Megazoom v novém. Nikon Coolpix P950 s 83× zoomem je tady

Mezi lednovými novinkami – dvěma profesionálními objektivy Nikkor a Nikonem D780 – se trochu krčí v pozadí jediný Coolpix, který Nikon dnes představuje. Pojďme si o něm povědět něco více.

Nikon Coolpix P950 je nástupcem oblíbené „devítistovky“ – Coolpixu P900. Od něj převzal jak 16Mpx CMOS snímač s úhlopříčkou 1/2,3 palců, tak i 83násobný zoom s rozsahem 24–2 000 mm (eq. 35mm filmu) a světelností f/2,8–6,5. Plus samozřejmě celkový koncept těla, které však bylo redesignované – a to minimálně také kvůli některým technickým novinkám.

Nikon Coolpix P950
Nikon Coolpix P950

Na první pohled si můžete všimnout přítomnosti sáněk na blesk, které předchozí model neměl. Kromě některého ze systémových blesků Nikon Speedlight je užijete třeba i pro připevnění kolimátoru Nikon DF-M1, nebo také k nasazení externího mikrofonu – protože další novinkou Coolpixu P950 je také konektor pro jeho připojení, velmi vhodně umístěný poblíž samotných sáněk.

Chcete-li na nový Coolpix P950 přejít ze staršího modelu, měli byste vědět, že novinka má jiný, bohužel nekompatibilní akumulátor. Konkrétně se jedná o typ EN-EL20a, s nímž Nikon udává výdrž 290 snímků nebo 1 h 20 min natáčení videa na jedno nabití.

Abych tě lépe viděla!

Velmi pozitivní změnu představuje upgrade elektronického hledáčku. Ten je jednak větší, druhak využívá lepší technologii zobrazení, ale hlavně má více než dvojnásobné rozlišení – nyní 2 359 tisíc obrazových bodů. Zadní výklopný displej si polepšil jen maličko, a to zvětšením úhlopříčky z 7,5 na 8,1 cm; rozlišení 921 tisíc pixelů zůstává shodné.

Další novinky se už ukrývají „ve střevech“ Nikonu Coolpix P950. Fotografové ocení možnost snímání do RAWu, příznivci videa pak kromě obligátního Full HD (max 60p) také natáčení ve 4K UHD (30p). Zvuková složka videa je stereofonní, přesněji – vestavěné mikrofony jsou stereo (u externího mikrofonu záleží na typu).

No a konečně pak je tu bezdrátová konektivita, která využívá technologie a aplikace Snap Bridge, díky níž můžete Coolpix P950 synchronizovat s chytrým zařízením nebo přes smartphone či tablet, a dálkově ovládat tak, jak to znáte z ostatních moderních Nikonů.

 

Podrobné technické parametry Nikonu Coolpix P950 najdete zde

 

Doporučená prodejní cena a dostupnost

Nikon Coolpix P950: 22 990 Kč
(zahájení prodeje 6. 2. 2020)

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *