Nezklame vás. Nikkor Z 24–70 mm f/4 S – základní zoom pro Nikony Z

Nemám sice po ruce přesná čísla, ale jsem přesvědčen o tom, že nejprodávanějšími objektivy jsou „záklaďáky“ čili základní zoomy. Pro nové fullframové mirrorless fotoaparáty Nikon Z máme zatím k dispozici jen jeden – Nikkor Z 24–70 mm f/4 S, i když na cestě je už i jeho kolega z vyšší třídy se světelností F2,8. Jaká je „čtyřková dvacet čtyři sedmdesátka“?

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S na Nikonu Z7
Nikkor Z 24–70 mm f/4 S na Nikonu Z7
Vypadli si z oka aneb jako vejce vejci

Kdybychom měli porovnat základní zoom Nikkor Z 24–70 mm f/4 S s širokoúhlým zoomem Nikkor Z 14–30 mm f/4 S (naše recenze zde), pak odhlédnete-li od mírně odlišných fyzických proporcí, zjistíte, že jsou oba objektivy lidově řečeno jako přes kopírák. Čistý design jednoduchého, v přední části mírně se rozšiřujícího tubusu bez zbytečných kudrlinek, široký zoomovací prstenec, subtilní ostřicí/příkazový kroužek, a jeden přepínač autofokusu. Toť vše.

Pokud jsem výše napsal „mírně odlišné fyzické proporce“, pak byste měli vědět, že tento základní zoom má průměr 77,5 mm a délku 88,5 mm při hmotnosti přesně půl kilogramu. Širokoúhlý zoom 14–30 mm je o něco širší (ale jen u přední příruby) – 89 mm, tubus má dlouhý 85 mm, takže v tomto rozměru je zase o něco menší, a decentně menší je i hmotnost – 485 gramů. Takže jak jsem napsal… „mírně odlišné fyzické proporce“, ale v podstatě stejně velké objektivy. Ještě jeden rozdíl zde ale je: základní zoom 24–70 mm má samozřejmě menší průměr filtrového závitu – 72 mm (širokáč – 82 mm).

Porovnání základního a širokoúhlého zoomu Nikkor Z
Porovnání základního a širokoúhlého zoomu Nikkor Z

Opět shodně se svým širokoúhlým kolegou, má také objektiv 24–70 mm f/4 tubus zoomu vybavený „parkovací“ polohou. Před focením je nutné pootočit prstencem zoomu do provozního stavu – vnitřní tubus se vysune – jeho pracovní délka se zvětší. Parkovací poloha není jištěná tlačítkem, jako je to u základních zoomů 18–55 mm pro DX zrcadlovky, nicméně skrytý mechanismus, který obě polohy aretuje „přes pérko“, klade přiměřený odpor. Čili ani malý, abyste objektiv nevysunuli nechtěně, ale ani velký, abyste nemuseli vynakládat velkou sílu k pootočení prstence.
Důvod pro toto technické řešení je zřejmý – transportní velikost. Ve fotobrašně či jiném zavazadle „zaparkovaný“ tubus zoomu zkrátka zabere méně místa.

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S
Nikkor Z 24–70 mm f/4 S

Objektiv Nikkor Z 24–70 mm f/4 S je odolný vůči povětrnostním vlivům čili utěsněný proti stékající vodě a prachu – nějaké té spršky z nebes se tedy nemusíte vůbec obávat, to stejné platí pro používání ve velmi prašném prostředí. Ochranu dostala i přední čočka, která je potažená fluorovou vrstvou odpuzující vodní kapky a usnadňující čištění. Vzhledem k tomu, že podobně jsou utěsněná i těla obou stávajících „Zetek“, je nasnadě, že se s těmito sestavami můžete pustit do nejrůznějších dobrodružství.

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S
Nikkor Z 24–70 mm f/4 S
Pípání povoleno

Zaostřování všech nových Nikkorů Z zajišťuje krokový ostřicí motorek (STM – Stepper Motor), základní zoom 27–70 mm f/4 není výjimkou. Ostření je bezhlučné, na jeho rychlost jsem si při testu nemohl stěžovat. Přiznám se, že de facto nulová odezva z pohledu mechanického, spojená s onou tichostí, mě donutila zapnout si na těle Nikonu Z pípání autofokusu, které jinak vždy vypínám. Objektiv zkrátka o sobě, respektive o zaostřování, nedává nijak znatelně vědět (samozřejmě kromě odezvy v hledáčku), až to občas působí tak, že prostě nic nedělá. Ale dělá, a dělá to výborně :-)

Nejkratší zaostřovací vzdálenost objektivu Nikkor Z 24–70 mm f/4 S činí 30 cm, což odpovídá měřítku 0,3×. Na 70mm ohnisku tak docílíte poměrně detailních záběrů, nicméně k makru to samozřejmě má ještě daleko.

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S | ohnisko 70 mm, clona F8
Nikkor Z 24–70 mm f/4 S | ohnisko 70 mm, clona F8

Sedmilamelová clona s kruhovým průřezem je elektromagnetická, a ani u ní se nedočkáte žádných zvukových projevů. To vše je samozřejmě jen dobře. Mimo jiné to ve spolupráci s elektronickou závěrkou umožňuje nerušené fotografování – a také natáčení videa – v tichých prostorách, při koncertech vážné hudby, v divadle a v mnoha dalších situacích, kdy je jakýkoliv hluk nežádoucí.

Optická konstrukce a kvalita

Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 24–70 mm f/4 S se skládá ze 14 čoček uspořádaných v 11 skupinách. Tři, vlastně čtyři členy jsou asférické, protože kromě tří „běžných“ asférických čoček je tento objektiv vybavený také asférickým ED členem. A k tomu ještě jednou „normální“ ED čočkou. Nechybí antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat. To vše má pochopitelně za úkol zajistit co nejlepší obrazovou kvalitu. Jaká je realita?

Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 24–70 mm f/4 S
Optická konstrukce objektivu Nikkor Z 24–70 mm f/4 S
MTF křivky objektivu Nikkor Z 24–70 mm f/4 S
MTF křivky objektivu Nikkor Z 24–70 mm f/4 S

Umíte číst MTF křivky? Naučíme vás to v tomto článku

Realita je… výborná! Jako zatím všechny objektivy pro Zetka, poskytuje také základní zoom 24–70 mm f/4 ostrost až do rohů záběru už při plně otevřené cloně. Pouze na nejširším ohnisku 24 mm je kresba lehounce měkčí, nicméně zaclonění na F5,6 dodá řezavou ostrost v celé ploše. Maximální clona je v celém rozsahu ohniskových vzdáleností zoomu F22, přičemž difrakce neboli ohybová vada (viz náš článek) se začíná projevovat až téměř u plného zaclonění, pro ultradetailisty řekněme na cloně F16.
Přenos kontrastu čili schopnost reprodukovat nejjemnější rozdíly jasů nebo barevných odstínů – což je velmi důležité typicky u portrétní fotografie/pleťových barev – je taktéž výborný, ostatně dokládají to MTF křivky, za které by se nemusel stydět jakýkoliv profesionální objektiv v násobně vyšší ceně.

Skvěle jsou zvládnuté optické vady jako je obávaná chromatická aberace – tu na fotografiích zkrátka nenajdete. Hůře už je na tom vinětace, kde zejména u nejkratších ohnisek, ale také na protilehlém konci zoomu – u 70mm ohniska – je přechod tmavších rohů vůči středu záběru méně pozvolný.

Stejně jako u širokoúhlého zoomu Nikkor Z 14–30 mm f/4 S si tvůrci tohoto záklaďáku poradili s geometrickým zkreslením… jednoduše šalomounsky. Jakmile totiž nasadíte tento objektiv na tělo Nikonu Z, aktivuje se automatická korekce geometrického zkreslení, takže obraz je v celém rozsahu zoomu naprosto rovný neboli bez zkreslení. Ona korekce nejde vypnout, a nejde vypnout ani v RAWu v programu Capture NX-D a údajně ani v Lightroomu. Budete-li chtít, tuto korekci v jiných programech vypnete a zjistíte, že optika geometrické zkreslení má. Ale proč byste to dělali, když vám fotoaparát nabídne lepší řešení bez práce?

Co se týče bokehu, tak ten při světelnosti F4 oceníte hlavně u delších ohniskových vzdáleností tohoto zoomu, ale jsem přesvědčen, že budete spokojeni. Podání neostrých částí obrazu je klidné bez rušivých artefaktů, mnohem jemnější než u srovnatelných základních zoomů pro DSLR. Zrovna bokeh je totiž obrazovým parametrem, u kterého se hodně ukazuje síla nových objektivů pro mirrorless fotoaparáty s krátkou vzdáleností od snímače.

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S | ohnisko 70 mm, clona F4
Nikkor Z 24–70 mm f/4 S | ohnisko 70 mm, clona F4
Celkové hodnocení

Jestliže jsem tento článek začal konstatováním, že fyzicky se objektiv Nikkor Z 24–70 mm f/4 S skoro jako vejce vejci podobá širokoúhlému zoomu Nikkor Z 14–30 mm f/4 S, pak v této závěrečné části mohu s klidným svědomím zkopírovat text právě z recenze onoho širokáče. A taky to udělám :-)

Špičková konstrukce a dílenské zpracování malého a lehkého objektivu, špičková obrazová kvalita. Co víc si přát? Mohl bych rovnou skončit, ale chci vám napsat, co mě na tomto skle baví nejvíc.

Stejně jako u profesionální „svaté zoom-trojice“ pro DSLR, poskytuje i tento ultraširokáč pro Zetka za všech okolností – omlouvám se za škaredé slovo – konzistentní výsledky. Prostě na jakékoliv ohnisko, s jakoukoliv clonou fotí pořád výborně. Nemusíte přemýšlet, jestli třeba u nejširšího záběru musíte přiclonit kvůli zlepšení kvality obrazu. S clonou pracujete „jen“ kvůli hloubce ostrosti. Ano, ta vinětace není ideální. Tuto optickou vadu však lze jednoduše a účinně korigovat jak rovnou ve foťáku, tak následně v počítači

Jde zkrátka o objektiv, u kterého se nemusíte starat o technické parametry či spíše myslet na jejich nedostatky, ale prostě se naplno věnovat focení. A tak to má být.

Nikon Z


Podrobná technická data objektivu Nikkor Z 24–70 mm f/4 S najdete zde
Doporučené prodejní ceny

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S: 26 990 Kč
Kit Nikon Z6 + Nikkor Z 24–70 mm f/4 S: 69 990 Kč (cena objektivu v kitu: 15 000 Kč)
Kit Nikon Z7 + Nikkor Z 24–70 mm f/4 S: 103 990 Kč (cena objektivu v kitu: 15 500 Kč)


Nikkor Z 24–70 mm f/4 S na těle Nikon Z6

Snímky jsou zcela bez úprav.

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG – 1. část (118 MB)
NEF – 1. část (156 MB)
NEF – 2. část (157 MB)

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S na těle Nikon Z7

Snímky jsou zcela bez úprav.

Stáhněte si zdrojové soubory bez úprav:

JPEG – 1. část (143 MB)
JPEG – 2. část (139 MB)
NEF – 1. část (298 MB)
NEF – 2. část (235 MB)
NEF – 3. část (221 MB)


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *