Návyková brašna. Peak Design Everyday Sling 10L

O brašnách Everyday Sling jsem už na Nikonblogu před pár lety psal (čtěte zde a tady). Jsou to možná jediné brašny přes rameno, které moje záda akceptují. Jinak zkrátka musím nosit batoh. Pětilitrovou verzi Slingu používám skoro denně nejen jako fotobrašnu, ale zkrátka jako univerzální příruční zavazadlo. Občas mi ale její objem nestačí, tak jsem se rozhodl vyzkoušet Peak Design Everyday Sling v největší desetilitrové verzi.

Peak Design Everyday Sling 10L
Peak Design Everyday Sling 10L

Plochý, ale dostatečně objemný

Jen pro pořádek: Everyday Sling ve svém nejnovějším provedení je k mání ve třech velikostech – 3, 6 a 10 litrů. Trojka je malá ledvinka, která pojme například mirrorless typu Nikonu Z 50, dvojnásobně objemná 6litrová verze už má i kapsu na 11″ tablet, čemuž odpovídají i celkové rozměry. Největší desítka, to je v podstatě běžná středně velká fotobrašna, v níž kromě fotovýbavy můžete nosit klidně i 13palcový MacBook.

Proč mně brašny Sling na rozdíl od běžných fotobrašen vyhovují? Jsou ploché. Nejsou to hluboké krabice tradičního střihu s těžištěm převažujícím se ven. Ona plochost má samozřejmě i svoje ale. Ve velkém desetilitrovém Slingu sice můžete nosit i profesionální DSLR typu Nikonu D6, ovšem pouze se sundaným objektivem. Nicméně jak sami vidíte na fotografiích, běžná zrcadlovka s pevným sklem nebo i normálním zoomem sem vklouzne jako nic. A můžete si být jistí, že kromě toho Sling 10L pojme dalších několik objektivů nebo i druhé tělo. Více napoví video na konci článku.

Peak Design Everyday Sling 10L
Peak Design Everyday Sling 10L

Například oproti fotobrašně od Peak Designu – modelu Everyday Messenger, je tento Sling o něco menší a méně vychytanější. Má dvě flexibilní přepážky na suchý zip, takže pořádek ve „velkých věcech“ v něm udržíte vždy. Nenajdete zde tolik sofistikovaně umístěných kapsiček, mně osobně ale kapsy ve vnitřní straně víka a vnější kapsa na zip postačovaly bohatě. Ale popravdě, trochu mně chyběly malé vnitřní kapsičky na krátkých stranách, které menší verze mají, u velké však bůh ví proč chybí. Oceňuji také menší hmotnost – zatímco velký Sling váží nějakých devadesát deka, Messenger má téměř 1,5 kg.

Ramenní popruh je – jak je u Peak Designu zvykem – tak nějak optimálně, ani málo ani moc polstrovaný, nastavení jeho délky jednou rukou pomocí originální přezky je velmi návykové. U posledních modelů najdete také v balení dva stahovací pásky, díky kterým můžete na spodek brašny přichytit menší stativ, bundu, nebo třeba…

Stahovací pásky udrží leccos :-)
Stahovací pásky udrží leccos :-)

Brašna je ušitá z nepromokavého materiálu, taktéž zipy jsou vodotěsné. Everyday Sling je k dispozici ve dvou barvách – klasické „fotografické“ černé a v barvě Ash – šedém melíru s koženými doplňky. Záruka, jako u všech produktů Peak Designu, je doživotní. 

Místa dostatek

Největší ze Slingů mě nezklamal, naopak. Větší objem bude vyhovovat většině fotografů s „normální“ výbavou. Pouze ti, kteří používají například velké světelné teleobjektivy, budou muset sáhnout po jiném zavazadle. Oproti mému pětilitrovému příručnímu Slingu představuje 10litrová verze významné zvětšení objemu. Jsem spíše minimalista, takže občas jsem měl i nadbytek volného místa uvnitř. Nicméně vážně přemýšlím, že bude u mě bydlet – a sloužit – po boku svého menšího brášky. Velmi pohodlně se nosí, k obsahu brašny je rychlý přístup, možnosti organizování obsahu jsou výborné. A působí civilněji než běžná fotobrašna – to také není vlastnost k zahození.

Barevná provedení Peak Design Everyday Sling 10L | Zdroj foto: Peak Design
Barevná provedení Peak Design Everyday Sling 10L | Zdroj foto: Peak Design

Rozměry a hmotnost

Peak Design Everyday Sling 10L
Vnější rozměry: 42 × 25,5 × 14 cm
Vnitřní rozměry: 31,5 × 25 × 10 cm
Objem: 10 l
Max. rozměry notebooku: 13″ (34 × 21 × 1,5 cm)
Hmotnost: 0,88 kg

Cena

4 299 Kč

Zdroj

PeakDesign.cz

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *