Než opadá listí… podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X

Minulý týden představili vývojáři tuzemského správce a editoru digitálních fotografií (a trochu už i videa) Zoner Photo Studio X tradiční podzimní aktualizaci. Každý půlroční upgrade přináší více novinek a nejinak je tomu i tentokrát. Já bych se v tomto článku rád věnoval hlavně dvěma nejdůležitějším: Takzvaným plným, nebo chcete-li 1:1 náhledům, a posléze novému rozhraní pro Export.

Zdroj foto Zoner software
Zdroj foto Zoner software
Náhledy 1:1, ale fofrem

Zoner software, coby producent oblíbeného „Zoneru“ čili Zoner Photo Studia X, se zvýšenou měrou věnuje práci s RAWy. Což je nanejvýš chvályhodné. Už při jarní aktualizaci (viz náš článek) představili vývojáři možnost tzv rychlých náhledů RAWů, která se hodí například pro rychlou prvotní selekci pořízených fotografií. Princip je jednoduchý – program využívá k zobrazení náhledové JPEGy, které s sebou každý RAW nese. Ale zde je malý problém: Ne všechny RAWy totiž mají náhledové „džejpegy“ ve stejném rozlišení jako samotný RAW – často bývají menší. Záleží nejen na konkrétním výrobci, ale také na konkrétním modelu fotoaparátu, nicméně pokud JPEGová hlavička nemá stejné rozlišení, nemůžete při jejím zobrazení korektně posoudit ostrost snímku. A tento problém v Zoner software vyřešili pomocí funkce náhledů 1:1.

Jak velké jsou JPEG hlavičky u RAWů Nikonu

Nezkoumal jsem úplně všechny fotoaparáty Nikonu, ale rychlou rešerží jsem zjistil, že DSLR Nikonu s rozlišením do 24 Mpx vkládají co RAWů (NEFů) náhledy JPEG ve stejném rozlišení jako RAWy. Jedinou malou výjimkou je Nikon Z 6, kde je ale rozdíl řádově několika málo pixelů. To je dobrá zpráva, ale…

Zrcadlovky s vyšším rozlišením, například Nikon D850, plus mirrorless Nikon Z 7, již ale mají JPEGové náhledy menší než je rozlišení RAWů. A to zhruba dvakrát menší – 4 800 × 3 200 px (lineárně). Je to pochopitelně kvůli úspoře dat, už tak jsou NEFy obrovské.

Takže zatímco uživatele první skupiny fotoaparátů může nová funkce ZPS X – náhledy 1:1 – nechat chladnými, fotografové, kteří pracují s technikou z druhé skupiny, ji naopak mohou využít ke zrychlení práce.

Funkce náhledy 1:1 má zkrátka za úkol vygenerovat z RAWů náhledy ve „správném“ rozlišení. Lze ji použít jak v klasické složkové struktuře souborů, tak i v Katalogu ZPS X (pro Katalog je funkce pojmenovaná jako Chytré RAWy 1:1). Generování náhledu se spouští pomocí ikonky blesku, přičemž toto lze samozřejmě udělat dodatečně u již archivovaných fotografií nebo funkci spustit rovnou při importu (do Katalogu).

ZPS X

Vytváření náhledů může pracovat na pozadí nebo lze aktivovat funkci Plný výkon – což je ideální, pokud generování náhledů pustíte třeba přes noc nebo u menšího objemu dat při obědě či obecně při delší pracovní přestávce – zkrátka pokud s počítačem jinak nepracujete. Počítejte s tím, že nejde o bleskovou akci. Čím vyšší rozlišení RAWů, tím déle vytváření 1:1 náhledů bude trvat. Je třeba si uvědomit, že počítač de facto vytváří nové soubory s plným rozlišením.

Luxusní export

Představte si situaci, kdy opět pracujete s RAWy (to samé lze ale uplatnit i na JPEGy). Upravíte je v modulu Vyvolat a následně z nich chcete vytvořit archivační TIFFy, plus udělat menší JPEGy na svoji webovou stránku a navíc ještě fotografie na sociální sítě. Toto – a mnoho dalšího – lze udělat „na jedno kliknutí“ v jednom dialogovém okně. Ano, řeč je o novém Exportu Zoner Photo Studia X.

ZPS X

Nový dialog Export umožňuje nejen více exportů zároveň, ale také nastavení spousty parametrů, jak nezbytně nutných (datový formát, komprese…), tak i volitelných (přejmenování, změna rozměrů, doostření…). Veškerá nastavení lze samozřejmě uložit pro příští exporty. Pro uživatele, kteří se nechtějí „prokousávat“ složitými parametry, jsou k dispozici již přednastavené základní exporty pro různá využití. Dialog Export má navíc vlastní diagnostiku, kdy uživatele upozorní na možná kolizní nastavení včetně varování před „oblíbeným“ přepsáním zdrojových souborů.

Musím suše konstatovat, že Zoner Photo Studio umí obecně hromadné zpracování fotografií už nějaký ten pátek naprosto výborně – dokonce si troufám tvrdit, že jako žádný jiný program pro správu digitálních fotografií – a nová funkce Export to celé jen sečetla a podtrhla. Dvakrát hodně tlustým zvýrazňovačem! :-)

A další…

Zoner software v nejnovější aktualizaci svého ZPS X představil také například vylepšenou správu barev, nástroj pro vytváření tzv. volných koláží z fotografií, nové formáty kalendářů či zrychlené tagování.

Podrobné informace o všech novinkách podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X najdete na webu Zoneru – zde.

Zdroj foto Zoner software
Zdroj foto Zoner software

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *