Není stativ jako stativ – co třeba trojnožky pro video? V čem jsou jiné než ty fotografické?

Není tomu tak dávno, co jsem na stránkách Nikonblogu psal o správném používání stativů. V článku byla řeč o stativech pro fotografii, jenže my tu máme ještě také video. I když se dá v nouzi použít pro natáčení videa fotografický stativ, mnohem lepší je – myslíte-li to s natáčením alespoň trochu vážně – pořídit si videostativ. Stativy pro video totiž mají svá specifika…

Aby obraz nebyl trhaný

V čem se liší stativy pro video od těch fotografických? Co vás nutí vlastnit dva typy trojnožek? Specifika stativů pro video – hlavy samozřejmě nevyjímaje – jsou vlastně dvě (tedy dvě základní): Možnost přesného vyvážení hlavy a fotoaparátu (kamery) a frikce – tření zajišťující plynulý a „měkký“ pohyb. To vše je samozřejmě důležité při natáčení, kdy se kamera hýbe – švenkuje, pohybuje se nahoru a dolů. Natáčíte-li s nehybnou kamerou, můžete použít jakýkoliv libovolný pevný stativ. Tento článek se také netýká specialit, kdy natáčíte z jedoucího automobilu a podobně. Nyní se budeme bavit o relativně jednoduchém, poměrně kompaktním základním stativu pro běžné natáčení videa.

Videostativ Manfrotto

Nohy jsou základ

Pro účel seznámení s videostativy jsem vybral sestavu od italské firmy Manfrotto, která se skládá z noh 755XB a videohlavy MVH500AH. Hliníkové nohy nejsou nepodobné oblíbené řadě stativů Manfrotto 055. Z této řady vycházejí a mají tedy i několik společných vlastností. Nohy jsou třísekční s možností vyklopení ve třech různých úhlech – což zároveň znamená, že nemají obvyklou středovou rozpěru, poměrně typickou pro videostativy. Není třeba to ale považovat za zápor – stativ je i tak velmi pevný, navíc je možné se díky tomu po roztažení noh dostat velmi nízko k zemi (min. výška 52 cm s hlavou).

Videostativ Manfrotto

To, co byste mohli na první pohled považovat za běžný výsuvný středový sloupek, je ve skutečnosti systém vyvážení hlavy na červeně eloxované misce – byť možnost vysouvání je i v tomto případě zachovaná. Funkčnost je vcelku jednoduchá, povolením spodního pogumovaného šroubu odaretujete misku, pomocí vestavěné vodováhy hlavu nastavíte do vodorovné polohy a šroub opět utáhnete. Je to velmi rychlá a pohodlná práce.

Videostativ Manfrotto

Nechte na hlavě

Videohlava už jaksi z principu vůbec neumožňuje otočení fotoaparátu/kamery na výšku, čili pohyb je omezen na otáčení (panorámování) a náklon nahoru či dolů v rozsahu –70°/+90°. Mechanismy „otoče“ i náklonu jsou vybaveny fluidními pouzdry, které zvyšují tření a usnadňují plynulý rozjezd a dojezd při pohybu kamery. V případě hlavy MVH500AH je míra frikce nastavena napevno, nelze ji uživatelsky měnit. Podle výrobce je nastaven odpor na 2,4 kg. S běžnou digitální zrcadlovkou a „normálním“ objektivem by vám ale tuhost frikce měla vyhovovat bez problémů.

Švenkovací páku si můžete jednoduše předělat na protější stranu, rychloupínací destička typu 500PLONG se nenasunuje, ale nacvakává shora – to je poměrně příjemné – z nasunovacích destiček bývám dost často tak trochu ve stresu… K destičce je třeba ještě dodat důležitou informaci – slouží také jako další nástroj pro vyvážení fotoaparátu/kamery. Samotná destička je v ližinách videohlavy posuvná v rozmezí ±5 cm, dalších pět centimetrů máte na připevnění fotoaparátu na destičku. K čemu je to dobré? Je to jednoduché – kamera by měla být vyvážena tak, aby při odaretovaném náklonu hlavy nepadala ani dopředu, ani dozadu, ale prostě držela vodorovně. Jen tak při natáčení využijete frikce hlavy optimálně.

Videostativ Manfrotto

Když to s videem myslíte vážně

Jak jsem už uvedl, sestavu Manfrotto 755XB a MVH500AH jsem testoval s běžnou digitální zrcadlovkou – jistě jste podle výklopného displeje poznali, o jaký model se jedná – a práce s tímto „nářadím“ byla velmi příjemná. Vyvážení hlavy na kulové misce stativových noh funguje bezvadně, stejně jako nemám jedinou výhradu vůči samotné videohlavě. Sestavu pořídíte za nějakých deset tisíc korun, což považuji za adekvátní cenu kvalitního značkového základního videostativu.

Videostativ Manfrotto

Technické parametry a ceny
Nohy Manfrotto 755XB

Materiál: Hliníková slitina
Počet sekcí noh: 3
Délka ve složeném stavu: 63 cm
Max. výška se zasunutým středovým sloupkem: 139 cm
Max. výška s vytaženým středovým sloupkem: 164 cm
Min. výška: 42 cm
Vodováha: Ano
Nosnost: 7 kg
Hmotnost: 2,5 kg

Cena: 7 240 Kč

Hlava Manfrotto MVH500AH

Pracovní výška: 10 cm
Rychloupínací destička: typ 500PLONG, šrouby 1/4″ a 3/8″
Vodováha: Ano
Otáčení: 360°
Náklon: –70°/+90°
Nosnost: 5 kg
Hmotnost: 0,93 kg

Cena: 3 600 Kč


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *