Mimochodem o přímé volbě. Nikoliv však prezidenta

Nový Nikon 1 J2, který jsme krátce představili minulou středu, má podle tiskové zprávy mít v novém Kreativním režimu „snadný přístup k nastavení expozičních režimů P/S/A/M.“ Letmý pohled na zadní stěnu aparátu s kruhovým voličem v pravém horním rohu však každého velmi rychle přesvědčí, že tak snadné, jako například u DSLR, to zase nebude. Ona písmena P/S/A/M zde totiž nenajdete a je evidentní, že přepínání bude opět „někde v menu“.

Možná výrobce ušetřil jeden nebo více kliknutí čtyřsměrným ovladačem, nicméně přímá volba se ani tentokrát nekoná. Poreferuji samozřejmě přesněji, jakmile tento přístroj dostanu do rukou, dnes ale dovolte malé zamyšlení na téma přímé volby expozičních režimů P/S/A/M.

Zásadní otázka zní:

Skutečně tak nutně přímou volbu potřebujete?
Zrcadlovka Nikon D3200 versus Nikon 1 J2
Zrcadlovka Nikon D3200 versus Nikon 1 J2
Profíci bez voliče

Nyní budu „mluvit“ sám za sebe: V praxi používám v cca 80 % případů prioritu clony, tedy režim A. Odhadem dalších 15 % pracuji v ateliéru se záblesky a nastavený mám tedy manuál – M. Protože skoro nefotím rychlé akce a podobné scény vyžadující prioritu času, módu S jsem vyhradil zbývajících pět procent. Z toho zcela jasně vyplývá, že přepínání expozičních režimů rozhodně není činností, která by u mě byla nějak extrémně využívaná – naopak – je to sporadická operace. Podotýkám, že v poslední době fotografuji nejvíce Nikonem 1 V1 a Nikonem D3 ¬– ani jeden z nich kruhový volič režimů P/S/A/M nemá. A chybí mi? Nechybí…

Ostatně když jsme u té „Dé trojky“ – všimli jste si, že kruhový volič nemají žádné profesionální stroje typu D4, D800/800E, D700 a další? A kdybych zabrousil k de facto jediné konkurenci Nikonu v této třídě, pak ani „jedničkové“ Canony nedisponují tímto kouzelným kolečkem.

Nezbývá mi tedy nic jiného než se zeptat čtenářů Nikonblogu: Považujte přímý přístup k expozičním režimům P/S/A/M u fotoaparátu za klíčovou funkci nebo byste se bez ní – stejně jako já – obešli?

Bude líp

Na závěr dovolte malý nevinný vtípek. Aby se takzvaně vlk nažral a koza zůstala celá, vytvořil jsem pro vývojáře Nikonu návrh zadní stěny – či spíše kruhového voliče – pro další verzi, Nikon 1 J3. Co vy na to? Tohle by se vám líbilo?


Sdílej

6 komentáře

 1. Musím souhlasit, že A je nejpoužívanějším programem. A to i v případě focení sportu, v kombinaci s ISOauto. Na D300 kruhový volič také není a na mé předchozí D80 se mi většinou podařilo si jím při vytahování z brašny/fotobatohu pootočit do jiné polohy, třeba na automatiku…
  Na nižších typech foťáků, spadajících do „amatérské“ skupiny ale má volič opodstatnění. Uživatel, většinou opravdu začátečník, je má na očích, zkouší je a tím se je i naučí používat.

 2. Zacinal jsem na P, ted temer vyhradne A. M treba na panoramata. Takze prima volba opravdu asi neni to nejpodstatnejsi. (prima volba ISO mi prijde dulezitejsi) Je ale otazka na koho je dany fotak cileny. Budou to nejvice amateri kteri si chteji hrat a zkouset, profesional uz vi co chce a proc.

  Tady se ale dostavam k tomu jak je pro me J2 obrovske zklamani. Nikon zmeni displej, upravi firmware a udela z toho novou „dvojku“? Pritom nejspis ten samy displej ma V1, takze si Nikon vlastne jen snizil naklady. Nezkoumal jsem cenove hladiny, ale nedivil bych se kdyby J2 stala to same co J1 pri uvedeni… Nikon v teto kategorii rozhodne neni napred, a zda se ze ho to ani moc netrapi. Skoda.

 3. používám výhradně M ale jak píše TomNovacekPhotography začátečníci když to nevidí nevyzkouší to já to nevidět na mojí D3000 tak o tom ani nevím

 4. Mam V1 a velmi me stve, jak snadno se da (nechtene) volicem otacet – porad se to musi hlidat.
  System D4 ap. je mnohem blbovzdornejsi. Mimochodem jsem po zkusenostech s D700 uvital na D4 zmenene prepinani AF rezimu, i kdyz nekteri jej kritizuji.

 5. Ten návrh je dobrej :-) Nechci rejpat, ale jedno vylepšení by tam bát mělo – ta písmena jsou po případném zvolení režimu „vzhůru nohama“.

  Já osobně bych přímou volbu poloautomatických režimů uvítal.

 6. Mě by stačily tři, SAM, takže klidně posuvník. Ale třeba S-A využívám celkem dost, objekt stojí A, dá se do pohybu přepnu na S, v menu by to bylo hodně pomalé a nepraktické. Na rychlé používání M stále nemám zkušenosti, takže M by nakonec mohlo v menu být.

  Trpím jen na menuidní Auto ISO on/off. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *