Nejlepší objektivy pro Nikon D800 podle DxO Mark – druhé dějství

Dělat velké testy s vyloučením skel, o kterých se dá předpokládat, že budou špičková, se příliš nevyplácí. Přesvědčili se o tom i autoři jinak výborného hromadného testu „vhodnosti“ objektivů pro Nikon D800 z webu DxO Mark.

Jak sami jistě víte, protože jsme o tom již psali, kategorie širokoúhlých zoomů se v původní verzi testu musela obejít bez AF-S Nikkoru 14–24 mm F2,8G ED. Bůhví proč jej hoši z DxO ještě neměli „proklepnutý“, nicméně výsledky uveřejnili i tak bez něj. Patrně za to ale schytali nepříliš pozitivní hodnocení, protože se v nedávné době na webu objevil update tohoto článku, týkající se právě tohoto skla. A jak to dopadlo?

AF-S Nikkor 14-24 mm F2,8G ED
AF-S Nikkor 14-24 mm F2,8G ED

Samozřejmě nechal všechny soupeře daleko za sebou… Původně nejlepší Tokinu AT-X 16–28 mm F2,8 PRO FX překonal v celkovém hodnocení o tři body, přičemž ty nasbíral hlavně na ostrosti. Některé parametry jsou totiž mírně horší – hlavně chromatická vada a vinětace. V hodnocení DxO Mark jej však i přesto nazvali „Stellar performer for this range of focal length“, tedy něco jako „Hvězda mezi objektivy tohoto rozsahu ohnisek“.

Nejlepší objektivy pro Nikon D800 podle DxO Mark

Děláte-li si na toto skvělé sklíčko zálusk, připravte se ale kromě výborné obrazové kvality také na pár ústupků. Jednak je to poměrně velký „bumbrlíček“: Průměr v nejširší části je 98 mm, stavební délka 131,5 mm, hmotnost bezmála jeden kilogram (970 g). Vzhledem k integrované sluneční cloně nelze použít klasické „přední“ filtry, objektiv ale nemá ani zadní úchyt pro foliové filtry.

Také cena odpovídá špičkové kategorii profesionálního světelného zoomu – na cenovce je aktuálně částka 45 790 Kč (doporučená prodejní cena).

Související články

Nejlepší objektivy pro Nikon D800 podle DxO Mark


Sdílej

8 komentáře

 1. A třetí dějství o Nikkoru 24-70 f/2,8G vs Tamron 24-70 f/2,8 Di VC USD asi nebude, že? :)
  V podstatě se potvrzuje trend posledních let. Neboli že Canon a Nikon si hrají na velké machry s drahými objektivy, ale neoriginální výrobci jsou schopní za „poloviční cenu“ udělat stejně kvalitní skla. Však se stačí povídat na Tamron 24-70, Tamron 70-200, Sigmu 105 makro, Sigmu 35, atd., atd… Za chvíli bude Canon a Nikon prodávat jen krabičky od mejdla a těla zrcadlovek…

 2. V tom se, Jirko, trochu pletete – resp. to nelze takto paušalizovat. Např. nenajdete stejně kvalitní objektiv, jako je výše zmiňováná 14-24 od Nikonu. Můžete najít všechny možné varianty:
  – např. Tamron 90 (i starší verze) je rozhodně lepší než 105 mm od Nikonu a ke všemu je podstatně levnější
  – např. v rozsahu 70-200 mm/2,8 existuje sice u Tamronu nový ekvivalent, který má obdobné funkce, ale stojí také již 40.000,- Kč. Je to velmi dobrý objektiv, ale Nikkor má stále trochu rychlejší ostření a lepší stabilizaci, byť obrazová kvalita obou objektivu je srovnatelná.

  U většiny (= výjimky samozřejmě existují) objektivů Nikkor zjistíte, že se od svých alternativ u Sigmy, Tamronu atd. něčím odlišují – třeba tou lepší stabilizací, rychlejším ostřením, lepšími antireflexními vrstvami, vyšší spolehlivostí správného zaostření atd. Za tyto „drobnosti“ potom zaplatíte u Nikonu někdy i podstatnou částku – rozdíl je právě v tom, zda si za tyto, mnohdy mírně, lepší funkce, hodláte (můžete) podstatně připlatit či nikoliv. Takže toho, že Nikon a Canon budou dělat jenom „krabičky“ se určitě nebojím – podívejte se jenom na současnou výbavu profi fotografů. Ostatní výrobci nabízejí mimo nižší ceny i další bonusy, jako je např. 5 letá záruka a opravy do 3 dnů u Tamronu apod., tedy jakousi obdobu systému NPS u Nikonu. Až se bude Nikon či Canon cítit vážně ohrožen ostatními výrobci, tak k něčemu podobnému sáhne též – zatím tomu tak není.

 3. makofoto vsechno je jen otazkou casu.
  Vsak tomu neni tak dlouho kdy Canon i Nikon excelovali i na poli objektivu. Nyni je zrejme, ze udelat kvalitni sklo umi i neoriginalni vyrobce.
  Psal jsem to trochu s nadsazkou, ale faktem je, ze kvuli o milisekundu rychlejsimu ostreni nebudu kupovat sklo o ctvrtinu drazsi. Co se lepsi stabilizace tyce nebo lepsich antireflexsnich vrstev tyce, to mi neprislusi hodnotit.
  Zkratka si za skla uctuji vyrobci nesmyslne castky a jsem rad, ze konecne zacina vyrovnany konkutencni boj.
  Zdar a silu

 4. „Konkurenční boj“ začíná tento rok tím, že „neznačkoví“ výrobci své nové výrobky, které mají obdobné vlastnosti jako firemní objektivy, prudce zdražili:) , zatímco cena originál objektivů se ani nepohnula.
  Mezi ostřením objektivů nejsou rozdíly v milisekundách, ale desetinách sekundy. A to už je např. v režimu AF-C hodně znát – může to znamenat rozdíl mezi 6 ostrými fotkami z 10 nebo 1 z 10. A to už je rozdíl hodně velký. Ano, kvalitní sklo dokáže jistě udělat i neoriginální výrobce, ovšem v mnoha případech se jeho cena začíná nepěkně přibližovat originálu.

 5. Jirka: „Zkrátka si za objektivy účtují nesmyslné částky“
  – ano, za některé objektivy chtějí velké částky, ale otázkou je, zda jsou skutečně nesmyslné. Zkrátka se chovají normálně tržně – stanovují takové ceny, které jim v násobku cena x počet prodaných kusů zaručí maximální zisk – tj. chovají se stejně jako všichni ostatní výrobci. Probém nemusí také spočívat pouze v ceně objektivu, ale i v kupní síle obyvatelstva. Je rozdíl, zda bude někoho objektiv stát 2 měsíční platy nebo si za svůj měsíční plat koupí objektivy 2. Dále se musíme smířit s tím, že pro svět je nějaká ČR naprosto zanedbatelným trhem – jsme jistě pod 1% jejich prodejů. Naštěstí je objektiv jednorázovým výdajem, který se pravidelně neopakuje – daleko smysluplnější je nadávat na vysoké ceny plynu a elektřiny u podniků částečně či plně vlastněných státem, které vykazují miliardové zisky a stávají se tak jenom jinou formou zdanění obyvatelstva. Protože topit a svítit musí každý. Drahý objektiv není nezbytná součást života:)

 6. Prudce zdražili ano, ale také se vyrovnali svým „značkovým“ soupeřům.
  A stále jsou o mnoho levnější. Ale to už bych se opakoval a nehodlám se přít.
  Ať žije zdravá konkurence.
  Dobré světlo.

 7. Rád bych opravil jednu malou, leč podstatnou nepřesnost ohledně možnosti používání filtrů u objektivu AF-S Nikkor 14–24 mm F2,8G ED. Společnost Lee vyvinula speciálně jen pro tento objektiv filtr LEE SW150, který se dá pořídit ve formě Starter Kit např. za 379 Eur. U nás je tento Kit k dostání u autorizovaných prodejců společnosti Lee za o něco vyšší cenu (cca přes 10.000,- Kč). Sám jsem si ho pořídil. Montáž je jednoduchá a rychlá. Hezký den

 8. Další možností filtrů pro Nikkor 14–24 mm F2,8G ED je WonderPana na stránkách fotodioxpro com. Nabízejí jak přechodové, tak ND a polarizační filtry. Což je v podstatě dostačující. Cena není lidová, ale u ND a polarizáku není za filtrem žádná mezera, která by dovnitř pouštěla další světlo, které by způsobovalo závoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *