náš článek.

Nikon Coolpix AW120
Zobrazení prošlé trasy na displeji

Z výše uvedeného logicky vyplývá, že je Nikon Coolpix AW120 vybaven také mapou světa. Bohužel neznám přesně měřítko, mapa je cca na úrovni ulic menšího města. Obsahuje 220 milionů bodů zájmu (POI), v Česku jsou to například nádraží, významné architektonické památky, školy, hotely, ale také lékaři či restaurace. Do mapy lze také uložit třicet vlastních bodů, bohužel je nelze pojmenovat, jde pouze o hvězdičkou označené lokality, mezi kterými se lze přepínat šipkami osmisměrného zadního voliče. Ano, čtete dobře, právě kvůli mapě nemá Coolpix AW120 běžný čtyřsměrný křížový volič, ale zdokonalený ovládací prvek, pomocí kterého se lze pohybovat i úhlopříčně. Ale to není vše – při zobrazení mapy funguje také poměrně komfortně akční ovládání pomocí naklánění a třesení fotoaparátem.

Nikon Coolpix AW120
Sídlo Nikonu v ČR identifikujete ihned podle golfového klubu na Zbraslavi
Nahoru i dolů podle přístrojů

Ještě pořád jsme ale s funkcemi pro cestovatele u Nikonu Coolpix AW120 neskončili. Tento fotoaparát je vybaven také elektronickým kompasem a barometrickým výškoměrem/hloubkoměrem. Barometrický výškoměr je přesnější nežli data získaná ze satelitů GPS/Glonass a navíc pracuje i bez výhledu na oblohu, samozřejmě i pod vodou. Má ale malou nevýhodu, je třeba jej kalibrovat. Na místě se známou nadmořskou výškou jej tedy zkorigujete a pak už by vše (na nějaký čas) mělo být v pořádku. (Omlouvám se za zjednodušení, ale tato problematika by vydala na celý samostatný článek.)
Mimochodem, tak, jak je možné nechat logovat trasu podle GPS, lze zaznamenávat i protokoly výšky/hloubky.

Nikon Coolpix AW120
Kromě malé indikace kompasu u spodního okraje displeje při komponování snímků lze také zobrazit „plnohodnotný“ kompas včetně nadmořské výšky, tlaku vzduchu, směru pohybu a geografické polohy (ta na ukázce není zobrazena – fotilo se v místnosti, kde GPS nepracuje)
Obejde se bez drátů

Kromě GPS a ostatních příbuzných technologií popsaných výše disponuje Nikon Coolpix AW120 – na rozdíl od svého předchůdce AW110 nově – také možností bezdrátového připojení Wi-Fi. Protože jsem o něm ale psal poměrně podrobně hned v minulém článku na Nikonblogu, dovolím si vás na něj odkázat. Pokud jste jej nečetli, je zde.

Wi-Fi ve fotoaparátu

Táto, koukej na ty panorámata!

Nikon Coolpix AW120 je expozičním automatem, vybaveným obvyklými základními možnostmi nastavení, jako je korekce expozice, ISO, vyvážení bílé apod. K tomu pak máte nabídku mnoha scénických režimů – díky podvodní úpravě těla také samozřejmě „potápěčským“ režimem, který mimochodem právě přepíná výškoměr na hloubkoměr a před použitím vás vyzývá k vynulování hloubky před ponořením.

Já obvykle scénické režimy nepoužívám, při procházce lesem mě však napadlo vyzkoušet Jednoduché panoráma. To má dva módy: Normální, kdy fotoaparát zabere 180 stupňů, a režim Široký, ve kterém opíšete celý kruh. Sto osmdesát stupňů naprosto dostačuje, takže pojďme na to. Prostě zmáčknete spoušť a pomalu se otáčíte – fotoaparát sám složí panoramatický snímek. Ještě doporučuji přístroj otočit na výšku, protože dostanete fotografii o větším rozlišení (na šířku 4 800 × 920 px, na výšku 4 800 × 1 536 px | u 360stupňového panorámatu číslovku 4 800 zdvojnásobte).

Nikon Coolpix AW120 – panorama

Výsledek? Překvapivě výborný! Jakože se zrcadlovkou v ruce bych zcela jistě „cvakal“ dílčí snímky s tím, že je pak složím v počítači (viz článek), zde bylo panoráma hotové za dvacet sekund, včetně uložení na paměťovou kartu. Doma jsem pak na něj asi půl hodiny „brejlil“ na velkém monitoru, abych našel jednu přehlédnutelnou chybu. Najdete ji také? Nebo jich najdete více? Fotografii v plném rozlišení můžete stahovat zde.

Na následujícím snímku publikuji makro náušnice z dílničky naší malé dcery, nečiním to však kvůli ukázce makrosnímání, které nově umožňuje přiblížení až na 1 cm ke snímanému objektu (což po pravdě není nic praktického, jelikož funguje jen na nejširší ohnisko a ještě si stíníte foťákem), nýbrž jako prezentaci funkce pětiosého hybridního opticko-elektronického stabilizátoru.

Nikon Coolpix AW120 – makro

Tato fotografie je pořízená na ohnisko 78 mm (eq. 35mm filmu) časem 0,4 sekundy – z ruky! Udělal jsem jich asi deset a můžete mi věřit, všechny byly ostré. Hybridní stabilizace skutečně funguje a funguje výborně. Ostatně vyzkoušel jsem ji i při videu a také tak má významné opodstatnění – viz o něco dále v tomto článku.

Šumí jako kompakt

Nikon Coolpix AW120 má jednu nevýhodu, malý snímač. Tedy malý, respektive „normální“ i mezi kompakty – snímač o velikosti 1/2,3″. Už tímto parametrem je daná obrazová kvalita a zejména pak její jedna část, šum. Pojďme k věci, Coolpix AW120 šumí jako „běžný kompakt“, tedy více než vyšší modely typu P3XX nebo P7XXX, naopak ale méně nežli rok či dva staré srovnatelné kompakty. Protože na míře šumu se nepodílí jen samotný snímač, nýbrž také obrazový procesor, jehož výkon a kvalita v čase samozřejmě rostou.

V praxi je šum do ISO 800 akceptovatelný, vyšší citlivosti už si raději žádají zmenšení fotografií. Což ale u 16Mpx rozlišení nebude zase takový problém – dat je zde přebytek. Pojďme ale od slov k ukázkám, následují obvyklé 100% výřezy modelové scény. Tentokrát vždy jen jeden výřez, protože tento fotoaparát nemá ani RAW, ani možnost pracovat s redukcí šumu (vše je automatické).

Nikon Coolpix AW120 – šum
Zdrojový snímek s vyznačeným výřezem
Nikon Coolpix AW120 – šum
ISO 125
Nikon Coolpix AW120 – šum
ISO 200
Nikon Coolpix AW120 – šum
ISO 400
Nikon Coolpix AW120 – šum
ISO 800
Nikon Coolpix AW120 – šum
ISO 1 600
Nikon Coolpix AW120 – šum
ISO 3 200
Nikon Coolpix AW120 – šum
ISO 6 400
Výborné video

Video umí tento stroj v kvalitě 1 080/25p nebo 30p, spokojíte-li se s prokládaným záznamem, můžete natáčet i 1 080/60i. Zvuk je stereofonní, externí mikrofon připojit nelze. Vestavěné mikrofony mě však překvapily pod vodou, kde zaznamenávají zvuk se stejnou samozřejmostí jako „na suchu“. Mimochodem, ty podvodní ruchy v ukázkovém videu nejsou způsobené fotoaparátem, ale čerpadly, pohánějícími atrakce v akvaparku.

Při natáčení videa můžete vložit pauzu, takže pokud si nejste jisti ve střižně a umíte zajistit, aby vám jednotlivé záběry navazovaly, můžete natočit celý „film“ do jednoho souboru. U natáčení videa lze také používat zoom přístroje.

O něco výše jsem ale sliboval ještě informaci o hybridní stabilizaci ve videu. Takže takto: Běžně se stabilizaci ve videu spíše bráním – obraz při prudším švenkování „plave“, vlní se jako na moři, stabilizace zkrátka nadělá víc škody nežli užitku. Onen „hybrid“ je však zcela něco jiného. Rozvlnit se vám jej podaří jen velmi těžko, naopak pěkně „drží obraz“ a dělá to, co dělat má – stabilizuje chvění. Ostatně celé následující ukázkové video bylo natočeno s touto stabilizací. Měli byste ale vědět, že to má jeden malý háček – hybridní stabilizace mírně zúží obrazový úhel optiky – udělá výřez. Z nejširší čtyřiadvacítky tak rázem máte ohnisko kolem 30 mm. Jestli vám za to stabilnější obraz stojí, to se musíte rozhodnout sami. Použít lze i konvenční VR stabilizaci bez elektronické pomoci, která ohnisko nemění.

Jen ještě poznámku: Stejné dvě volby má stabilizace v režimu pořizování statických snímků, zde však k výřezu u hybridní varianty nedochází…

Ukázka „podvodně-nadvodního“ videa 1 080/30p
Celkové hodnocení

Nikon Coolpix AW120 bych jednou větou zhodnotil asi takto: Stále ještě dostatečně kapesní kompaktní fotoaparát, který vydrží drsné zacházení včetně plnohodnotné práce pod vodní hladinou, a to vše činí velmi jednoduše a rychle. O tom jsem totiž ještě nepsal – mile mě překvapila svižnost tohoto přístroje – náběh po zapnutí je téměř okamžitý, autofokus se také zrovna neloudá – i když se vám naskytne scéna, při které musíte foťák tasit jako kovboj kolty, je velká pravděpodobnost, že si odnesete dobrou fotografii.

Obrazová kvalita obecně samozřejmě nesnese srovnání se zrcadlovkami nebo Nikony 1, nicméně barevnost je korektní, dynamika v mezích možností snímače, šum jste měli možnost porovnat o něco výše. Jako outdoorový zápisník si Nikon Coolpix AW120 vede dobře. Funkčně je pro toto nasazení vybavený perfektně, odolnost a technologie jako GPS nebo Wi-Fi jej posouvají do vyšších pozic mezi kompaktními fotoaparáty.

Galerie demosnímků Nikon Coolpix AW120

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení zde (102 MB)


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *