Nikon 1 J2 – dvojka lepší jedničky

Fotoaparát Nikon 1 J2 byl sice oficiálně představen v srpnu – a v tento čas jsme vás o jeho existenci také informovali – do redakce však ostrý kousek doputoval až nyní v tyto podzimní dny. Představuje druhou generaci kompaktního systému s výměnnými objektivy Nikon 1 – a výrobce jej koncipoval jako příruční foťák pro široké spektrum uživatelů. Ti se musejí spokojit s absencí sáněk na připojení příslušenství, výhody externího blesku či hledáčku tedy nevyužijí. Co je však jistě bude zajímat, je nabušenost novými technologiemi.

Nikon1 J2

Nikon 1 J2 v pěti bodech

Snímač CMOS s rozlišením 10 Mpx, citlivost ISO 100–3 200
Redukce vibrací ve vybraných objektivech
Expoziční režimy P/S/A/M
LCD s úhlopříčkou 3″ a rozlišením 921 000 pixelů
Snímky ve formátu JPEG i RAW (NEF), videosekvence 1 080/60i, 1 080/30p

Vzhledem ke specifičnosti některých funkcí se dnes se zaměříme jen na tyto zajímavé vychytávky, které odlišují Nikon 1 J2 od konkurence.

Na chvíli si pohrát

Nikon1 J2 Předně je na kruhovém voliči umístěna nová ikona C pro kreativní režimy, které můžete vybírat po stisku funkčního tlačítka F. Najdete zde motivové programy, jako je například Noční krajina/portrét, Protisvětlo, ale třeba i Jednoduché panoráma. K tomu se přičleňuje Změkčovací filtr či Efekt miniatury a Selektivní barva s barevnou stupnicí pro zvýraznění požadovaného odstínu – vše s náhledovou fotografií v levé půlce displeje pro snazší představu, jaké stopy vaše volba na snímku „napáchá“.

Mimochodem: Oproti předchozímu modelu Nikon 1 J1 je nyní kruhový otočný volič o něco větší a má vylepšenou aretaci – stížnosti uživatelů tedy budiž zapomenuty.

Co vás však může překvapit, je nález položky P/S/A/M. Pokud jste si tedy doposud mysleli, že Nikon 1 J2 je pouhým automatem, není tomu tak – pouze jsou tyto základní expoziční režimy skryty pod paletkou kreativity. Hledáte-li také klasické scénické režimy Portrét či Krajinu, ani o ty nebudete ochuzeni, neboť je najdete v Menu pod paletkou Picture Control (zároveň s možností nastavení barev standardních, neutrálních, živých či monochromatického podání).

Pohybující se okamžiky

Nyní už přistupujeme k opravdovým lahůdkám, hledejte je také na kruhovém voliči. Především je tu samostatně vyhrazená položka pro tzv. Pohyblivou momentku, jejíž smysl jsme objasnili v tomto článku. Jedná se o funkci opravdu efektní – přestože by se vám mohlo zdát, že vteřinová Full HD videosekvence spuštěná zpomaleně a k ní připojený snímek (a ještě bez zvukového doprovodu) nemohou mít téměř žádnou výpovědní hodnotu. Když tento způsob záznamu vyzkoušíte, možná mi dáte za pravdu, že vnáší do foto/video světa zajímavé osvěžení.

Nikon1 J2

Nechte volbu na jiných

V celkovém vyznění fotoaparátu výrobce sází především na neskutečnou rychlost operací, na níž se angažuje obrazový procesor EXPEED 3. Jeho schopnosti je také využito u funkce Inteligentní výběr snímku, kterou opět najdete na otočném ovladači. Principem je pořízení dvaceti snímků v plném rozlišení, přičemž fotoaparát zcela sám vyhodnotí a uloží na kartu jen pět nejlepších snímků z hlediska kompozice a expozice, které vám předloží v režimu prohlížení. Ten úplně (podle něj) nejlepší označí dvojitým žlutým rámečkem, a je jen na vás, či s ním budete souhlasit nebo výběr změníte. Zvolený snímek se vám poté zobrazuje v režimu prohlížení, ostatní čtyři jsou skryty (v počítači si můžete zobrazit celou pětici). Tuto funkci samozřejmě není žádoucí používat na statické záběry, plný význam dává při snímání pohybu.

Nikon1 J2

Klidně na sportovní klání

Nikon se snaží také nabourat představu uživatelů o tom, že fotografovat dynamické akce je výsadou digitálních zrcadlovek. U „jedničkové“ rodiny totiž obecně přišel s výrazně pohotovým zpracováním dat, a tedy možností rychlého sériového snímání. Konkrétně u J2 je to 60 snímků za sekundu při volbě zaostřování AF-S nebo 10 sn./s při kontinuálním zaostřování, což jsou rozhodně vysoká čísla. A hovoříme-li o rychlosti, pak výrobce myslel taky na pohotovost a praktičnost při zapínání a vypínání přístroje – nemusíte tak činit tradičním tlačítkem ON/OFF, stačí pouze odaretovat zoomový prstenec na objektivu (a máte zapnuto), a po skončení práce jej zasunout do původní polohy (a je vypnuto).

Nikon1 J2

Co se technologií týče, ještě bychom měli zmínit jednu záležitost: Nikon 1 J2 má již dospělý 3″ displej s vysokým rozlišením 921 000 pixelů. Pokud tedy kolem vás šla informace o opravdu bezproblémovém (rozuměj čistém, pěkném, detailním) obrazu při snímání i prohlížení, není to žádná fáma, ale pravdomluvný fakt.

Nikon 1 J2 si můžete pořídit ve vícero barevných provedeních než předchůdce, nově přibyla červená (spíše bordó) a oranžová
Nikon 1 J2 si můžete pořídit ve vícero barevných provedeních než předchůdce, nově přibyla červená (spíše bordó) a oranžová
Technické parametry Nikonu 1 J2 najdete zde
Doporučená prodejní cena

Nikon 1 J2 + obj. 11–27,5 mm: 11 990 Kč
Nikon 1 J2 + obj. 10–30 mm VR: 12 490 Kč
Nikon 1 J2 + obj. 10–30 mm VR + 30–110 mm VR: 16 290 Kč


Sdílej

3 komentáře

 1. Dobrý den,
  prosím o radu, jak na fotoaparátu nikon 1 j2 nastavit pevnou clonu v případě, že používám režim A – tedy prioritu času.

  Děkuji, M.T.

 2. Režim A není přiorita času, nýbrž priorita clony. Tím je, myslím, vaše otázka zodpovězena dostatečně ;)

 3. Dobrý den, pomohl byste mi s tímto problémem. Snažím se jakkoliv nastavit video, tak aby nebylo příšerně tmavé. Přijatelné to je až při ISO 3200 nebo Hi1, což ale s sebou ale nese velký šum. Setkal jste se s tímto problémem?
  Děkuji předem za odpověď,
  Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *