Nejlepší moment Fotky měsíce Nikonblogu. Který to je? Čtěte vyhodnocení 9. kola

Dobře zachycený moment je kořením fotografie, o tom nemůže být sporu. Sebedokonalejší kompozice i světlo jsou (skoro) k ničemu, pokud se na snímku nic neděje. Pouhé zachycení byť třeba líbivé scény většinou bývá… jednoduše nudné. Když ale fotograf stiskne spoušť ve správný moment, zachytí na snímku zajímavý děj, nečekanou scénu, překvapivé vyústění situace, pak má fotografie ty správné grády. Píši obecně, ale nyní samozřejmě hlavně o tématu 9. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu na téma Momentka.

Výborných momentek jste do soutěže poslali mnoho, vybrat jednu jedinou nebylo jednoduché. Nakonec zvítězil obsahově a v podstatě i tonálně a barevně jednoduchý snímek (v jednoduchosti je síla!) Pavla Chorobíka, který zachytil chlapce na baseballové střídačce, přesněji či odborněji tedy v dugoutu, při poněkud zvláštní činnosti :-)

Vítězná fotografie 9. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Foto Pavel Chorobík
Vítězná fotografie 9. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Foto Pavel Chorobík

Autor vítězné fotografie k tomu napsal:
„Většinou fotím hráče baseballu na hřišti. Tentokrát jsem zastihl Viktora na střídačce, jak si krátí čas stříkáním vody.“

Nikonblog gratuluje k vítězství, i když vzešlo ze střídačky! :-)

Černobílá dominance

Nutno však podotknout, že Pavel Chrobík neměl svoje prvenství do posledních chvil zářijového kola jisté. Největší konkurenci vítězné fotografie totiž vytvořila Květačka Květa, dáma s fotoaparátem, jíž velmi často stojí modelem děti. Je to rozbitý je skvělá fotografie, ale tentokrát se její autorka přece jen musí spokojit s pomyslným druhým místem.

Je to rozbitý | Foto Květačka Květa
Je to rozbitý | Foto Květačka Květa

V zářijovém tématu nešel přehlédnout nezanedbatelný podíl černobílých snímků, a nadpoloviční většinou převažují i v tomto výběru. Začnu opět fotografkou, tentokrát Barborou Blahovou. Ta, možná nechtěně, vytvořila moc pěkný „ptačí“ diptych. Správný moment se jí podařilo vystihnout výborně, a ještě k tomu má na snímcích – dají-li se tedy k sobě do onoho diptychu – pěkný obsahový přesah. Koukejte.

Na lovu | Foto Barbora Blahová
Na lovu | Foto Barbora Blahová
Všechno lítá co peří má | Foto Barbora Blahová
Všechno lítá co peří má | Foto Barbora Blahová

Ke druhému snímku autorka uvedla:
„Po tomto úlovku na Karlově mostě se mi vybavila dětská hra Všechno lítá co peří má aneb jak živého holuba sledoval neživý dron :-)“

Kruh se uzavírá

Čekání na správné světlo není jen typickým údělem krajinářů, ale v podstatě všech fotografů, kteří nejsou zavření v ateliéru. Nevím, jestli Tibor Mosko na svůj světelný moment na Karlově mostě čekal, nebo se k této fotografii jednoduše s hromadou štěstí jen tak nachomýtl, nicméně výsledek je skvělý.

Zajímavý světelný moment na Karlově mostě | Foto Tibor Mosko
Zajímavý světelný moment na Karlově mostě | Foto Tibor Mosko

Autorem čtvrté černobílé fotografie výběru zářijového kola je Zdenek Krchák se svojí „street fotografickou sociologickou sondu do života dnešní mládeže“. A abychom byli styloví, zářijový výběr zakončíme vtipnou sportovní momentkou, opět z tvůrčí dílny Zdenka Krcháka, i když tentokrát už v barvě. Ale barva sportu sluší, takže nic proti, naopak.

Spolu, a přesto každý sám – příběh naší doby | Foto Zdenek Krchák
Spolu, a přesto každý sám – příběh naší doby | Foto Zdenek Krchák
In-line závod | Foto Zdenek Krchák
In-line závod | Foto Zdenek Krchák

Všechny soutěžní fotografie 9. kola Fotky měsíce Nikonblogu 2020

si můžete prohlédnout zde

Branky, body, vteřiny

Sportovním námětem jsme ohraničili zářijový výběr fotografií na téma Momentka, se sportem ale nekončíme. Tématem říjnového kola je totiž právě Sportovní fotografie. Podrobné zadání čtěte v tomto článku, my se už nyní těšíme na vaše fotografie!

Sdílej

Jeden komentář

  1. Gratuluji vítězi ke skvělé momentce. Mimochodem ten odraz v brýlích tomu dodal tak říkajíc další rozměr. S druhým místem se spokojím ráda. Těší mě totiž i to, že je moje fotografie mezi těmi vybranými a děkuji :-)
    Květa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *