Jarní míza pro Zoner Photo Studio X. Jaké jsou novinky nejnovější aktualizace?

Je to už více než 14 dní, co brněnský Zoner software vydal tradiční jarní aktualizaci své vlajkové lodi, programu pro správu a editaci digitálních fotografií Zoner Photo Studio X. Po počátečních problémech některých uživatelů sice rychle přišly další dvě opravná sestavení, nicméně nyní se zdá být program stabilní a funkční tak, jak by měl být. Alespoň mně pracuje výborně. Jaké jsou moje postřehy z jarní aktualizace ZPS X?

Rychleji na RAWy!

Hlavní novinkou jarní aktualizace 2019 „Zoneru“ je zrychlení práce s RAWy nebo páry JPEG+RAW. V Zoner software dobře ví, že každý RAW má v sobě vložený také JPEG soubor (kvůli náhledu na displeji fotoaparátu či v počítači). Proč tedy této vlastnosti nevyužít při rychlejším načítání náhledů v ZPS X? Každý nepotřebuje vždy zobrazovat plný RAW, třeba pro prvotní protřídění fotografií bohatě stačí JPEGový náhled. Bingo!

Uprostřed horní nástrojové lišty programu tedy přibyla nenápadná ikonka s bleskem. Po klepnutí na ni se vám zobrazí možnosti práce s rychlými náhledy.

Přepínání kvality náhledů v ZPS X
Přepínání kvality náhledů v ZPS X

Mě osobně zaujala volba nastavení plné kvality RAW pouze při 100% zobrazení. Při výběru fotografií se tak můžete velmi rychle orientovat podle JPEGových náhledů, chcete-li ale vybraný snímek posoudit pečlivěji – typicky z pohledu ostrosti –, necháte jej zobrazit ve 100% velikosti a program automaticky použije plná RAWová data.

Nově lze v modulech Správce, Vyvolat či Editor také rychle přepínat mezi RAWem a JPEGem. Oceňuji intuitivní ovládání, kdy není třeba složitě pátrat v menu, ale jednoduše v pravém panelu pod histogramem se základními údaji o snímku klepnete buďto na RAW (v našem případě NEF) nebo na JPEG. Zvolený typ souboru je indikován modrým podtržením.

Přepínání mezi NEF a JPEG v párové dvojici souborů
Přepínání mezi NEF a JPEG v párové dvojici souborů

Všechny tyhle novinky mají v případě RAWů Nikonu bohužel jednu vcelku zásadní chybu – ZPS X neumí zobrazit RAWy Nikonu korektně, což vede k tomu, že vypadají jinak nežli JPEGy. Výrazně si ale pomůžete, budete-li využívat možnosti zobrazení RAWů v ZPS X „přes“ Adobe DNG Converter (menu Možnosti | Formát RAW | Používat pro načítání RAW Adobe DNG konvertor).

Tato „vlastnost“ se bohužel stejně negativně projevuje i u další nové funkce – možnosti kopírování či přesouvání úprav mezi páry RAWů a JPEGů (v případě, že fotíte v nastavení JPEG+RAW).

Možnosti kopírování a přesouvání úprav mezi JPEGy a RAWy
Možnosti kopírování a přesouvání úprav mezi JPEGy a RAWy

I přes výtku k nekorektnímu zobrazování RAWů Nikonu, musím Zoner software za implementaci nových funkcí pro rychlejší práci s RAWy pochválit. Zejména pokud používáte starší hardware nebo fotíte přístrojem s velmi vysokým rozlišením, práce se výrazně zefektivní. ZPS X navíc umožňuje různé způsoby přednačítání dat v Katalogu, přičemž zde si také můžete nastavit chování každé složky jinak.

Krása skrytá v umělé inteligenci

Druhou výraznou novinkou jarní aktualizace je tzv. Face-aware liquify – nástroje typu zkapalnění kombinované s inteligentním algoritmem rozpoznávání tváří. Jak to funguje, na to se podívejte v krátkém videu. Myslím, že zejména portrétní fotografové budou nadšeni :-)


Video: Zoner software

Kromě samotné funkce Obličejové rysy (viz video), dostal ZPS X také několik dalších „hands-free“ nástrojů typu liquify-zkapalnění. Posunem můžete například zmenšit nebo zcela eliminovat dvojitou bradu, nástroji zvětšení/zmenšení či rotace pak změníte obličej k nepoznání. Čímž netvrdím, že tyto nástroje nejde použít i na jiné typy fotografií.

ZPS X

Video a další funkce

Několik nových funkcí dostal také integrovaný videoeditor Zoner Photo Studia X. Vývojáři vychází vstříc zejména tvůrcům dynamického obsahu, kdy tito dostávají možnost zpomalení nebo zrychlení klipu. Natáčíte-li „GouPróčkem“ nebo jinou sportovní kamerou, umístěnou na helmě nebo selfie tyči, přijde vám také vhod funkce otáčení klipu o 180 stupňů – v případech, kdy záznam pořizujete s kamerou „vzhůru nohama“.

ZPS X dostal ještě další drobná vylepšení – jejich seznam nyní kopíruji z tiskové zprávy:

– Drag and drop přidávání složky do Katalogu. Uživatelé už nemusí vkládat složku jen přes Nastavení katalogu.

–Přímé ukládání v modulu Vyvolat: ZPS X pojí výhody destruktivního a nedestruktivního přístupu. Uživatel nyní může změny provedené v modulu Vyvolat zapsat přímo do fotky. Fotku není třeba dál exportovat.

– Nový nástroj Anonymizace umožňuje hromadně rozmazat tváře na fotografii. Ty program detekuje díky umělé inteligenci automaticky.

– Indexové tisky jsou nyní až 12× rychlejší: Náhledy se zobrazí i při velkém počtu fotek téměř okamžitě.

Funkci Anonymizace, respektive její detekci tváří, se na naší fotografii bůhvíproč zalíbilo i psí ucho :-)
Funkci Anonymizace, respektive její detekci tváří, se na naší fotografii bůhvíproč zalíbilo i psí ucho :-)

Na závěr ještě jedna novinka pro nerozhodnuté: Zoner software prodlužuje zkušební dobu, po kterou si můžete tento program osahat zdarma, z původních deseti na 15 dní. Tak zkuste… ZPS X je výborný software pro digitální fotografii.


Detailní seznam všech novinek jarní aktualizace ZPS X najdete na webu Zoneru – zde

Sdílej

Jeden komentář

  1. Zdravím, potvrzuji, že ZPS X opravdu neumí korektně zobrazovat RAWy od Nikonu :-/ Dost to štve, musím pak si dlouho hrát s nastavením, aby snímek vypadal co nejvíce podobně jako náhled JPEGu. Dokonce mám i nainstalovaný a v Menu zapnutou možnost načítání pomocí Adobe DNG Converter, ale problém je pořád znatelný. O tomto problému jsem již diskutoval s vývojáři, kteří mě hned poučovali, proč tomu tak je. Ironií ale je, že korektnost zobrazování RAWů od Canonu nebo dalších značek je naprosto v pořádku (z vlastních zkušeností od kolegy „Canoňáka“ musím říct, že je to opravdu znatelný rozdíl). Kromě této nemilé věci, která mě dost zdržuje při postprocesu, jsem jinak s ZPS X spokojený :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *