Mimochodem: Archivujete všechny fotografie? Čtenářská anketa

O tom, že jsme zahlceni všudepřítomným digitálním obrazovým smogem, nemůže být sporu. Kolem nás „poletují“ tisíce snímků, z nichž jen velmi malý zlomek se dá nazvat skutečnou fotografií. Díky tomu, že digitální fotka nic nestojí, přinesla tato doba bezbřehé cvakání takříkajíc všeho a všude. Že k tomu nemalou měrou přispěly „foticí telefony“, není třeba dodávat.

My ale nejsme žádní cvakalové se smartphony. Jsme fotografové a chováme se jinak. Nebo se pletu? Však to znáte: „Já jsem odchovaný na filmu, takže si rozmýšlím, kdy zmáčknu spoušť i u digitálu.“ Je to skutečně tak nebo je to do značné míry póza? Kdybych měl mluvit sám za sebe – protože na film jsem fotil mnoho a mnoho let –, kousek pozérství v tom vidím. S digitálními fotoaparáty totiž pořídím řádově více snímků nežli na film. Ale řádově více jich ovšem také smažu…

Od všeho k ničemu

Proč tento rozvláčný úvod? Nedávno jsem měl na katedře žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity přednášku na téma Archivace fotografií. Se studenty jsme se bavili mimo jiné o tom, zdali archivovat všechny snímky – tedy i ty nepovedené, technicky špatné – nebo jen kvalitní fotografie. Od toho jsme došli k otázce, jestli uchovávat jen finální upravené fotografie nebo i zdrojové snímky. A témat bylo víc.

Já jsem studentům poukazoval na poněkud extrémní názor Ibry Ibrahimoviče, který podle svých slov archivuje úplně všechno – viz rozhovor na Nikonblogu. Přičemž nato jeden student prohlásil, že naopak nearchivuje vůbec nic. „Odevzdám fotky do redakce (student fotí pro velkého tuzemského vydavatele) a u sebe je smažu“, prohlásil. Když jsem se ho zeptal, jestli si nenechává alespoň nejlepší fotografie pro vlastní referenci, řekl, že v případě potřeby si je z archivu redakce stáhne. Takže tady máme druhý extrém…

Mimochodem: Archivujete všechny fotografie? Čtenářská anketa

„Nejlepším přítelem fotografa je odpadkový koš!“ To je legendární výrok, přisuzovaný významnému českému fotografu a pedagogovi, profesoru Jánu Šmokovi. Já osobně s ním souzním bezvýhradně – jsem „mazací typ“. Nejsem příznivcem toho, mít svoje datová úložiště nacpaná výcvaky, technicky špatnými fotografiemi, nicneříkajícími záběry. Archivuji jen to, o čem si myslím, že je dobré, případně ještě fotografie, které potřebuji pro svoji práci (typicky testovací snímky z recenzí fotoaparátů či objektivů). Všechno ostatní jde nemilosrdně do koše.

A protože jsme dlouho předlouho neměli na Nikonblogu žádnou čtenářskou anketu, napadlo mě, že se zeptám i vás. Jak to máte vy? Jste „skladovací“ nebo „mazací“ typ? Odpovězte prosím v následující anketě, případně rozviňte svůj názor v komentáři pod článkem.

Já tiše doufám, že většina našich čtenářů nepatří mezi sběrače zbytečných digitálních obrazových dat, ale nechám se překvapit :-)


anketa

Hlasování v anketě bylo ukončeno


Sdílej

5 komentáře

  1. zdravím a marně v mozzille fajrfoxí rejdím myšou po anketě
    pacička pro kliknutí se nezjevuje nad žádnou položkou ?

    :-( karel

  2. karel: Patrně jste už hlasoval (nebo někdo jiný z vaší IP adresy). Jinak by se vám „klikátka“ měla normálně zobrazit.

  3. Ono to zaklikávání fakt není rozpoznatelné. To je asi i důvod, proč hlasovalo tak málo lidí.

  4. Fotím spíše dokumentárně, než „umělecky“ a proto archivuji všechny fotografie, které nejsou technicky vadné. Nikdy nevím, kdy budu právě takovou fotku potřebovat do některého článku na své weby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *