Trojnožka 21. století – stativ Manfrotto Befree GT XPRO (Carbon)

Moderní technologie přinesly fotografům kromě jiného komfort optické stabilizace či stabilizovaného snímače (nebo oboje zároveň), přes to je ale stále v mnoha situacích neocenitelným pomocníkem kvalitní stativ. Tři nohy, které nikdy nekulhají, žádná digitalizace nedokázala a myslím, že ani nedokáže nahradit. Pojďme se nyní podívat na zajímavý model předního evropského výrobce Manfrotto – Befree GT XPRO (Carbon) – set stativu s kulovou hlavou.

Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto

Když jedno Manfrotto nestačí

Jsem si skoro jistý, že každý fotograf nějaký stativ vlastní. Mně už více téměř pětadvacet let slouží bytelný stativ Manfrotto 055 se známou „kohoutkovou“ hlavou Manfrotto 141 RC. Mám ho tedy už druhé století :-) Nemůžu si na něj ani v nejmenším stěžovat, nicméně kvůli rozměrům a hmotnosti (cca 3,5 kg) ho využívám téměř výhradně pro práci ve studiu, nebo tam, kam jej pohodlně převezu autem. Nosit ho na vlastním hřbetu už vážně odmítám. 

S expanzí menší a lehčích mirrorlessů jsem se tedy začal poohlížet po něčem kompaktnějším. Manfrotto se mnoha lety osvědčilo, tak se pojďme podívat, jaká je současná nabídka. Do oka mi ihned padl právě Manfrotto Befree GT XPRO ve verzi Carbon, tedy model s karbonovýma nohama (stejný typ se vyrábí také ve verzi s hliníkovými trubkami noh). Tento stativ není úplnou novinkou, nicméně jak už jsem naznačil, stativy nejsou rychloobrátkovým zbožím, ale fotografickým nebo videopříslušenstvím, které si svou hodnotu drží klidně i desítky let.

Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto

Nohy naruby

Stativové nohy Befree GT XPRO jsou čtyřsekční, nejsilnější horní trubky mají průměr 25,3 mm (hliník 26 mm), nejslabší spodní pak 14,7 mm (15,5 mm). Aretaci zajišťuje systém Twist Lock čili pogumované prstencové zámky. Tento systém mám rád – při rozkládání stativu jednoduše celou dlaní povolíte všechny tři zámky naráz a trojnožka stojí natotata. Se skládáním je to pak samozřejmě podobné. 

Nohy lze nastavit v jednom ze tří úhlů roztažení – 22, 54 a 89 stupňů. Poslední hodnota znamená, že stativ de facto leží s roztaženýma nohama na zemi, což ocení například příznivci makrofotografie. Nohy však lze převrátit také o 180 stupňů, na čemž je založený systém skládání do přepravní polohy, kdy středová tyč s kulovou hlavou jsou skryté uvnitř takto „převrácených“ noh. To do značné míry spoří místo při přepravě.

Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto

Poměrně mohutná středová mufna zajišťuje výbornou torzní tuhost, takže i při plném vytažení noh – s maximální výškou 142 cm – je stativ Befree GT XPRO krásně stabilní. Ostatně platí to i při vytažení středové tyče, kdy se výška dostane na 164 cm. S mirrorlessy rád komponuji na stativu přes výklopný displej, kdy si se svou tělesnou výškou 186 cm bohatě vystačím jen s částečně vysunutou středovou tyčí, ale pokud bych fotil přes hledáček, je její plné vysunutí pro mou postavu takřka ideální.

Jak jste si mohli všimnout již na předchozí fotografii, středovou tyč lze také otočit do vodorovné polohy. Stačí povolit aretační šroub, na spodu středové tyče stisknout červené tlačítko, vysunout a o devadesát stupňů otočit. Jednodušší manipulaci si už představit nedokážete :-)

Manfrotto Befree GT XPRO Carbon v akci
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon v akci
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon | Zdroj foto Manfrotto

Stativy řady Befree se vždy prodávají v setu s hlavou – v tomto případě zde najdete vcelku robustní kulovou hlavu Manfrotto 496 s rychloupínací destičkou typu 200PL PRO, která je kompatibilní jak s hlavami Manfrotto (s upevněním RC2), tak i s hlavami Arca Swiss. Přiznám se, že před lety jsem – navyklý na třícestnou hlavu – nemohl „kulovky“ ani cítit. Měl jsem pocit, že ta volnost pohybu je zkrátka na mě moc velká :-) U hlavy v setu Befree GT XPRO je to ale jinak – aretace kuličky (spíš koule o průměru 40 mm) je totiž opatřená „brzdičkou“, systémem nastavitelné frikce, takže pokud chcete, pohyb klade potřebný odpor. Pro přesné nastavení záběru je to doslova požehnání.

Kromě toho má kulová hlava Manfrotto 496 také samostatně řešené otáčení/panování, aretované menším trojhranným ovladačem ve spodní části. Schází zde ale vodováha, takže typicky pro skládaná panoramata si budete muset pořídit „kostku s bublinkou“, nasazovanou do sáněk fotoaparátu.

Ve standardní výbavě najdete také pouzdro s popruhem
Ve standardní výbavě najdete také pouzdro s popruhem

10 let v klidu

Stativ Manfrotto Befree GT XPRO, v mém případě jeho karbonová verze, splnila očekávání. Ve složeném stavu má 43 cm, což je moc pěkná hodnota, hmotnost 1,8 kg jakbysmet. Toto už je trojnožka, u které fotograf nepřemýšlí, jestli ho na cestách příliš nezatíží a nezabere mnoho místa. Navíc je velmi variabilní, ovládací prvky jsou intuitivní, práce s tímto stativem je zkrátka radost. S nosností 10 kg pak nejste omezení ani profesionální fototechnikou.

Standardem je perfektní dílenské zpracování od Manfrotta, na které si klidně můžete vsadit. Tato firma většinu své produkce vyrábí nedaleko malebného města Bassano del Grappa na úpatí Alp v severní Itálii. Každý kus prochází pečlivou výstupní kontrolou, podle sériového čísla se dokonce dá dohledat i konkrétní pracovník, který jej montoval a kontroloval. Manfrotto je pravděpodobně jedinou firmou na světě, která je schopná dodat jakýkoliv náhradní díl, a to i na starší modely stativů. I v Česku, podotýkám. 

Jako třešničku na dortu pak dostáváte – poté, co si svůj produkt zaregistrujete – 8 let navíc nad  rámec zákonné dvouleté záruky – čili celkem 10 let záruky. No nekupte to! :-)

Manfrotto Befree GT XPRO Carbon i s hlídačem
Manfrotto Befree GT XPRO Carbon i s hlídačem

Parametry stativu Manfrotto Befree GT XPRO

  • Délka ve složeném stavu: 43 cm
  • Maximální výška se zasunutým středovým sloupkem: 142 cm
  • Maximální výška s vysunutým středovým sloupkem: 164 cm
  • Minimální pracovní výška: 9 cm
  • Hmotnost karbonové verze: 1,8 kg
  • Hmotnost hliníkové verze: 2 kg
  • Nosnost: 10 kg

Prodejní ceny a záruka (06/2022)

Manfrotto Befree GT XPRO – hliníkové nohy: 8 090 Kč
Manfrotto Befree GT XPRO – karbonové nohy: 11 490 Kč

Záruka 2 + 8 let (prodloužená po registraci produktu)


Zdroj

Stedis.cz

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *