Mimochodem: Archivujete všechny fotografie? Čtenářská anketa

O tom, že jsme zahlceni všudepřítomným digitálním obrazovým smogem, nemůže být sporu. Kolem nás „poletují“ tisíce snímků, z nichž jen velmi malý zlomek se dá nazvat skutečnou fotografií. Díky tomu, že digitální fotka nic nestojí, přinesla tato doba bezbřehé cvakání takříkajíc všeho a všude. Že k tomu nemalou měrou přispěly „foticí telefony“, není třeba dodávat.

My ale nejsme žádní cvakalové se smartphony. Jsme fotografové a chováme se jinak. Nebo se pletu? Však to znáte: „Já jsem odchovaný na filmu, takže si rozmýšlím, kdy zmáčknu spoušť i u digitálu.“ Je to skutečně tak nebo je to do značné míry póza? Kdybych měl mluvit sám za sebe – protože na film jsem fotil mnoho a mnoho let –, kousek pozérství v tom vidím. S digitálními fotoaparáty totiž pořídím řádově více snímků nežli na film. Ale řádově více jich ovšem také smažu…

Od všeho k ničemu

Proč tento rozvláčný úvod? Nedávno jsem měl na katedře žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity přednášku na téma Archivace fotografií. Se studenty jsme se bavili mimo jiné o tom, zdali archivovat všechny snímky – tedy i ty nepovedené, technicky špatné – nebo jen kvalitní fotografie. Od toho jsme došli k otázce, jestli uchovávat jen finální upravené fotografie nebo i zdrojové snímky. A témat bylo víc.

Já jsem studentům poukazoval na poněkud extrémní názor Ibry Ibrahimoviče, který podle svých slov archivuje úplně všechno – viz rozhovor na Nikonblogu. Přičemž nato jeden student prohlásil, že naopak nearchivuje vůbec nic. „Odevzdám fotky do redakce (student fotí pro velkého tuzemského vydavatele) a u sebe je smažu“, prohlásil. Když jsem se ho zeptal, jestli si nenechává alespoň nejlepší fotografie pro vlastní referenci, řekl, že v případě potřeby si je z archivu redakce stáhne. Takže tady máme druhý extrém…

Mimochodem: Archivujete všechny fotografie? Čtenářská anketa

„Nejlepším přítelem fotografa je odpadkový koš!“ To je legendární výrok, přisuzovaný významnému českému fotografu a pedagogovi, profesoru Jánu Šmokovi. Já osobně s ním souzním bezvýhradně – jsem „mazací typ“. Nejsem příznivcem toho, mít svoje datová úložiště nacpaná výcvaky, technicky špatnými fotografiemi, nicneříkajícími záběry. Archivuji jen to, o čem si myslím, že je dobré, případně ještě fotografie, které potřebuji pro svoji práci (typicky testovací snímky z recenzí fotoaparátů či objektivů). Všechno ostatní jde nemilosrdně do koše.

A protože jsme dlouho předlouho neměli na Nikonblogu žádnou čtenářskou anketu, napadlo mě, že se zeptám i vás. Jak to máte vy? Jste „skladovací“ nebo „mazací“ typ? Odpovězte prosím v následující anketě, případně rozviňte svůj názor v komentáři pod článkem.

Já tiše doufám, že většina našich čtenářů nepatří mezi sběrače zbytečných digitálních obrazových dat, ale nechám se překvapit :-)


anketa

Hlasování v anketě bylo ukončeno


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

5 komentáře

  1. zdravím a marně v mozzille fajrfoxí rejdím myšou po anketě
    pacička pro kliknutí se nezjevuje nad žádnou položkou ?

    :-( karel

  2. karel: Patrně jste už hlasoval (nebo někdo jiný z vaší IP adresy). Jinak by se vám „klikátka“ měla normálně zobrazit.

  3. Ono to zaklikávání fakt není rozpoznatelné. To je asi i důvod, proč hlasovalo tak málo lidí.

  4. Fotím spíše dokumentárně, než „umělecky“ a proto archivuji všechny fotografie, které nejsou technicky vadné. Nikdy nevím, kdy budu právě takovou fotku potřebovat do některého článku na své weby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *