Máme nový software! NX Studio na první pohled – aktualizace 31. 3. 2021

Moudré rčení říká „I mistr tesař se utne“, a já se utnul hned dvakrát v prvním článku o novém NX Studiu, přesněji tedy v první verzi tohoto článku, kterou jsem vydal na začátku března. Někdy je holt člověk nepozorný, jindy zase žije v zajetí starých zvyků a nenapadne ho, že by něco mohlo být udělané jinak. Tak se velmi omlouvám, svoje chyby samozřejmě napravím. Abyste je nemuseli hledat, pak aktualizace najdete zde a na tomto místě (kousek za první opravou).

Tak toto se vážně povedlo! Nejdřív napíšu článek o tom, jak Capture NX-D nechce exportovat RAWy v nejnovějším systému Mac OS X – a já jsem tak chytrý, že jsem to dokázal obejít –, aby neuběhl ani týden, a Nikon vydal novou verzi, která problém řeší takříkajíc korektní cestou. Cožpak o to, to se stane. Jenže za další týden se dozvím, že Capture NX-D v podstatě končí, a je nahrazen právě nyní představeným programem NX Studio. Toš vítej! :-)

NX Studio

Spojené státy NX

NX Studio? Co si pod tím představit? Jednoduše – jde o spojení Capture NX-D a ViewNX-i – tedy spojení RAWové vývojky s prohlížečem a organizátorem fotografií, potažmo videí. Z dvou programů jeden. To je prima. Ale pozor – do budoucna je to jen jedna z variant – Nikon totiž oznámil, že samotné Capture NX-D a ViewNX-i už nebude aktualizovat, takže cesta vede jen přes nové NX Studio (nebo programy „třetích“ stran).

Důležité je, že zůstává zachovaná zpětná kompatibilita. Veškeré soubory, tedy RAWy Nikonu, upravené před tím v Capture NX-D, nové NX Studio otevře a úpravy „pozná“. Můžete tak klidně pokračovat v editaci rozdělaných fotek v novém programu.

Základní prostředí programu NX Studio
Základní prostředí programu NX Studio

Zůstaneme-li u editace RAWů, pak i zde jsou všechny funkce soustředěné v pravém panelu. Budete si ale muset zvyknout na jiné uspořádání než v Capture NX-D, a… na jiné klávesové zkratky. Což upřímně řečeno nechápu. Proč nemohly zůstat původní zkratky z Capture NX-D?

Nicméně zůstává filozofie, spočívající v „kopírování“ funkcí fotoaparátu, což je samozřejmě dobře. Prostě pokud jste měli na foťáku nastavené například vyvážení bílé na sluníčko, při otevření RAWu v NX Studiu bude v příslušné paletce taktéž nastavené WB na sluníčko. A vy to budete moci jakkoliv ex-post změnit. Pokud je na jakoukoliv funkci „sáhnuto“, indikuje to výrazné žluté zatržítko vpravo vedle jejího názvu. Je to drobnost, ale ulehčuje to práci zejména při editaci starších souborů, u kterých si už nepamatujete, jaké všechny funkce jste upravovali.

Zachovaný je i systém ukládání úprav do externích – tzv. sidecar – souborů, uložených v podsložce NKSC_PARAM, ale nové NX Studio má také příkaz Save a Save As. Uložit jako se může hodit, k čemu je prosté Uložit (Save), na to jsem zatím nepřišel – protože program jinak ukládá nadále automaticky při přechodu na další fotografii nebo před zavřením aplikace.

Aktualizace 31. 3. 2021
Nepřišel jsem na to já, přišel na to čtenář Ladislav Pekárek (viz diskuze pod článkem), za což mu děkuji. Ano, v preferencích programu si nově můžete nastavit, zdali se budou provedené úpravy ukládat postaru do externích souborů ve složce NKSC_PARAM, nebo jestli je bude NX Studio zapisovat rovnou do RAWů. Zde je ono nastavení:

NX Studio

Další čtenář, Martin V. pak píše, že při zapisování úprav jako jsou tagy nebo GPS souřadnice přímo do RAWů, se pak dotčené nezobrazí v jiných programech. A že v Capture NX2 to fungovalo. Já si to bohužel nepamatuji a NX2 už nemám nikde nainstalované, abych to mohl ověřit. Nicméně ono nefungování vcelku bez problémů chápu. Proč by úpravy ve firemní RAWu měly fungovat v softwarech třetích stran? Takhle to nefunguje snad u nikoho. Ale opravte mě, jestli se pletu :-)

Nicméně v souvislosti se staronovým systémem ukládání změn jsem vyzkoušel i takovou menší kulišárnu – v NX Studiu jsem nastavil ukládání změn do originálních souborů, pak jsem otevřel starší RAW, upravený v Capture NX-D, tedy RAW, kde jsou úpravy uložené v sidecar souboru ve složce NKSC_PARAM. Provedl jsem další drobnou „cvičnou“ úpravu v NX Studiu, dal uložit – tentokrát už přímo do RAWu –, program jsem zavřel, složku NKSC_PARAM jsem smazal a NX Studio znovu otevřel. Co se stalo? Nic :-) Úpravy byly skutečně uložené v onom originálním RAWu, tedy včetně těch původních, udělaných ještě v programu Capture NX-D. To je dobré, to se mi líbí – protože to umožňuje bez problémů přejít na tento systém ukládání i u dříve pořízených, respektive dříve editovaných fotografií.

Celoobrazovkový náhled NX Studia se zapnutým filmstripem a zobrazením histogramu a základních informací. Vše jde vypnout, takže máte na monitoru jen čistou fotografii
Celoobrazovkový náhled NX Studia se zapnutým filmstripem a zobrazením histogramu a základních informací. Vše jde vypnout, takže máte na monitoru jen čistou fotografii

NX Studio bohužel – a doufám, že jen zatím – nepodporuje více monitorů. Paletky s funkcemi nejde „odlepit“ z jejich umístění a odložit na druhý monitor, můžete pouze nechat zasunout boční panely a skrýt filmstrip neboli filmový proužek miniatur.

Aktualizace 31. 3. 2021
NX Studio samozřejmě dva monitory podporuje, pouze se to musí v předvolbách programu zapnout. To mě právě zmátlo, protože u Capture NX-D je to automatické, nikde se nic nezapíná. Takže je to tady:

NX Studio

Funkčnost je úplně stejná jako u Capture NX-D – čili sice platí, že paletky nejde „odlepit“, ale po zapnutí View | Fullscreen (nebo rychleji pomocí klávesy F), se – v případě aktivování volby View images full-screen on a secondary display v preferencích programu – zobrazí na druhém monitoru celoobrazovkový náhled. Na primárním tedy máte všechno ostatní, tedy nástroje, paletky s funkcemi, miniatury ostatních fotek, na sekundárním se zobrazuje aktuálně upravovaná fotografie. Asi takto:

NX Studio – zobrazení na dvou monitorech
NX Studio – zobrazení na dvou monitorech

Poněkud „nestandardně“ se také chová nástroj pro ořez – jakmile na něj sáhnete, úpravy (tedy ořez) se smaže. Alespoň tedy ve verzi pro Mac OS, kterou testuji, to tak je. Ale to jsou dětské nemoci, které se jistě postupně odladí.

Na „sloučeném“ programu NX Studio se mně líbí, že můžu hned u RAWů přidávat klíčová slova a další informace do IPTC hlavičky – což funguje i hromadně – zkrátka označíte více souborů a přiřadíte jim klíčová slova a popisky.

Záložka XMP/IPTC v pravém panelu zajistí – i hromadné – přiřazení hodnocení, tagů, klíčových slov a dalších informací do elektronické hlavičky fotografií
Záložka XMP/IPTC v pravém panelu zajistí – i hromadné – přiřazení hodnocení, tagů, klíčových slov a dalších informací do elektronické hlavičky fotografií

Šlápni na plyn!

První uživatelé hlásí, že je NX Studio rychlejší než Capture NX-D. Já jsem na rok starém MacBooku s procesorem Intel Core i7 a 16 GB paměti také zaznamenal jakési zrychlení odezvy – typicky při renderování náhledů po provedení běžných funkcí, a vůbec celkově svižnější chod programu. Jsou to ale zatím jen první dojmy, které nemám podložené exaktním měřením. Samotný export RAWů do TIFFu mně připadá stejně rychlý, ale to je vcelku logické – pořád se pracuje se stejnými daty.

NX Studiu se samozřejmě budu dál věnovat – a dál vás budu zásobovat články, tipy, triky a postupy pro tento software.
Málem bych zapomněl – NX Studio je, stejně jako jeho předchůdci, zdarma, a pouze v angličtině. Podporované jsou operační systémy od Windows 8.1 do Win 10 nebo Mac OS 10.14 a vyšší.

První verzi NX Studia si můžete stáhnout zde

Sdílej

10 komentáře

 1. Při exportu mi to mění velikost písma u přípony – na windows nepoznáte, na webu problém
  Při exportu nelze nastavit velikost delší strany pod 320 px

 2. NX-D jsem předtím odepsal kvůli jeho šíleně pomalém exportu větších fotek do TIFFu. Tohle je však o něčem jiném, tady to celkem frčí. I ovládaání je dobré, v podstatě ihned po instalaci jsem bez problému vyvolal a vyexportoval 60 fotek.
  Jak jsem předtím nemněl tento program rád, tak teď ho vřele doporučuji.

 3. … ale nové NX Studio má také příkaz Save a Save As. Uložit jako se může hodit, k čemu je prosté Uložit (Save), na to jsem zatím nepřišel – protože program jinak ukládá nadále automaticky při přechodu na další fotografii nebo před zavřením aplikace…

  Tak už jsem na to přišel. Je třeba zajet do nastavení a v sekci „uložit“ zafajkovat možnost Uložte úpravy do původního obrazového souboru. Skvělá věc – jako ve starém dobrém Capture NX2. Pokud to náhodou zapomenete uložit, program vás na to upozorní. Tím pádem se na disku netvoří ta hloupá složka PARAM (kterou kdybyste náhodou smazali, tak příjdete o všechny úpravy), všechny změny jsou přímo v NEFu, jsou tam žlutě vyznačeny a nikdy o ně nepříjdete, pokud je sami nesmažete.
  To jim to teda v Nikonu trvalo, než přišli na to, že firma NIK softvare to měla prostě vymakané.
  Jen jedna věc stále chybí – není možné přímo v NEFu obraz převzorkovat na vyšší rozlišení, než originál a následně jej doostřit. Ani při exportu není možné vytvořit větší obraz, než je originál. Je třeba ho tedy vyexportovat do TIFFu a pak ho teprve zvětšit a doostřit v něčem jiném. To všechno starý NX2 bezvadně uměl a fotka mohla jít rovnou do tisku. Uvidíme co bude v nových verzích, každopádně toto je obrovský skok dopředu – hlavně v rychlosti a přímočarém ovládání.

 4. Tak tak to volba uložit do původního obrazového souboru se zatím moc nepovedla, resp. nefunguje např. při přidání tagů nebo gps souřadnic do NEFu. Takto změněná metadata totiž potom načte opět jenom NX studio, zatímco jiné programy ne (NX2, Lightroom, Zoner…). Přitom u starého NX2 to funguje v pořádku, co tam změním, uložím, vidím všude.

 5. Mohl by mi někdo poradit, jestli lze v novém NX Studiu měnit vyvážení bílé u VIDEA? Omylem jsem měl nastaveno „sluníčko“ v interiéru a natáčel video, které je nyní příliš do žluta. Nebo lze „teplotu“ barvy u videa upravit jiným způsobem? Díky moc za radu, jsem v používání techniky amatér. Použitý fotoaparát: Nikon D3400.

  1. To nepůjde… tedy v NX Studiu určitě ne. Stáhněte si DaVinci Resolve, tam se s barevností pracuje naprosto skvěle.

 6. Celkem mě zklamalo provedení nového softwaru. V původní NX-D verzi šlo bez problémů NEF doupravit v některém z pluginů (nik collection) a exportovat do TIFF. To v NX Studiu nejde. Alespoň ne Raw soubory. U NX-D mě vyhovovala možnost jemně doladit parametry pomocí kolečka myši ( rychlé a přesné), pomocí posuvníku to buď vyjde nebo nevyjde (lze zvětšit paletku posuvníků, ale na úkor místa pro fotku, při použití 1 monitoru nepohodlné). O změně klásových zkratek nemluvě.
  Snad se brzy mouchy doladí.

 7. Zjistil jsem, že nemohu použít Adjustments z NX-D, přípona *.nxd.
  Nově je přípona *.nka. Zkoušel jsem přejmenovat nxd na nka, ale nevšiml jsem si, že by to něco upravilo, nebo napsalo chybu např. vadný formát souboru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *