Najdi a vyfoť! Nalezené zátiší jako téma 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu

Každý fotograf by měl chodit po světě s otevřenýma očima. Ne proto, aby viděl to, co ostatní lidé (i když to samozřejmě také :-) ), nýbrž aby spatřil – a zaznamenal na svých snímcích – i to, co „nefotografové“ nevidí. Aby nacházel poetiku ve zdánlivě obyčejných věcech, aby dokázal dodat objektům či živým bytostem v obrazu nové nebo skryté vztahy a souvislosti, aby nalézal vizuální přesahy, někdy i vytvářel novou realitu. Toto samozřejmě neplatí pro zpravodajskou fotografii nebo jakýkoliv jiný žánr, který má za úkol zobrazovat skutečnost realisticky a objektivně. Ale byť se tomu pojmu bráním – v umělecké fotografii – to všechno dovoleno je, ba co dím, je to skoro žádoucí.

Najdi a vyfoť! Nalezené zátiší jako téma 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu

Výborným „cvičením“ pro takovéto vidění je žánr, který se všeobecně nazývá Nalezené zátiší. Od „obyčejného“ zátiší se liší tím, že fotograf sám nic nearanžuje, nýbrž jen kouká kolem sebe a vyhledává a zaznamenává přesně to, co bylo popsáno v předchozím odstavci. Ano, toto je téma naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu pro srpen:

Najdi a vyfoť!

Nalezené zátiší

Svoje fotografie nahrávejte jako komentáře do soutěžního příspěvku ve facebookové skupině Nikon, a nezapomeňte je označit tagem #nikonblog082019. Jako vždy budeme rádi za připsání krátkého příběhu o vzniku fotografie případně více snímků, které do soutěže pošlete. „Bereme“ fotografie barevné i černobílé, reálné i vhodně upravené, „singl šoty“ nebo vícenásobné expozice, vyfocené Nikonem či třeba dírkovou komorou…

Najdi a vyfoť! Nalezené zátiší jako téma 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu

Autor(ka) nejlepší fotografie 8. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu obdrží od společnosti Nikon praktickou termotašku, a postupuje do celoročního hodnocení o poukaz na fototechniku značky Nikon v hodnotě 30 000 Kč.

Těšíme se na vaše fotografie nalezených zátiší!

Termotaška Nikon – cena pro vítěze srpnového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu
Termotaška Nikon – cena pro vítěze srpnového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu
A Genius loci?

Že byste ještě chtěli vědět, kdo vyhrál červencové kolo na téma Genius loci? Vydržte, prosím, do pondělí 5. 8. 2019, kdy zveřejníme výsledky. Nyní se už můžete soustředit na nalezené zátiší. Koukejte kolem sebe! :-)


Podrobné podmínky soutěže Fotka měsíce Nikonblogu najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *