Nikon 1 v otázkách a odpovědích

O standardu Nikon 1 se během půlročního působní na trhu popsalo bezpočet stran. Možná jste to právě vy, kdo jste se o této novince dozvěděli až nyní a shánění jednotlivých informací na různých webových stránkách by vám zabralo spoustu času. Udělejte si tedy rámcově jasno – zde je koncept Nikon 1 a podstatná fakta, která byste o něm měli vědět.

Patří koncept Nikon 1 mezi zrcadlovky?

Ne, nepatří dokonce ani do rodiny tradičních kompaktů. Nikon svůj nový systém nazývá Advanced Camera with Interchangeable (A-CIL), je tedy zřejmé, že se jedná o vyspělé fotoaparáty s výměnnými objektivy. Výrobce jim svěřil zcela nový bajonet.

Nikon 1 V1
Nikon 1 V1
Kolik modelů systému Nikon 1 je nyní na trhu?

Prozatím byly uvedeny dva přístroje, levnější a menší Nikon 1 J1 a dražší a větší Nikon 1 V1. Oba mají nově vyvinutý snímač typu CMOS, formátu CX o velikosti 13,2 × 8,8 mm (1”), s deseti miliony pixelů.

Snímač CX
Snímač CX
Který z nových modelů si tedy mám vybrat?

Hlavní odlišnosti jsou zřetelné již z konstrukčního hlediska. „Vlajkový“ model V1 má k dispozici nejen 3“ displej s rozlišením 921 000 obrazových bodů, ale také integrovaný elektronický hledáček s 1 440 000 pixely. Nenajdete u něj interní blesk, zato systémové sáňky, pro které je v prodeji externí záblesková jednotka a další příslušenství.

Nikon 1 V1
Nikon 1 V1

Nikon 1 J1 je tak trochu opak: nemá sice EVF hledáček, zato mu neschází zabudovaný blesk. Jeho 3“ LCD panel nese rozlišení 460 000 pixelů.

Nikon 1 J1
Nikon 1 J1

„Vé jednička“ je určena spíše do poučených rukou, vyrábí se v černém a bílém provedení. Naopak masový zájem by měla uspokojit verze J1, která je k dostání v bílé, růžové, červené, stříbrné a černé barvě.

Jaké objektivy jsou s Nikony 1 kompatibilní?

Fotoaparáty mají nový bajonet Nikon 1, a v současné době (tedy na jaře 2012), si můžete koupit čtyři systémové objektivy. Jsou to základní zoom 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 (27–81 mm eq. kinofilmu), telezoom 1 Nikkor 30–110 mm F3,8–5,6 (81–297 mm eq. kinofilmu), pevný objektiv typu pancake 1 Nikkor 10 mm F2,8 (27 mm eq. kinofilm) a sklo optimalizované pro záznam videosekvencí 1 Nikkor 10–100 mm 4,5–5,6 PD-ZOOM (27–270 mm eq. kinofilmu).

Objektivy standardu Nikon 1
Objektivy standardu Nikon 1

To však není úplný výčet kompatibilních objektivů. Přejete-li si pracovat se stávajícími zrcadlovkovými skly Nikkor, pak si za tímto účelem můžete pořídit redukci Nikon FT1 – v tomto případě ale počítejte s crop faktorem 2,7×.

FX objektiv nasazený na Nikonu 1 V 1 přes redukci FT1
FX objektiv nasazený na Nikonu 1 V 1 přes redukci FT1
Dají se s Nikony 1 fotit i akčnější scény, nebo jsou pomalé jako kompakty?

Naopak, jsou to velice rychlé stroje, a to nejen v oblasti zaostřování či odezvy spouště. Jejich parketou je i sériové snímání – jestliže v tomto módu pořizujete snímky s aktivním zaostřováním, pak očekávejte rychlost až 10 sn./s, při vypnutém autofokusu je to až 60 sn./s v plném 10Mpx rozlišení.

Umí Nikony 1 zaznamenávat video?

Ano, obě verze natáčejí Full HD video (1 920 × 1 080 px) při snímací frekvenci 30 sn./s. Při pořizování videosekvencí můžete zvolit mezi záznamem HD videa a zpomaleným záznamem.

Na Nikon 1 V1 lze také nasadit externí mikrofon ME-1
Na Nikon 1 V1 lze také nasadit externí mikrofon ME-1
Jak jsou modely standardu Nikon 1 velké, je třeba si dokoupit fotobrašnu?

Oba fotoaparáty jsou velikosti většího kompaktu a záleží na tom, jaké objektivy s nimi budete používat. Nikon 1 J1 je menší, a v kombinaci s 10mm pancake objektivem se vejde do běžné kabelky. V ostatních případech je nepochybně lepší volbou malá fotobrašna.

Detailní informace najdete na mikrostránce Nikon 1


Sdílej

3 komentáře

  1. Ač vlastním zrcadlovky vyšší třídy (D300) a bohatou sadu skel, je Nikon 1 J1 velice příjemným kapesním drobečkem pro každodenní nošení. Kvalita snímků výborná, poradí si s většinou situací na jedničku.

    Jediná závažná výtka: Proč v roce 2012 a u nového systému není možnost prohlížení histogramu po jednotlivých barevných kanálech. Před pěti lety bych se nedivil ale dnes už tuhle funkci má kdejaký low-end.

  2. Jaká jsou hlavní rozdíly mezi mechanickou a elektronickou závěrkou , což je jeden z podstatných rozdílů mezi Nikon Jx a Nikon Vx ?
    Vyčetl jsem akorát rozdíl v synchronizačních časech blesku, jinak mi není jasné, proč bych měl mechanickou uzávěrku vůběc používat.
    Má mechanická uzávěrka nějaké další – podstatné zvýhodnění ?

  3. Elektronická závěrka trpí při snímání pohybujících se objektů tzv. rolling shutter efektem, který je známý především u videa (kde je také elektronická závěrka). Tím vznikají deformované tvary, kterých se nijak nezbavíte. Nic dalšího k tomu nevím :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *