Je doba cestování, a my fotografové s sebou samozřejmě všude vláčíme také svou výbavičku. V době bezzrcadlovek se nám sice nároky na velikost fotozavazadel zmenšily, to však neznamená, že svůj smysl nemají ani větší brašny či fotobatohy. Když k fotověcem přidáte notebook, všechny ty dnes nezbytné baterky a nabíječky, a třeba i malý „příruční“ dron, najednou vaše běžná „denní“ brašna či batoh nestačí. Na Nikonblogu jsme proto otestovali fotobatoh střední až větší velikosti – Manfrotto PRO Light 2 Backloader (M).
Zn.: Variabilita v ceně
Slovo Backloader v názvu napovídá, že jde o fotobatoh s otevíráním na zádech. Hlavní vstup – celou zadní stěnu – tedy po rozepnutí zipu odklopíte i s popruhy. Pokud se pohybujete například v přírodě – a není zrovna sucho – čisté popruhy rádi vyměníte za zašpiněnou přední stěnu batohu.
Ve vnitřní straně hlavního víka je komora pro notebook a tři síťované kapsy na „placaté“ drobnosti. Můj patnáctipalcový MacBook Pro se do kapsy na počítač vejde s rezervou, takže 16″ model by také neměl mít problém.
Na přední stěně se nachází vnější kapsa na zip, který se sice rozepíná jen zhruba v horní polovině, nicméně kapsa vede až dolů, takže do ní můžete umístit například složenou lehkou větrovku či jinou plošší věc. Po obou bocích pak najdete dvě otevřené kapsy na lahve či pro připevnění stativu. K fixaci vyšších předmětů slouží šikmé popruhy nad kapsami.
Do horní části hlavní komory fotobatohu Manfrotto PRO Light 2 Backloader M lze přistupovat také horním zipem, takže když budete balit chytře – a věci, které potřebujete mít rychle po ruce, umístíte právě do horní části – nemusíte tak často otevírat hlavní zadní víko. Uvnitř batohu je navíc všitá trojdílná vodorovná přepážka, díky které lze vnitřní prostor v horní (nebo i spodní) třetině rozdělit. Horní část si tak můžete vyhradit na ony „rychlovky“, stejně tak lze využít část prostoru pro „civilní“ čili nefotografické věci… kreativitě se meze nekladou.
Součástí fotobatohu Manfrotto PRO Light 2 Backloader M jsou samozřejmě také klasické oddělovací přepážky na suchý zip. V Manfrottu své červené oddělovače nazývají M-Guard™, a samozřejmě si je patřičně chválí :-) Nicméně musím uznat, že oproti „obyčejným“ přepážkám své výhody mají. Jednak jsou vyrobené z poměrně tuhého – avšak dostatečně měkkého – materiálu, takže dobře drží svůj tvar. Zároveň je lze v zeslabených místech prohnout, takže když je při ukládání fototechniky lehce „napružíte“, zejména věci jako jsou menší objektivy, v batohu jednoduše drží lépe fixované. Lidově řečeno… nehrkají :-) Navíc v batohu je řekl bych až nadstandardní počet těchto oddělovačů, tudíž nemusíte mít obavy, že by vám snad nějaké chyběly.
Stěhováky nevolejte
Nosnou část fotobatohu Manfrotto PRO Light 2 Backloader M tvoří ramenní popruhy, doplněné hrudním a bederním popruhem. Hlavní čili ramenní popruhy musím velmi pochválit – mají ergonomicky prohnutý tvar a jsou „tak akorát“ polstrované. Jak levý, tak i pravý popruh je doplněný poutkem pro připevnění drobného příslušenství, oba „propojuje“ výškově (a pochopitelně i délkově) stavitelný hrudní popruh, který velmi pomáhá komfortu nošení. Na čem se šetřilo, je naopak bederní popruh, který tvoří pouze jednoduchý pásek bez jakéhokoliv polstrování.
Zadní stěna je opatřená dvěma svislými „pruhy“ polstrování, které se v oblasti lopatek rozšiřují. Je škoda, že výrobce neudělal rozšíření, nebo spíše vodorovný pruh polstrování i u spodní hrany batohu, kde se zavazadlo opírá o bedra. Do těchto míst totiž směřuje velká část váhy batohu, takže pokud ho máte skutečně plně naložený, spodní hrana je na bedrech cítit více, než by bylo nutné. Ono polstrování je kryté síťovanou tkaninou, nepočítejte však s tím, že byste v horkém letním počasí měli suchá záda. Na druhou stranu neznám batoh, se kterým by se „záda v suchu“ dala udržet, takže to neberte jako výtku, jen jako konstatování.
Kdybych měl nosný systém zhodnotit celkově, pak musím napsat, že nejde o fotobatoh pro náročnou turistiku. Kvůli jednoduchému „bederáku“ i slabé výstélce zad pod bedry bych ho pro dvacetikilometrové horské túry rozhodně nedoporučil. Nicméně pro řádově jednotky kilometrů na zádech, typicky od auta na místo focení, ale i jako zavazadlo pro přepravu fototechniky (a nejen jí) na cesty vlakem, letadlem, lodí, potažmo pak po městě… je to naprosto skvělý společník.
S bonusy v ceně
Zejména při cestování hromadnými dopravními prostředky, kdy batoh – ať už dobrovolně nebo z donucení – musí jít do zavazadlového prostoru, se hodí vestavěný či spíše napevno všitý číslicový zámek. Hlavní zip zádového prostoru a zip horního vstupu jsou opatřeny očky z ocelových lanek, která je možné zabezpečit proti otevření zámkem, skrytým v kapsičce na boku batohu. Jen nesmíte zapomenout správné trojčíslí :-) A také nenechávat cenné věci v přední kapse, protože ta uzamykatelná není.
Samotný materiál fotobatohu – nylono-polyesterovou tkaninu RipStop s výztužnými přízemi – Manfrotto deklaruje jako voděodpudivou, ovšem neuvádí hodnotu vodního sloupce. Každopádně minimálně proto, že zipy nejsou vodotěsné, je součástí batohu také oboustranná pláštěnka s jedním povrchem černým a druhou stranou stříbrnou. Tudíž kromě toho, že stříbrná odráží sluníčko z batohu, nabaleném drahou fototechnikou, čímž ji chrání před nadměrným teplem, můžete pláštěnku v nouzi využít i jako improvizovanou odraznou desku.
Umí nejen stativy
Společnost Manfrotto je známá hlavně jako renomovaný výrobce stativů všech druhů a velikostí, rozličnou „fotobagáž“ má ale ve svém výrobním programu už nějaký ten pátek také. Musím se přiznat, že při vybírání většího cestovního fotobatohu jsem si nejprve myslel na menší model S (viz dále). „eMko“ jsem považoval za zbytečně velké, neohrabané a – aniž bych si přečetl technické parametry – i těžké.
O to příjemnější bylo moje překvapení, když jsem se s větším Backloaderem z řady PRO Light 2 seznámil. Těžké? Nenechte se zmást! Tento batoh je naopak se svými necelými dvěma kilogramy hmotnosti příjemně lehký. Velmi na něm oceňuji obrovskou variabilitu poměrně velkého vnitřního prostoru – toto je přenosná „skříň“, v níž – budete-li chtít – můžete mít vždy perfektní pořádek a přehled.
Ano, jak jsem napsal výše, nejde o turistický batoh – nosný systém má své limity. Nicméně pro jakékoliv jiné využití, a to i kdybyste měli v tomto „báglu“ nosit cokoliv jiného než fototechniku – což se samozřejmě nevylučuje – je jednoduše výborný.
Pokud vlastníte například Nikon Z 50 v doublezoom kitu či jinou malou sestavu, není pochopitelně fotobatoh Manfrotto PRO Light 2 Backloader M ta správná velikostní kategorie. Ocení ho zkrátka každý, jehož fotonádobíčko obsahuje kromě jednoho či dvou těl také několik „pořádných skel“, klidně i velký světelný telezoom – vše sem vejde. A samozřejmě také videomakeři, kteří přece jenom s sebou obvykle vozí více vybavení než „obyčejní“ fotografové. Všelijaké gimbaly a další příslušenství lze také připevnit zvenku batohu.
Právo na výběr
Pokud by se vám fotobatoh Manfrotto PRO Light 2 Backloader ve velikosti M zdál přece jenom zbytečně velký, v nabídce je též zmíněné menší „eSko“ – viz dále v části Rozměry a hmotnost. Menší verze je hubenější de facto pouze v hloubce, a je také o nějakých 20 dkg lehčí.
No a kdyby vám třeba nevyhovovalo „zadní plnění“, pak vězte, že Manfrotto vyrábí ve velikosti M také verzi s označením Frontloader, čili batoh s klasickým vstupem zepředu a malým bočním vstupem na jednom boku. A konečně je tu i Multiloader, což je variace Frontloaderu s velkými bočními vstupy po obou bocích. Tak dobře vyberte :-)
Rozměry a hmotnost
Manfrotto PRO Light 2 Backloader M
Vnější rozměry [š × v × h]: 32 × 52 × 26 cm
Vnitřní rozměry [š × v × h]: 27 × 43 × 16 cm
Prostor pro notebook [š × v × h]: 25 × 42 × 2,5 cm
Hmotnost: 1,89 kg
Manfrotto PRO Light 2 Backloader S
Vnější rozměry [š × v × h]: 32 × 51 × 22 cm
Vnitřní rozměry [š × v × h]: 26 × 43 × 13,5 cm
Prostor pro notebook [š × v × h]: 25 × 40 × 2,5 cm
Hmotnost: 1,66 kg
Ceny (07/2022)
Manfrotto PRO Light 2 Backloader M: 4 790 Kč
Manfrotto PRO Light 2 Backloader S: 4 290 Kč