Nejnovější, ale i starší fototechnika v praxi na slovenském Nikonblogu

Na inspirativní a poučné články ze slovenského Nikonblogu jsem upoutával naposledy v polovině listopadu minulého roku, je tedy na čase opět se podívat na bratrský web. Tradičně tedy přinášíme trojici zajímavých článků, které na Nikonblog.sk v poslední době vznikly. Všechny tři spojuje jedno společné klíčové slovo: fototechnika.

Streetová pětatřicítka

O tom, že se šéfredaktor slovenského Nikonblogu Julo Kotus věnuje představování starších monofokálních objektivů typu D, jsme už psali. A příběh pokračuje… V prosinci Julo čtenářům představil další z nich, pevnou pětatřicítku, objektiv AF Nikkor 35 mm F2D.

AF Nikkor 35 mm F2D na těle Nikon Df
AF Nikkor 35 mm F2D na těle Nikon Df

Coby vášnivý street fotograf, oceňuje Julo malé rozměry, rychlé a spolehlivé ostření, a také odolnost vůči protisvětlu této kompaktní pětatřicítky. Objektivně píše, že starší AF Nikkor 35 mm F2D nedosahuje takového rozlišení jako moderní skla typu AF-S, dodává však že zrovna pro street foto to považuje za podružný problém. Čtěte v článku Nenápadný spoločník. Nikon AF 35mm f/2 D.

Nikon Df | AF Nikkor 35 mm F2D | 1/100 s, F2 | Foto Julo Kotus
Nikon Df | AF Nikkor 35 mm F2D | 1/100 s, F2 | Foto Julo Kotus
Když to nejde neutrálně

Trochu Julovi závidím, že už měl možnost otestovat nový profesionální světelný telezoom AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR. Toto „sklíčko“ jej dokonce tak nadchlo, že hned v úvodu článku přiznává, že recenze nebude neutrální. Ano, emoce – pozitivní samozřejmě – z článku tryskají měrou vrchovatou :-)

AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR
AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR

Co tak autora na novém objektivu AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR nadchlo? Julo oceňuje vylepšený autofokus – ať už ve zhoršených světelných podmínkách, v protisvětle či při zaostřování rychle se pohybujících objektů. Optickou kvalitu hodnotí jako vynikající, nadšený je z bokehu, který přirovnává k pevným portrétním objektivům. No a je toho více… čtěte v článku Keď je ťažko ostať neutrálnym… Nikkor AF-S 70-200mm f/2,8 E FL ED VR v praxi.

Nikon Df | AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR | ohnisko 200 mm, 1/250 s, F6,3 | Foto Julo Kotus
Nikon Df | AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8E FL ED VR | ohnisko 200 mm, 1/250 s, F6,3 | Foto Julo Kotus
Rádiové blýskání

Z posledního článku jsem pro změnu zase tak trochu nadšený já. Julo Kotus testoval nejnovější systémový blesk Nikonu – Speedlight SB-5000. Na tom by samo o sobě nebylo nic zvláštního, kdyby test nepojal zároveň jako malou fotoškolu kreativního focení s externím rádiově odpalovaným bleskem.

Rádiově odpalovaný blesk Nikon Speedlight SB-5000
Rádiově odpalovaný blesk Nikon Speedlight SB-5000

Kromě samotného popisu techniky, funkčnosti a nastavení, tedy v článku Keď externý blesk supluje štúdio. Nikon SB-5000 najdete nákresy rozlišných rozestavení blesku a fotoaparátu – a pochopitelně pak také výsledné fotografie, ilustrující výsledek konkrétního způsobu nasvícení. Autor názorně ukazuje, že pro tvůrčí práci s umělým světlem není nutné vždy pracovat ve studiu vybaveném sestavou blesků s rozličnými nástavci. Předvádí, že jeden jediný vhodně použitý systémový blesk s dostupným příslušenstvím dokáže udělat velkou spoustu práce.

Nikon Speedlight SB-5000

Nikon Speedlight SB-5000


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *